Mezi typické příznaky patří mj.:
- opožděný začátek při močení,
- slabý a přerušovaný proud moči,
- neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
- pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
- nutkání na močení, časté močení během dne a zejména v noci,
- retence moči.
V počátečních fázích BPH růst prostaty začíná přímo v místě průběhu močové trubice prostatou. Další růst prostaty vede k utlačování močové trubice, čímž dochází k zúžení proudu moči a vzniku typických projevů BPH, jako je např. zpomalený start močení nebo častější močení ve dne i v noci.Při samovyšetření prostaty si všímejte šourku a varlat. Měly by mít stále stejnou velikost a barvu. Jakékoliv atypické hrbolky mohou být známkou problému. Protože prostatu sami dobře nenahmatáte, provádí se také samovyšetření pozorováním ejakulace.
Jak zacina rakovina prostaty : Jaké jsou příznaky karcinomu prostaty Hlavní příznaky: potřeba nočního močení, • časté nucení na močení, • slabý proud moči, • obtížný začátek močení, • zdlouhavé močení, • přerušované močení, • nechtěný únik moči, • nedokonalé vyprázdnění močového měchýře, • krev v moči (hematurie), • krev v ejakulátu (hemospermie) .
Kde bolí prostata
Chronická prostatitida se vyznačuje bolestí v oblasti pánve, která přetrvává déle než tři měsíce, ačkoli u muže se předtím nevyskytla infekce močových cest. Bolest může být různě silná a může postihovat různé části těla – od penisu a varlat až po dolní část zad a konečník.
Jak vyléčit prostatu : Pokud je potřeba léčba, jsou využívána šetrnější léčiva, působící především na zvětšenou prostatickou tkáň. Volbou jsou alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa-reduktázy, případně jejich kombinace. Léky je možné užívat dlouhodobě a jsou velmi dobře snášeny.
S rostoucím věkem se však velikost prostaty může měnit a zvětšovat. Kromě věku tu sehrává roli i mužský pohlavní hormon – testosteron, který se na zvětšování prostaty také podílí. Vlivem hormonálních změn a přirozeného stárnutí tak může docházet k tomu, že se zmnožují žlázové buňky a také svalová a vazivová vlákna.
rodinný výskyt,“ říká Abdulbaset Hafuda, který doporučuje vyšetření prostaty u mužů ve věku od 50 let, u zmíněného rodinného výskytu rakoviny prostaty pak začít s prevencí i dříve, a to třeba od 45 let věku. Preventivní vyšetření prostaty včetně odběru krve na tzv. nádorový marker primář doporučuje jedenkrát do roka.
Jaké jsou příznaky rakoviny prostaty
Příznaky rakoviny prostaty
- Potíže při močení Obtížné při zahajování močení Slabý a přerušovaný proud. Pocit nedokonalého vyprázdnění Nutkání na močení Časté močení ve dne i v noci.
- Krev v moči nebo ejakulátu.
- Otoky dolních končetin.
- Bolesti zad či zlomeniny kostí při výskytu kostních metastáz v páteři.
Bohužel problém spočívá v tom, že v počáteční fázi onemocnění se neprojevují žádné příznaky. Ty se začnou objevovat, až když je nádor pokročilý a prorůstá mimo prostatu, nebo dokonce vytvoří metastázy. „Obecně platí, že riziko rakoviny prostaty narůstá po 50. roce života.Akutní zánět prostaty je méně častý a provázejí ho výraznější příznaky – může se ohlásit častějším nutkáním na močení, bolestí při močení, výtokem z močové trubice. Pacient má horečku, někdy zimnici, objevuje se také tupá bolest v rozkroku a bolest v tříslech nebo podbříšku při stolici a při pohlavním styku.
Mezi příznaky akutního zánětu prostaty patří:
neschopnost vyprázdnit močový měchýř, horečka a zimnice, bolesti v podbřišku a spodní části zad.
Co nejíst při prostatě : Prostata a úprava životosprávy
Úprava životosprávy je důležitá jak v rámci prevence, tak při léčbě. Při potížích s prostatou se doporučuje vyhýbat se tabáku, alkoholickým nápojům, kofeinu, kořeněným a konzervovaným jídlům. Omezit byste měli také konzumaci masa, mléčných výrobků a cukru.
Co zabírá na prostatu : Na udržení normální funkce prostaty se užívají také čaje s obsahem vrbovky malokvěté a potravinové doplňky z naší široké nabídky. Uživatelé hodnotí nejlépe značky Prostamol a Prostakan. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Prostamol Uno 320mg 90 měkkých tobolek.
Jak si udržet zdravou prostatu
Dodržujte dostatečný pitný režim (minimálně 2 l denně, ale po menších dávkách). Nepijte větší množství tekutin krátce před spaním. Dejte přednost vyvážené stravě bohaté na vitaminy a minerály. Minimalizujte kořeněná a pálivá jídla i silnou kávu a tvrdé alkoholické nápoje.
Pokud je potřeba léčba, jsou využívána šetrnější léčiva, působící především na zvětšenou prostatickou tkáň. Volbou jsou alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa-reduktázy, případně jejich kombinace. Léky je možné užívat dlouhodobě a jsou velmi dobře snášeny.Prostata a úprava životosprávy
Při potížích s prostatou se doporučuje vyhýbat se tabáku, alkoholickým nápojům, kofeinu, kořeněným a konzervovaným jídlům. Omezit byste měli také konzumaci masa, mléčných výrobků a cukru.
Co škodí prostatě : Nebezpečí rakoviny prostaty zvyšuje kouření a konzumace živočišných tuků. Tedy hlavně tučného masa a tučných mléčných výrobků. Ale velkou roli hraje i zděděná dispozice. Proto ji mohou dostat i lidé, kteří žijí relativně velice zdravě.