Projevy krvácení do oblasti hlavy záleží na zasažené oblasti a závažnosti krvácení. V některých případech se ani nemusí objevit ihned, ale vyvíjejí se postupně několik dní. Proto je nutné hemofilika pečlivě sledovat i několik dní po poranění hlavy, pádu nebo obecně těžkém úrazu a změny tak zachytit včas.Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)Máte-li podezření na zlomeninu lebky nebo poranění páteře, nebo pokud dítě ztratí vědomí, volejte hned sanitku a monitorujte dítě, jeho reakce, pulz a dýchání. Pečlivě sledujte jakékoli známky otřesu mozku. Pokud se vyskytnou jakékoli známky otřesu mozku, jeďte na pohotovost.
Kdy jet do nemocnice po rane do hlavy : Jakmile se některý z příznaků objevil v odstupu 48 hodin, je vyšetření nutné. Po úrazech hlavy je doporučeno i během spánku sledovat „probudnost“ pacienta a jednou za tři hodiny jej během prvních dvou nocí vzbudit.
Jaké jsou příznaky krvácení do mozku
závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením. problémy s chůzí či stáním na místě silná bolest hlavy (typická pro mozkové krvácení) náhlé potíže s viděním (rozmazané vidění, výpadek části zrakového pole)
Co se deje při krvaceni do mozku : Z vylité krve se po několik dnů formuje krevní sraženina, neboli hematom, který utlačuje mozek. Bývá lokalizován v místě nárazu nebo v místě zlomeniny lebeční kosti. Hematom tlačí na mozkovou tkáň, dostavuje se porucha vědomí a poruchy hybnosti končetin, někdy i poruchy řeči.
Popis otřesu mozku
Otřes mozku (komoce, lat. commotio cerebri) je porucha mozkové funkce, která je vyvolána úrazem – otřesem. Jedná se o jedno z lehčích poranění mozku. Charakteristika otřesu mozku spočívá v krátkodobé ztrátě vědomí (bezvědomí), paměti s opakovaným zvracením, které není však podmínkou.
Na pohotovost se vypravte, jestliže je stav dítěte kritický (akutní záchvat, laryngitida, špatně dýchá, horečky přesahují 40 °C), stav dítěte přetrvává (několik dní vysoké horečky, opakovaně špatně dýchá), případně se horší.
Jak poznat zranění hlavy
Fyzické příznaky: bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, rozmazané vidění, citlivost na světlo a zvuk. Kognitivní příznaky: problémy s pamětí, zmatenost, pomalé myšlení, obtížná koncentrace. Emocionální příznaky: podrážděnost, náhlé změny nálad, úzkost nebo depresivní smýšlení.Patří k nim:
- bolest hlavy, která se postupně zhoršuje nebo neustoupí do 24 hodin.
- ztráta vědomí, popřípadě zpomalení reakcí, ospalost, zmatenost,
- problémy s mluvením a vyjadřováním, snížená schopnost najít správná slova nebo jasně vyslovovat,
Kdy jet na pohotovost
Při kruté bolesti hlavy, spavosti, dezorientaci a závrati – může jít o poúrazové krvácení do mozku. Když máte vysokou horečku, silně vás bolí hlava, nevolnost, jste zmatená, máte červené skvrny na kůži a strnulou šíji – všechno nasvědčuje tomu, že jde o obávaný zánět mozkových blan, meningitidu.
Bývá lokalizován v místě nárazu nebo v místě zlomeniny lebeční kosti. Hematom tlačí na mozkovou tkáň, dostavuje se porucha vědomí a poruchy hybnosti končetin, někdy i poruchy řeči. Hematom je rovněž ložisko dráždění, které může vyprovokovat i epileptický záchvat.
Co se dělá při krvaceni do mozku : Léčba. Léčba mozkového krvácení se zaměřuje na stabilizaci pacienta, zastavení krvácení a snížení tlaku v mozku. Akutní léčba může zahrnovat podávání léků na snížení krevního tlaku, zmírnění otoku mozku nebo zlepšení krevní srážlivosti.
Jak vypadá krvácení do mozku : ochrnutí poloviny obličeje a skles ústního koutku na jedné straně tváře. potíže s mluvením či porozuměním řeči (postižený člověk může působit až zmateným dojmem) porucha rovnováhy a koordinace pohybů závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením.
Jak poznat krvácení
Podle poranění cév dělíme krvácení na arteriální, venózní a kapilární. Při arteriální krvácení je krev světle červená, stříká, pulzuje, zatímco při venózním je krev tmavě červená a vytéká. U kapilárního krvácení krev prosakuje.
včera
Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.Příznaky otoku mozku se mohou lišit v závislosti na závažnosti a příčině stavu. Mezi běžné příznaky patří: Bolest hlavy: Často intenzivní bolest hlavy může být doprovázena i nevolností a zvracením. Změny vědomí: Od lehké zmatenosti po kóma v závislosti na závažnosti otoku.
Kdy volat záchranku pro dítě : Kdy vyhledat lékaře
- Pokud horečkou trpí kojenec do 6 měsíců věku či pokud má dítě do 1 roku horečku vyšší než 39 °C.
- U starších dětí je vhodné navštívit lékaře pokud je dítě apatické, málo močí, nechce pít, zvrací, je zmatené, neklidné, má bolesti ucha, hlavy nebo krku, má vyrážku či mramorovanou kůži.