Zkušenější degustátor pozná kvalitní slivovici okamžitě po nalití do sklenky. Kvalitní slivovice po nalití vytváří pramínky alkoholu, které stékají zpět do sklenky. Ovšem největší znalci v oboru testují slivovici pomoci vlastních prstů. Kvalitní slivovice se totiž pozná stupněm drhnutí.Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice). Kvalita slivovice se dá kontrolovat i promnutím mezi palcem a ukazováčkem ruky, kdy stupeň drhnutí (odporu) tekutiny mezi prsty také charakterizuje ovocný obsah a tím i její kvalitu.Pravá a poctivá slivovice má mít obsah alkoholu kolem 52%. V obchodech se ale nejvíce prodává takzvaná řezaná slivovice, která má 40% alkoholu.
Jak dlouho má větrat slivovice : První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.
Proč pít slivovici
Slivovice má také léčebné účinky. Pokud ji užíváte v přiměřeném dávkování, má tento klasický nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků. Pomáhá při nachlazení, chřipce, při ušních i očních nemocích. Obklady ze slivovice tiší bolesti kloubů.
Jakou slivovici : Jaká je vhodná odrůda švestek na slivovici (je taková)
Nejlepší jsou karlátka(nejsladší a vysoce aromatická stará odrůda) a durancie(nejčastěji oceňovaná na soutěžích destilátů, především pro svou typickou mandlovou vůni).
Jak dlouho trvá sezóna pálení Sezona pálenic začíná již v červenci, kdy dozrávají třešně a višně, v červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit jablka, hrušky a švestky. Sezona pálení končí až koncem března ovšem největší zájem o pálení bývá před Vánoci.
Pomáhá při trávení, startuje metabolismus, přispívá k rozpouštění tuků, vzbuzuje chuť k jídlu. Zbavuje parazitů ve střevě i některých škodlivých bakterií. Má antiseptické účinky a dovede prohřívat příslušné partie na kůži. Zlepšuje myšlení, zamezí stresu, přepracovanosti a depresím.
Na co pomáhá slivovice
Pomáhá při trávení, startuje metabolismus, přispívá k rozpouštění tuků, vzbuzuje chuť k jídlu. Zbavuje parazitů ve střevě i některých škodlivých bakterií. Má antiseptické účinky a dovede prohřívat příslušné partie na kůži. Zlepšuje myšlení, zamezí stresu, přepracovanosti a depresím.DOPORUČENÍ: degustovat kvalitní pálenku někde kolem 20°C. Já si dám klidně skleničku i teplejší, dejme tomu do 22°C. Při vyšší teplotě se intenzivněji rozvine vůně a následně i chuť pálenky. Ideální místem pro skladování je komora, kde je tma a stabilní teplota kolem 16° – 18°C.Obecně platí, že minimální doba zrání pro dosažení základního efektu zrání je 6 měsíců. Většina výrobců však doporučuje zrání slivovice v sudu alespoň 1 až 3 roky, aby se plně rozvinul její potenciál.
Jak skladovat pálenku Domácí slivovice je domácí slivovice. Věnovat byste jí měli dostatek péče nejen při výrobě, ale také při skladování. Po vypálení skladujte destilát v dobře uzavřené, ideálně skleněné nádobě ve sklepě nebo spíži.
Jak se podává slivovice : Slivovice se podává a konzumuje hlavně na závěr menu, aby pálenka chutnala přesně tak, jak má. Je dobré ji podávat mírně chlazenou. Doporučená teplota konzumace je 12 – 18 stupňů Celsia. Tradiční slivovice z pomezí Valašska a Slovácka.
Jak má chutnat slivovice : Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek. Kvalitní slivovice je pouze z vykvašeného ovoce (bez přídavku lihu) a neobsahuje umělá aromata a doslazovadla.
Kolik stojí vypálení litrů slivovice
Cena za vypálení 100% pálenky: 436,- Kč/l a. a. (l a. a. = litr absolutního alkoholu, etanolu, 100% líh). Cena za vypálení 1 litru 50% pálenky: 218,- Kč. Fakturujeme pouze množství skutečně vypáleného 100% lihu (pálenky). Při vypálení menšího množství než 3 la.
hodnota celkového cukru v kvasu, cca 24°Brix cukru v ovoci před zkvašováním (24 kg cukrů na 100 kg ovoce). Pokud naměříte při zakládání kvasu v ovoci 18°Brix, dorovnávejte max 4 kg cukru na 22 °Brix, nejvíce však 6 kg cukru na maximálních 24 °Brix.Ucho nejlépe vůbec nečistěte.
Do ucha možno vložit na pár minut vatičku namočenou v silném alkoholu, např. slivovici.
Co na bolest v krku slivovice : PROTI BOLESTI V KRKU A SLABOSTI HLASIVEK zkuste tip paní Markéty Kubátové: Smícháme slivovici (či jiný dobrý destilát) a med v poměru 2 díly slivovice a 1 díl medu. Vše dáme do sklenice a čas od času, pro dobré rozpuštění, se sklenicí pohneme. Užívá se jedna štamprle denně a může se využít i mimo nemoc.