Jak se projevuje apatie u miminka?
Méně alarmující mohou být další časné příznaky jako nápadný klid (apatie) nebo naopak neklid, podrážděnost, zvýšené svalové napětí, nespavost, nechutenství, zvracení, problematické sání a polykání, dechové obtíže, svalové křeče, asymetrie velikosti zornic, poruchy vědomí.Nejčastější příznaky dehydratace u miminek:

  1. Suché rty a ústa. Suchá ústa a olupující se rtíky jsou jedním z prvních příznaků.
  2. Pláč bez slz. Pláče miminko menší slzy, nebo je jeho pláč bez slz
  3. Propadlá velká fontanela.
  4. Změna v chování
  5. Méně časté močení
  6. Pokleslá kůže.
  7. Chladné ruce a nohy.
  8. Zvracení nebo průjem.

Na pohotovost se vypravte, jestliže je stav dítěte kritický (akutní záchvat, laryngitida, špatně dýchá, horečky přesahují 40 °C), stav dítěte přetrvává (několik dní vysoké horečky, opakovaně špatně dýchá), případně se horší.

Jak se projevuje syndrom Treseneho ditete : Silné třesení může vést k trvalému poškození zdravého vývoje a duševních schopností. Dítě se následně může potýkat s epileptickými záchvaty, slepotou, ztrátou sluchu nebo ochrnutím. Důsledky takového zacházení se mohou projevit v podobě apatie, zvracení, obtíží s dýcháním či bezvědomí dítěte.

Kdy miminko začne říkat slabiky

Kolem 1. roku už začíná tvořit první slova, spojuje slabiky a maminka a všichni kolem to po něm opakují a ukazují, co dítě řeklo. Časem začne dítě pojmenovávat činnosti: "Ham, ham!" "Není!" Zajímají ho obrázky, knížky, zvířátka, zvuky, které vydávají, všechny předměty z jeho blízkosti.

Jak dlouho být s miminkem venku : Délka vycházky by měla být v ideálním případě alespoň 2 hodiny denně. Vždy je ale třeba délku pobytu venku přizpůsobit venkovním podmínkám. Například v mrazivém počasí by délka pobytu venku neměla být delší jak 1 hodinu v kuse.

Mírná dehydratace:

  1. žízeň
  2. sucho v ústech.
  3. snížená sekrece slin.
  4. suché rty.
  5. únava.
  6. bolest hlavy.
  7. zácpa.
  8. lehká závrať při rychlém vstávání


Mezi další příznaky patří sucho v ústech, lepící se rty, suché sliznice, zácpa, suchá pokožka, únava, malátnost, bolest hlavy. Pokud je dehydratace závažnějšího charakteru, objevuje se zmatenost, nízký krevní tlak, celková slabost, nevolnost, bezvědomí a šok.

Kdy jet do nemocnice s miminkem

TEPLOTA/HOREČKA – novorozenci nemají plně vyvinutý imunitní systém, proto se u nich infekce neprojevují standartně jako u jiných dětí. Každá naměřená teplota vyšší než 37°C (37.5 °C v konečníku) je důvodem návštěvy lékaře či pohotovosti!Hodnoty mezi 37°C a 38,5°C nazýváme zvýšenou teplotou (subfebrilií). Nad 38,5°C horečkou (febrilií). Teplota nad 41°C je opravdu alarmující, nazýváme jí hyperpyrexií a pacient s takovou horečkou by měl neprodleně vyhledat lékaře.Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.

Potíže ve školní lavici

Nejnápadnějším se ADHD stává s nástupem do školy, proto je také nejvíce dětí prvně diagnostikováno mezi 6. -9. rokem. Ve školním věku se výrazněji projeví poruchy soustředění a případné neshody v kolektivu, nehledě na obtíže s přizpůsobením se režimu ve třídě.

Kdy miminko zacina mluvit : Po dosažení jednoho roku dítě reaguje na zavolání svého jména, začíná samostatně tvořit dvouslabičná slova, napodobuje a opakuje, často předvádí, co všechno se už naučilo. Po patnáctém měsíci je už schopno utvořit první jednoslovné věty a doprovázet je i živou gestikulací.

Kdy dítě slyší na jméno : Většina dětí začíná na své jméno reagovat již v 9 měsících. Při zavolání jménem by dítě mělo zpozornět, otočit se za hlasem a navázat oční kontakt. V kojeneckém věku je běžné, že děti mohou v některých situacích reagovat méně pružně, zejména pokud volání opakujete vícekrát krátce po sobě.

Jak poznat že je miminku horko

Jak poznat, jestli je miminku teplo Zda je miminku teplo či zima, poznáte podle jeho zátylku. V případě ideální tělesné teploty je zátylek teplý a suchý.

Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.Projevy zadržování vody v těle

  • Otoky končetin.
  • Těžkosti v břiše.
  • Nadměrné pocení
  • Celulitida.
  • Obtížné hubnutí

Jak vypada moc při dehydrataci : Základním testem hydratace je zmiňovaná barva moči – tmavší znamená dehydrataci, světlá až čirá naopak dostatečnou hydrataci.