Jak se pracuje se Šelakem?
Šelak se nanáší na dřevo tak dlouho, až zaplní póry v dřevě a vytvoří zrcadlově lesklou plochu bez škrábanců a nečistot. To trvá často desítky hodin. Výsledek ale stojí za námahu. Nová politura dá plně vyniknout kráse nábytku tak, jak byl vyroben ještě za časů starých mistrů.Není vhodná k úpravě podlah a objektů umístěných ve vlhkém prostředí. Schne už v průběhu zpracování a více už nelepí. Úplně proschne přes noc.Naneste kapku leštícího oleje na tampón (polnou) namočený v šelakové polituře nebo nakapejte leštící olej přímo na plochu a provádějte nanášení šelakové politury polnou. Po vytvoření šelakové vrstvy, po nějaké chvíli vystoupí leštící olej na povrch lakové vrstvy.

Jak se vyrábí šelak : Šelak vzniká jako výměšek červce lakového, který se vyskytuje především v Indii a v Thajsku. Červec lakový prostřednictvím tohoto sekretu ochraňuje svoje larvy před vlivy okolí. Výměšky pro výrobu šelaku se z větviček sklízejí dvakrát do roka.

V čem je šelak

Najdeme jej v sušeném ovoci, v ořechových jádrech, nebo v zrnkové kávě. Výrobkům poskytuje lesklý vzhled a zabraňuje ztrátám vody a vlhkosti – prodlužuje jejich trvanlivost (hlavně u ovoce a zeleniny). Ve farmacii se používá k potahování tablet.

Co to je E904 : Popis E904 – Šelak

Šelak je polyesterová pryskyřice přírodní živice), která je získávána z pryskyřičného výměšku hmyzu Laccifer lacca Kerr. Působením světla šelak tvrdne, z toho důvodu se musí uchovávat v tmavých nádobách. Vyrábí se převážně v Indii.

Šelak rozpustíme za stálého míchání v lihu. V poměru 1:3 (např. 100 g šelaku + 300 g lihu). Po rozpuštění šelaku roztok přefiltrujte.

Šelak je přírodní materiál, který se používá pro lakování dřeva již od 18. století.

Jak odstranit šelak z nábytku

Použijeme některý z přípravků na dřevokazný hmyz a plísně (Lignofix, Červostop apod.) Následně pečlivě očistíme povrch a zbavíme nábytek původního nátěru. Vosk odstraní terpentýnový olej, který naneseme na povrch nábytku a vyčkáme, až se vrstva uvolní. Polituru z šelaku rozpouští líh.Skvrny na světlé kůži často odstraníte pomocí obyčejné bílé mazací gumy. Mastné fleky posypte co nejdříve křídovým práškem a nechte působit alespoň 24 hodin. Škrábance často rozleštíte pomocí speciálního vosku.Potraviny obsahující toto éčko

  • 17 Pražené mandle v čokoládě
  • 17 Lískové ořechy v mléčné čokoládě
  • 17 Pražené arašídy v extra mléčné čokoládě
  • 17 Kokosové kostky.
  • 16 Pendreky s příchutí jahody.
  • 16 Pendreky jahoda 80g.
  • 16 Pražená jádra mandlí v hořké čokoládě
  • 16 Brusnice v hořké čokoládě 80g.


Šelak obsahuje pryskyřičné kyseliny, estery mastných alkoholů a barviva. Šelak vzdoruje kyselinám, rozpouští se v lihu, na světle tvrdne a jeho bod varu je 80-120 °C. K vyprodukování 1 kg šelaku je potřeba až 300 000 červců.

Co je E120 a E904 : Přísady do potravin jsou buď přírodního původu, nebo jsou syntetické. Přírodního původu jsou různá barviva, například E100 kurkumin, E330 kyselina citronová nebo taky E904 šelak z výměšků hmyzu Laccifer či E120 karmín získávaný z těl hmyzu Dactylopius coccus Costa.

Co je to Shellac : Shellac™ – kombinace tradičního laku na nehty a tzv. soak off gelu tvrzeného v UV lampě. Na rozdíl od soak off gelu je Shellac používán jako lak na nehty – v lahvičce se štětečkem. Na rozdíl od běžného laku je k jeho vytvrzení nutné UV záření.

Které potraviny obsahují E120

Usage. Využívá se jako barvivo do cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, instantních polévek, různých nápojů, žvýkaček, kompotovaných třešní, oplatek, dortových směsí a do mnoha dalších potravin.

V prvních zhruba 15 vrstvách jsou zabrušovány a zaplňovány póry pemzou a poté se pomocí polny nanáší až do tisíců vrstev šelaková politura s příměsí rychle vysychajících olejů, která má účinek lehko roztíratelné politury. Pro nanášení šelakové politury je nutná značná zkušenost a cit.K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Jak opravit poškozenou dýhu : Pokud najdete poškozenou dýhu jen povrchově, stačí jen leštit tak dlouho, až se sjednotí tvar a hladkost. Pokud je to nutné, rýhu či vryp vyplňte voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem. Při tmelení truhlářským tmelem postupujeme podle pokynů výrobce.