Dýně Hokkaido má sytě oranžovou barvu, jelikož obsahuje významné množství karotenu, což je však charakteristický znak i dalších druhů dýní. Používá se k přípravě polévek, koláčů, džemů a kompotů, ovšem i pyré (pouze dužnina, bez slupky). Čili tuto dýni použijete i jako přílohu místo sladkých brambor.Dobrý den, Hokkaido sklízíme až má plod tvrdou slupku a červenooranžové vybarvení. Tykve pro skladování jsou zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté. Plody určené na skladování nesmí být poškozené.Dýně je zpravidla kulatá a oranžová. Velikost, tvar i barva se však liší druh od druhu. Nejčastěji se u nás pěstuje dýně obecná, která může mít až několik desítek kilo. Hokaido – nejoblíbenější druh dýně s nasládlou chutí a sytě oranžovou barvou.
Kdy se sklízí dýně Hokaido : Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.
Které dýně jsou nejedlé
Druhy dýní
Málokterá zelenina má tolik různých druhů jako dýně. Můžete se setkat s dýní Hokaido, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings (zeleně pruhované).
Jak poznat druhy jedlých dýni : Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej. Obdobné je to u cuket. Po rozkrojení můžete okrasné dýně poznat také podle malého množství dužiny, její přílišné vláknitosti, tuhosti nebo naopak vodnatosti.
Jak správně sklízet dýně
Zralé plody poznáte podle toho, že mají už zaschlou stopku. Pokud dýni podtrhnete ve chvíli, kdy ještě není zralá, mohou se skrz stopku dostat do dýně bakterie, které ji rychleji zkazí. Proto volte jen ty, které už mají zaschlou stopku, jinak je dýně náchylná k hnilobě.
Jak sklízet a jak skladovat
Sklizené dýně uchovávejte v chladném a suchém prostoru, aby je nenapadla plíseň a nekazily se. Dýně sklizené včas vám vydrží půl roku, přejde-li přes ně první mráz, zkrátí se doba skladovatelnosti na tři měsíce.
Jak vyklíčit dýní
Optimální teplota pro klíčení dýní je 20° C až 25° C. Pro dobrý růst rostlin je důležité, aby se mladé rostliny nacházely v prostředí s konstantní teplotou a dostatečným osvětlením. Poté, co se objeví první pravé lístky a tyto dorostou až k okraji květináče, se slabší z obou semenáčků obvykle odstraní.Na jedné rostlině rostou jak květy samčí, tak samičí, přičemž ty samčí zpravidla rozkvétají jako první. Poznáte je podle toho, že rostou vzpřímeně a uprostřed mají žlutý prašník. Samičích bývá méně, objevují se později a jsou povislé.Jak na pěstování dýně Hokaido
Pěstování dýně Hokaido není nijak složité. Navíc je to pouze jednoletá rostlina, takže výsledky práce na sebe nenechají dlouho čekat.
Nároky a péče o rostlinu
Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Která dýně se nemusí loupat : Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.
Jak uchovat hokaido na zimu : Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.
Kdy se vysazuje dýně
Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.
Halloween je sice zahraniční svátek, čím dál častěji se ale s jeho prvky setkáváme i v Česku. Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi.Pokud Vám plody nerostou, dochází zhnědnutí a odpadnutí plodů, mohou být důvody nenasazování dalších plodů dva. První je nedostatečné opylení, kdy plod nebyl opylen a dále se nevyvíjí, uschne a upadne. Tento důvod ovšem, pokud máte nasazený jeden až dva plody, zřejmě nemusí být ten pravý.
Jak se starat o dýně : Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.