Chronický zánět slepého střeva
Mírná až ostrá bolest se objevuje ve spodní pravé části břicha a vystřeluje až k pupku nebo k žaludku. Příznaky chronického zánětu slepého střeva se objevují a zase mizí, proto bývá diagnostika náročná a nejasná. Příčinou bývá nějaká překážka v apendixu, poranění, cizopasníci, či nádory.Prvním příznakem je obvykle krvavý průjem s hlenem, který vás může vzbudit i ze spánku. Objevuje se silná bolest břicha a křeče, intenzivní nutkání na stolici. Přidává se únava, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, chudokrevnost, zvýšená teplota a dehydratace. Symptomy bývají horší brzy ráno.Jeho typickým projevem jsou náhlé bolesti břicha doprovázené pocity malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracením. Břicho je velmi citlivé na dotek, obzvlášť v pravé části podbřišku. Navíc vám dělá obtíže být ve vzpřímené poloze, proto se choulíte do různých méně bolestivých poloh.
Co se stane kdyz praskne Appendix : Po prasknutí dojde na chvíli k náhlému ústupu bolestí a dočasné úlevě, ale v tomto okamžiku se začíná rozvíjet závažný zánět pobřišnice (peritonitida), jehož následky jsou často smrtelné. O prasknutí apendixu svědčí velmi tvrdé břicho citlivé na pohmat.
Jak moc bolí slepé střevo
Příznaky zánětu slepého střeva
Bolest slepého střeva je záludná v tom, že se nejprve objevuje v okolí pupku a teprve v průběhu několika hodin se přesouvá směrem do pravého podbřišku. Bolest je výraznější při pohybu. Mezi další příznaky, které mohou provázet akutní apendicitidu, patří: nechutenství
Jak rychle se rozviji zanet slepeho streva : K ucpání slepého střeva tedy dochází důsledkem uvízlé stolice, případně mohou být na vině natrávené zbytky potravy. Někdy však příčinou zánětu bývají i někteří paraziti, typicky pak škrkavky. Rozlišujeme 2 formy zánětu slepého střeva: Akutní – zde se příznaky rozvíjí rychle čili během několika dnů.
Nejčastější perforací je bezpochyby perforace střev. Ta vzniká kvůli velkému tlaku ve střevě nebo z důvodů poškození střeva. Při velkém tlaku se mnohonásobně zvětší obsah střev, stěna střeva nevydrží a praskne, což může způsobit následnou infekci, například břišním tyfem.
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.
Co když mě bolí břicho na levé straně
Bolestivý střed levé části břicha připisujeme možnému zánětu močových cest – problémy s ledvinami. Bolest může způsobit i zácpa. Pokud křeče a bolesti pociťujete níže, může jít o gynekologické problémy, slepé střevo nebo zánět tlustého střeva. Bolesti v levé části mohou znamenat i zánět slinivky nebo zmíněné vředy.K ucpání slepého střeva tedy dochází důsledkem uvízlé stolice, případně mohou být na vině natrávené zbytky potravy. Někdy však příčinou zánětu bývají i někteří paraziti, typicky pak škrkavky. Rozlišujeme 2 formy zánětu slepého střeva: Akutní – zde se příznaky rozvíjí rychle čili během několika dnů.Rekonvalescence je individuální, po laparoskopické operaci 2 – 3 týdny, po klasické 6 – 8 týdnů, záleží na profesi a na tom, jak se budete cítit.
Varovné příznaky, se kterými je vhodné navštívit lékaře, je například vleklý průjem anebo zácpa či jejich střídání, krev či hlen ve stolici, zvracení či nevolnost, hubnutí, nechutenství, vysoké teploty, ostré bolesti břicha.
Jak poznat bolest střeva : Je-li bolest tupá, bodavá až ostrá a přechází ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, může jít o střevní chřipku doprovázenou dalšími příznaky (průjem, horečka, zimnice, bolesti svalů, nevolnost). V oblasti pupku nebo nad/pod pupkem se objevují průvodní bolesti appendixu a tenkého střeva.
Jak moc bolí zanet slepeho streva : Klasický klinický průběh zánětu začíná neurčitou tupou bolestí v nadbřišku, případně v oblasti pupku. Bolest bývá silnější při pohybu, postižený nemůže nalézt úlevovou polohu a objevit se může též nevolnost či zvracení.
Co se stane když praskne tlusté střevo
Perforace střev
Při velkém tlaku se mnohonásobně zvětší obsah střev, stěna střeva nevydrží a praskne, což může způsobit následnou infekci, například břišním tyfem. Další možností je poškození střev parazitem, nejčastěji se do souvislosti dává škrkavka dětská, která parazituje v tenkém střevě člověka.
Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:
- průjem s příměsí krve a hlenu.
- bolest a krvácení z konečníku.
- křečové bolesti břicha.
- nevolnost.
- ztráta chuti k jídlu.
- zvýšená teplota.
- úbytek na váze.
Hnilobný zápach stolice při větrech vyvolávají zejména bílkoviny (nestrávené maso, vejce, sýr, ryby, cibule, česnek a zelí). Samotnou plynatost vyvolává např. cibule, okurky, tučná strava, a také, jak se u nás říká, všechny zeleniny od K – kapusta, květák a kedlubny.
Jaká má být barva stolice : Normální barva stolice se pohybuje od světle hnědé až po tmavě hnědou, což je výsledkem trávení potravy a přítomnosti bilirubinu, žlučového pigmentu, který vzniká při rozkladu červených krvinek v játrech.