Jak se pozná celozrnné pečivo?
Celozrnné pečivo má obvykle tmavší střídu a menší objem v porovnání s vícezrnným pečivem. Z výživového hlediska je však rozdíl markantní. Celozrnné výrobky mají vysoký podíl vlákniny, řady vitaminů, antioxidačních a minerálních látek.Celozrnné pečivo – musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. Toto pečivo má vždy tmavou barvu. Vícezrnné pečivo – musí obsahovat minimálně 5 % mouky z jiných obilovin, než je pšenice nebo žito. Pečivo tedy může být vícezrnné, ale nikoli celozrnné!110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích. Vyplývá z ní, že celozrnným chlebem nebo pečivem se rozumějí pekařské výrobky, jejichž těsto obsahuje nejméně osmdesát procent celozrnných mouk z celkové hmotnosti mlýnských obilných výrobků nebo jim odpovídající množství upravených obalových částic z obilky.

Jak poznat obarvené pečivo : Markantní rozdíl je ovšem neviditelný, a to výživové hledisko. „Klasické tmavé pečivo z vymletých mouk nemá intenzivně tmavou barvu s odstíny do hnědé, ale jen mírně našedivělou střídu. V případě, že obsahuje větší podíl žita, může mít nádech do zelenošedé,“ vysvětluje Ing.

Jaký druh pečiva je nejzdravější

Dobrou volbou bude žitné nebo kváskové pečivo. Obsahuje více vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Pozitivem také je, že žitný chléb vydrží déle čerstvý a chutný. Největší podíl vlákniny je ale v pečivu celozrnném (ve 100 g je průměrně 10 g vlákniny), je také náročnější na trávení.

Co je zdravější chleba nebo rohlík : Možná je pro vás překvapením, že kaloricky se mezi sebou jednotlivé druhy příliš neliší. Obyčejný bílý rohlík (42 g) má přibližně 130 kcal, zatímco krajíc (60 g) žitného chleba cca 140 kcal. Tento fakt vyvrací tvrzení zapřisáhlých dietářek, že po bílém pečivu zaručeně přiberete a po tmavém zhubnete.

Jeden až dva druhy mají v menších prodejnách, jako je například Lidl nebo Albert supermarket. O něco skromnější je nabídka nebaleného celozrnného pečiva, které jsme našli pouze v Kauflandu a v hypermarketu Albert.

Jak správně vybrat chleba

Třeba tzv. vícezrnné pečivo může být jakékoli pečivo, které obsahuje alespoň 5 % jiných zrn kromě pšenice či žita – takže to klidně může být bílý chléb posypaný semínky nebo ovesnými vločkami. Oproti tomu pokud je chléb označen jako celozrnný – musí obsahovat 80% celozrnné mouky.

Co znamená celozrnný

Celozrnné, jak z názvu vyplývá, znamená, že zrno bylo na mouku semleté celé, tedy i s obalem – s otrubami a klíčkem. Právě ty obsahují nejvíce zdraví prospěšných výživných látek a vlákniny “ říká výživový poradce Petr Mesároš.Pokud máte pečiva hodně, to starší včas vyndejte ze sáčku, aby nezplesnivělo, a nechte ho úplně uschnout. Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí.Trvanlivost: 1 – 7 dnů nebo zmrazit

1 den: je třeba počítat s tím, že rohlíky a křehké pečivo vydrží čerstvé jeden den. Pokud je ještě čerstvé a křehké zmrazíte, pak se prodlouží jejich životnost na 6 – 8 měsíců. 3 – 5 dní: pšeničný chléb má dobu spotřeby několik dní, tmavší pečivo vydrží obvykle déle.

Celozrnné pečivo obsahuje všechny cenné vitamíny, minerály, a to ve vyváženém poměru. Vláknina stimuluje střevní peristaltiku, a tak napomáhá k rychlejším průchodu natrávené potravy střevem. Díky tomu můžete předejít různým méně vážným i vážnějším onemocněním, jako je např. rakovina tlustého střeva.

Proč nejíst rohlíky : Supermarketové pečivo obsahuje velké množství aditiv a ingrediencí (viz např. složení pečiva z jednoho českého supermarketu), které poškozují náš střevní mikrobiom (1). Čím dál tím více studií potvrzuje, že vliv střevního mikrobiomu je velmi zásadní pro náš kvalitní a spokojený život.

Jaký je nejzdravější chléb : Chleba se má balit vychladlý, protože vlhkost způsobuje rychlejší plesnivění. Nejzdravější je chléb celozrnný -obsahuje osmdesát procent celozrnné mouky, která má víc vlákniny. Protipólem je „jedlý polystyren“. Jednu vietnamskou rodinu české pochoutky opravdu zmátly.

Jaký je rozdíl mezi celozrnnou moukou

Celozrnná mouka je zdravější variantou běžné mouky. Rozdíl mezi celozrnnou mouku a klasickou moukou je v tom, že se na její výrobu mele celé zrno, tedy i s klíčkem (obalem), ve kterém je nejvíce vlákniny a živin. Celozrnná mouka je proto. Mnoha lidem celozrnná mouka dokonce připadá chutnější.

Jako „celozrnné“ se pak označují produkty vyrobené z celozrnné mouky – tedy mouky umleté z celého zrna. Bílá mouka je naopak vyrobená jen z moučné části.Mýtus číslo 1: Po sacharidech se tloustne

Určitě už jste se někdy setkali s tvrzením, že po pečivu nebo těstovinách se tloustne, protože obsahují velké množství sacharidů. Nic není dál od pravdy. Za přibírání na váze může dlouhodobý kalorický nadbytek – když přijímáme více kalorií, než jich za den spotřebujeme.

Jak oživit staré pečivo : Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.