Kachny mývají většinou zobáky žluté, hnědé a někdy malinko do oranžova. Zatímco u samců to je zprvu barva olivově zelená až žlutá, přičemž zobák kačera se během páření mění na jasně modrou barvu. Barva peří i zobáku v dospělosti je téměř vždy jiná v období růstu a dospívání.Hmotnost se pohybuje okolo 690 – 1300 g a rozpětí křídel činí 81 – 95 cm. Kačer se od kachny liší hlavně výrazným zbarvením, které je nejvýraznější na hlavě a krku, které bývají tmavě zeleně lesklé, zobák je zelonožlutý. Jinak je samec sivý, s hnědou hrudí.Dorůstá délky 50–60 cm. Hmotnost se pohybuje okolo 690–1300 g a rozpětí křídel činí 81–95 cm. Tak jako u mnoha jiných druhů ptáků se i kachna divoká vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem, kdy samice (kachna) není tak pestře zbarvena jako samec (kačer) a má hnědočerné ochranné zbarvení.
Jak dlouho se líhne indický běžec : Příprava na domácí líhnutí kachen
Klasická plemena kachen jako je kachna domácí, kachna pekingská, indický běžec a další mají délku inkubace vajec cca 28 dní, na rozdíl od plemen kachny pižmové, která se líhne cca 35 dní.
Jak poznat Kačera indického běžce
Indický běžec hnědý
– zobák tmavě šedohnědý; běháky hnědé. Kačer: stejnoměrné hnědé zbarvení středního až tmavšího odstínu; hlava, horní část krku, zrcátka v křídlech a kryt ocasu jsou o něco tmavší. Kachna: stejnoměrné hnědé zbarvení středního až tmavšího odstínu.
Jak poznat husu od kachny : Husa má protáhlejší tělo a delší krk, kachna se víc podobá slepici, má kratší krk i delší nohy. Husa dosahuje i mnohem větší váhy, může mít až 8 kilogramů, hodně urostlá kachna nanejvýš 4 kg. Kachna proto nevyžaduje tak dlouhé pečení, aby byla měkká a šťavnatá. U husy hrozí, že bude maso tvrdší a tužší.
Indický běžec hnědý
– zobák tmavě šedohnědý; běháky hnědé. Kačer: stejnoměrné hnědé zbarvení středního až tmavšího odstínu; hlava, horní část krku, zrcátka v křídlech a kryt ocasu jsou o něco tmavší. Kachna: stejnoměrné hnědé zbarvení středního až tmavšího odstínu.
Mezi živočišnou potravu patří ryby, žáby, plazi,savci včetně myší a hrabošů a dokonce i zbytky mršin. Mezi rostlinnou potravou převažují vodní rostliny, různé druhy trav, ale také plody a semena včetně ovsa. V zimě kachny s oblibou sbírají žaludy, ozobávají brambory i řepu.
Jak se starat o indického běžce
Kachny vodu potřebují. Potřebují ji na pití, mytí, páření. Nicméně indickým běžcům postačí malá nádoba, kam mohou vlézt, potopit se, udělat nějaký podvodní obrat, pořádně proprat peří a kačer se ve vodě rád páří. Vodu v nádobě je dobré pravidelně měnit, neb kachny z ní během několika dnů udělají bahník.Asi ve dvou měsících věku již můžeme, podobně jako u jiných plemen kachen, rozeznat pohlaví podle hlasového projevu: kachny začínají jasně a čistě "kvákat", zatímco kačeři jakoby chraplavě tišeji krákorají a jejich hlas zní: "Raab raab". Kačírek, jako hlavní pohlavní znak kačera, se objevuje až mnohem později.Kachny vodu potřebují. Potřebují ji na pití, mytí, páření. Nicméně indickým běžcům postačí malá nádoba, kam mohou vlézt, potopit se, udělat nějaký podvodní obrat, pořádně proprat peří a kačer se ve vodě rád páří. Vodu v nádobě je dobré pravidelně měnit, neb kachny z ní během několika dnů udělají bahník.
Rakovník – Kachny plemene indický běžec jsou teď velkým tahákem a dobře se prodávají. Je to hlavně proto, že žerou slimáky.
Kdy dát vejce pod husu : Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.
Jak dlouho vařit husu : Naprosto klíčový je čas pečení.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.
Kdy mohou jít kachňata ven
„Pokud mohou do nějaké vody vlézt, tak to udělají, Proto je třeba jim častěji vyměňovat vodu, stejně jako promáčenou podestýlku,“ upozorňuje odbornice. „Jakmile mají kachňata zhruba pět šest týdnů a venku je kolem dvaceti stupňů, nefouká vítr a neprší, není problém je pustit ven na trávník.
Kachny musí mít hlavně dostatek vitamínu E a kačer musí být plně aktivním. Nejlépe se kachnám ruánským daří, když chováte dvě kachny na jednoho kačera. Případně pokud chcete větší úrodu kachňátek, tak si obstarejte dva kačery a dvě kachny.Zbarvení kachen je méně nápadné a tmavší. Polák velký, jako všechny potápivé kachny, se nejvíce zdržuje na vodě a jen zřídka vychází na zem. Za potravou se potápí hluboko, až do 4 m a pod vodou vydrží i 30 sekund. Při dně spásají vodní rostliny a řasy.
Jak casto Snasi indický běžec : Inkubační doba vajec je 28,5 dne. Po tu dobu kachna svědomitě sedí na vajíčkách, zahřívá je a obrací. Cca 2 x denně se na 10 – 30 minut vzdálí se najíst, napít a často také vykoupat aby vajíčka namočila. Kachna sama pozná, které vajíčka jsou oplodněná a dobře se vyvíjející.