Posturální hyperlordóza: způsobena nevhodným držením těla. Nadváha nebo oslabení břišních svalů také zvyšuje riziko, neboť oba faktory zatěžují dolní část zad. Neuromuskulární hyperlordóza: některé nervosvalové poruchy mohou způsobit právě hyperlordózu, včetně svalové dystrofie a mozkové obrny.K určení skoliózy u dětí, nebo i u dospělých, slouží Adamsův test. Je to jednoduchý test, který si můžete udělat doma. Při tomto testu sledujeme záda dítěte v předklonu a všímáme si všech nerovností. Můžeme tak v domácím prostředí snadno zjistit, jestli má naše dítě skoliózu nebo skoliotické držení těla.Léčba skoliózy závisí především na závažnosti stavu a stupni zakřivení páteře, které určí lékař. V případech mírné skoliózy se doporučuje léčba pomocí rehabilitací. Fyzioterapie a cvičení zaměřené na posílení svalů kolem páteře mohou pomoci zlepšit postavení a snížit bolesti zad spojené se skoliózou.
Jak napravit Lordózu : U této vady jde o svalovou dysbalanci v oblasti pánve, oslabení břišního svalstva a zkrácené ohýbače kyčle. Z této informace budeme také vycházet při volbě nápravných cviků. Vhodné jsou cviky pro posílení břišního svalstva, protahování flexorů kyčle, hluboké předklony.
Jak poznat Lordózu
Prvním projevem obtíží, se kterým se pacient setká, bývá bolest, zpravidla bederní páteře, jejíž okolní svaly jsou vlivem zakřivení nepřirozeně namáhány. Tyto problémy nemocní pociťují hlavně po dlouhém sezení nebo stání. Kromě zad může pacienty se skoliózou trápit i bolest hlavy či kloubů dolních končetin.
Jak poznat zánět v zádech : Zánětlivé onemocnění zad
Ty umí napovědět mnoho. V tomto případě jde o bolest kloubů a svalů, zvýšené napětí a ztuhlost svalů či bolest určité části zad nebo hlavy. Často také bolí a tuhne celá páteř.
Prvním projevem obtíží, se kterým se pacient setká, bývá bolest, zpravidla bederní páteře, jejíž okolní svaly jsou vlivem zakřivení nepřirozeně namáhány. Tyto problémy nemocní pociťují hlavně po dlouhém sezení nebo stání. Kromě zad může pacienty se skoliózou trápit i bolest hlavy či kloubů dolních končetin.
Příčiny skoliózy
Předpokládá se vliv více faktorů, jako například genetická predispozice, svalové dysbalance, vliv centrální nervové soustavy, porucha růstových apofýz (výrůstků) obratlů, poruchy kolagenu a další. U velmi malých dětí bývá příčinou vzniku nesprávný psychomotorický vývoj již v prvních měsících života.
Jaký sport je nejlepší pro skoliózu
Jak už jsme psali v úvodu, plavání je zejména v létě velmi oblíbený sport a je také často doporučováno při bolestech zad či dokonce při skolióze. Pohyb ve vodě je sice příjemný, ulevuje kloubům a skvěle se v ní rehabilituje.Příčiny skoliózy
Předpokládá se vliv více faktorů, jako například genetická predispozice, svalové dysbalance, vliv centrální nervové soustavy, porucha růstových apofýz (výrůstků) obratlů, poruchy kolagenu a další. U velmi malých dětí bývá příčinou vzniku nesprávný psychomotorický vývoj již v prvních měsících života.Nejčastějším vhodným cvičením je protahování svalů od lebky po ramena a hrudní páteř. Pozvolna uklánějte hlavu do stran, rotujte, předklánějte a zaklánějte. Pokud Vám některá z poloh zvláště vyhovuje, zůstaňte v ní a s nádechem myslete na bolest, její sílu, umístění a s výdechem „odfoukněte“ bolest pryč.
Jak bolí skřípnutý nerv na krku Skřípnutý nerv poznáte podle častých příznaků, jako jsou omezená pohyblivost, bolest, vystřelující bolest do okolí, svalová křeč nebo dokonce i otok. Když máte skřípnutý nerv na krku, bolí vás pohyb hlavou a ramen, bolest proniká až do hlavy a končetin.
Jak odstranit Lordozu : Čím déle trpíte hyperlordózou, tím méně pravděpodobné je, že se zcela vyléčíte. Nepomáhá jen cvičení zad, je třeba posílit břišní stěnu a zpevnit bederní svalstvo. Za pozornost stojí i posilování stehenních svalů a hýždě, které mají úzkou spojitost se zády.
Jak poznat že mám v těle zánět : Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.
Co vytahuje zánět z těla
Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.
Pokud jsme ve stresu, třeba dostaneme strach z čehokoliv, nervový systém automaticky zareaguje zvýšeným svalovým napětím. Dlouhodobé psychické zatížení nebo nevyřešené psychické problémy se pak mohou projevovat opakovanými bolestmi páteře, především v oblasti krční páteře a ramen.Způsob léčby je vždy závislý na stupni skoliózy. Jedná-li se o mírné zakřivení do 20°, léčí se nemoc pomocí rehabilitace. Důležitou roli hrají cviky na skoliózu páteře, které jsou zaměřeny na posílení zádových svalů. Ty mají vybočující páteř lépe vyrovnávat.
Jak se pozná skříplý nerv : Není to infarkt, „jen“ skřípnutý nerv
Poznáte to podle toho, že vás v hrudi pobolívá zejména při nádechu. Když obratle utlačují nervy v krční páteři, nejenže to dost bolí, ale také vám mravenčí v ruce tak, že třeba úplně znecitliví. Skřípnutí nervu může způsobit vyhřezlá ploténka, artritida či kostní výrůstky.