Jak se pozná pohádka?
Čeňková definuje autorskou pohádku jako umělý příběh s pohádkovými (zejm. kouzelnými) prvky, který je určený především dětem. Pro umělou pohádku je typické mísení žánrů (např. s fantasy, detektivkou aj.), žánrové hranice se tak často překrývají nebo stírají.Definice pohádky

Pohádky často začínají frází „Kdysi dávno“ a mají šťastné konce. Dobré postavy vždy zvítězí nad zlými postavami, existují poučení a vždy existuje příslib šťastného až do smrti.1.2 Druhy pohádek

Hlavními druhy jsou pohádky lidové (klasické) a pohádky autorské (moderní, umělé). 20 Dále pohádky dělíme na kouzelné (fantastické), zvířecí, legendární a novelistické.

Jak vznikla pohádka : Vznik pohádky tak předznamenaly určité mýty, náboženské a magické představy, které ztratily svůj původní význam v důsledku transformace a rozpadu tradičních náboženských systémů. Mýtus ztratil svojí funkci a přežíval dále transformován do pouhého vyprávění ve formě pohádky.

Co musí obsahovat pohádka

Jde o vyprávění založené na básnické fantazii, zejména ze světa nadpřirozených jevů. Důležité je, že pohádkový příběh není původně vázán na podmínky reálného světa. Příběh samotný není vypravěčem prezentován jako pravdivý a posluchači zpravidla také nevěří, že by se mohl odehrát ve skutečnosti.

Jaké jsou znaky pohádky : Hlavní znaky pohádek:

  • děj je zcela vymyšlen.
  • bojuje dobro se zlem, dobro vítězí
  • vystupují nadpřirozené bytosti a věci.
  • Ustálené formule( Bylo nebylo… Zazvonil zvonec a pohádky je konec.)
  • objevují se magická čísla – 3, 7 a jejich násobky.

století. První písemnou verzi Popelky sepsal francouzský spisovatel Charles Perrault. V roce 1695 vydal sbírku pohádek nazvanou Příběhy a historky minulosti s ponaučením.

Pohádka, neboli báchorka, patří k nejstarším a k jednomu z nejoblíbenějších epických literárních žánrů lidové slovesnosti.

Co je to lidová pohádka

2 Lidová pohádka Lidové pohádky vznikly v dávných dobách,kdy ještě nebylo známo písmo. Šířily se a rozvíjely ústním podáním mezi všemi národy. Je zajímavé,že tyto pohádky mají u různých národů světa podobné rysy- hrdinové mají stejné povahové vlastnosti- krása ,nebojácnost, důvtip, dobrota, laskavost.Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události. Až postupně, když se mezi lidmi šířila po generacích a každý si k ní něco přidal, tak ztrácela časem na objektivitě. Podívej se i na další pojmy v našem literárním slovníku.