od zástavy oběhu okysličené krve v mozku začínají při běžné teplotě nenávratně odumírat mozkové buňky. I když se později profesionálním zachráncům podaří krevní oběh obnovit, vyšší mozkové funkce bývají trvale poškozené a pacientovi se nikdy neobnoví normální kvalita života.Náhlá srdeční zástava se obvykle projeví jako náhlá ztráta vědomí, postižený člověk nereaguje a normálně nedýchá. Příčinou bezvědomí je kompletní ztráta mechanické funkce srdce. V této situaci je potřeba hlavně rychle reagovat a zahájit resuscitaci čili oživování.Příznaky. Pohledem zjistíme, že nejsou přítomny dýchací pohyby (zvedání hrudníku), není cítit vydechovaný vzduch (přiložením ucha před ústa a nos postiženého). Později se může přidat promodrávání rtů a obličeje, do 2-3 min. ztráta vědomí a zástava oběhu.
Co je náhlá zástava oběhu : Náhlá zástava oběhu (zkratka: NZO) je situace, při které došlo z jakéhokoliv důvodu k neočekávanému přerušení cirkulace krve v systémovém krevním oběhu. Anglický termín cardiac arrest je v textech určených pro laickou veřejnost překládán jako srdeční zástava, zejména v popisech základní neodkladné resuscitace.
Jak dlouho resuscitovat dospělého člověka
Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.
Jak dlouho se oživuje : Standardně se pacienti oživují maximálně 45 minut. Jestli a o kolik čas prodlouží, je pak čistě na rozhodnutí lékaře. Ten pečlivě zvažuje pacientův věk, zdravotní stav a okolnosti.
Za zástavou srdce většinou stojí závažné srdeční arytmie. Srdce přestane čerpat krev, důsledkem čehož dochází ke ztrátě vědomí, pulz je nehmatný a následuje zástava dýchání.
Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.
Co dělat při zástavě dechu
Resuscitaci u dospělého zahajte stlačováním hrudníku. Položte své ruce přes sebe na střed hrudníku postiženého a hrudník stlačujte 100 – 120 krát za minutu do hloubky 5 až 6 centimetrů. Pokud jste vyškoleni v umělém dýchání, proveďte 2 umělé vdechy po každých 30 stlačeních hrudníku.2. až 4. měsíc věku je období, kdy je největší riziko SIDS.V důsledku nedostatku kyslíku pro srdeční svalovinu (převážně z příčiny ucpání srdeční tepny) dochází k poruše srdeční činnosti – zástavě oběhu. Jako důsledek zástavy srdeční činnosti dojde k přerušení dodávky kyslíku pro mozek a tím k bezvědomí a zástavě dechu.
Kardiopulmonální (resp. kardiopulmocerebrální) resuscitace je soubor úkonů prováděných při zástavě základních životních funkcí – dechu a/nebo krevního oběhu. V případě, že je postižená osoba v bezvědomí, je důležité zkontrolovat, jestli dýchá a zda má hmatný puls. Cílem KPR je odvrácení klinické smrti.
Kolik stlačení za minutu : Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.
Jak dlouho může být zástava srdce : Srdce přestane čerpat krev, důsledkem čehož dochází ke ztrátě vědomí, pulz je nehmatný a následuje zástava dýchání. Pokud u dotyčného nedojde co nejrychleji k podání první pomoci, tzv. kardiopulmonální resuscitaci, během 5 minut může dojít k odumření mozkových buněk, což má pro nemocného fatální důsledky.
Co způsobí zástavu srdce
„Náhlou zástavu srdce nejčastěji způsobuje porucha srdečního rytmu, která srdce zastaví ze vteřiny na vteřinu. Ale příčin této poruchy rytmu může být více, například akutní infarkt myokardu, srdeční selhání, akutní zánět srdečního svalu a řada dalších,“ vysvětluje doc. Jan Bělohlávek z Koronární jednotky II.
Při těchto pěti signálech byste měli zpozornět:
- Nestačíte s dechem. Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního.
- Otoky, které nesvedete na nepohodlí při cestování
- Nevysvětlitelná únava a slabost.
- Nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže.
- Nárůst váhy i přes ztrátu chuti k jídlu.
Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.
Co je syndrom nahleho úmrtí : Syndrom náhlého úmrtí kojenců (Sudden Infant Death Syndrome) často vyvolává obavy u novopečených rodičů. Jde o stav, kdy bez známé příčiny dojde u kojence ve spánku k zástavě dechu. Tento syndrom se vyskytuje velmi vzácně, přibližně u 1 miminka z 3 000. V nejhorším případě ale může skončit až smrtí.