Nýtování nýtovacími kleštěmi
Vložíme trhací nýt do montážního otvoru. Trn nýtu vsuneme do nýtovacích kleští. Zmáčkneme (i opakovaně) kleště. Těleso nýtu se radiálně roztáhne a nýtový spoj máme vytvořený.Při nýtování se dřík nýtu zasune do otvorů ve spojovaných materiálech, hlava nýtu musí překrývat okraj otvoru v dostatečné ploše. Na druhé straně se vyková závěrná hlava. U ocelových nýtů – tam kde jsou zvýšené nároky na únosnost či těsnost spoje nebo při průměru dříku větším jak 10 mm se provádí nýtování za tepla.Kromě trhacích nýtů existují i nýty rozklepávací. Sestávají z dutého válečku a kulatiny zakončené na jedné straně hlavičkou. Do předvrtaného otvoru na spoji dvou konstrukčních dílů se zasune váleček s kulatinou a na straně, kde není rozšířená hlavička, se rozklepe do tvaru další hlavičky.
Jak funguje trhací nýt : Zpracování POP® nýtů je velmi jednoduché, protože jsou nasazené pouze z jedné strany. Nýt je nasazen do vrtaného nebo děrovaného otvoru. Pomocí speciálního nářadí se trn nýtu zarovnaně utrhne. Trn nýtu deformuje pouzdro nýtu na zadní straně (slepé straně), čímž se vytvoří závěrná hlava.
Jak fungují kleště
Kleště jsou vytvořeny na principu dvouramenné páky, která umožňuje změnit malou sílu (např. sílu ruky na ramenu kleští) na sílu větší, která u kleští působí na upínacích čelistech nebo na břitu. Síla na čelistech, které provádějí při stlačení ramen uchopovací pohyb, se zvětšuje podle převodového poměru.
Jak přidělat patent : Spodní část patentku vložte hrotem přesně do otvoru. Prstem zespodu zatlačte, aby byl patentek dobře usazený. Z rubové strany zkontrolujte, že je patentek přesně na látce a není mezi ním a látkou žádný nechtěný prostor. Obraťte zpět na lícovou stranu a na hrot vložte druhou část patentku.
Délka nýtu musí být taková, aby zahrnovala svěrnou délku a přídavek na vytvoření hlavy. Je třeba, aby pro nýty s půlkulovou hlavou byl přídavek na vytvoření hlavy z roven 1,5 až 1,6 násobku průměru díry d pro nýt. Pro nýty se zápustnou hlavou platí: z = 0,8 až 1d.
Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku. Se všemi uvedenými parametry můžete vypočítat požadovanou délku nýtu. Přídavek je obvykle přibližně 1,5D.
Jak dlouho smažit řízky z kýty
Smažte pozvolna ve vyšší vrstvě tuku, po každé straně asi 3–5 minut dozlatova. Řízky během smažení ani zbytečně neotáčejte a hlavně do nich nepíchejte vidličkou, aby z masa nevytekla šťáva.Délka trhacích nýtů podle svěrné tloušťky
Standardní trhací nýty | ||
---|---|---|
Průměr nýtu (mm) | Délka nýtu (mm) | Svěrná tloušťka |
3.2 | 18 | 12.0-15.0 |
20 | 15.0-18.0 | |
4.0 | 5 | 0.5-2.5 |
Spodní část patentku vložte hrotem přesně do otvoru. Prstem zespodu zatlačte, aby byl patentek dobře usazený. Z rubové strany zkontrolujte, že je patentek přesně na látce a není mezi ním a látkou žádný nechtěný prostor. Obraťte zpět na lícovou stranu a na hrot vložte druhou část patentku.
Pravidla pro správnou aplikaci druků
- Vybrat správnou velikost děrovače.
- Při roznýtování vyvinout dostatečnou tlakovou sílu.
- Údery kladívka nebo paličky provádět vždy kolmo na nýtovač.
- Použít správnou velikost aplikačního nástroje pro daný druk.
- U textilních materiálů podlepit druk kulatou, nejlépe zažehlovací výztuhou.
Jak Nýtovat druky : Údery kladívka nebo paličky provádět vždy kolmo na nýtovač. Použít správnou velikost aplikačního nástroje pro daný druk. U textilních materiálů podlepit druk kulatou, nejlépe zažehlovací výztuhou. U eko-kůže a koženek podložit druk nejlépe kulatou výztuhou.
Jak fungují patentky : Patentka, druk neboli stiskací knoflík je drobný, většinou kovový dvoudílný knoflík užívaný pro rychlé spojování dvou textilních či kožených součástí k sobě. Skládá se ze dvou samostatných dílů, hlavice a patice, které se obvykle nýtují na oděv, textilní povlak nebo jinou textilní součástku.
Jak dlouhé nýty
Obecným pravidlem je, že nýt by měl mít průměr nejméně třikrát větší než je tloušťka nejsilnějšího plechu, který je spojován. Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku.
Průměr Jedná se o aritmetickou střední hodnotu a vypočítá se tak, že se sečtou skupiny čísel a pak se vydělí počtem těchto čísel.Každé nýtovací kleště by měly být schopné zpracovat nýty v určitém rozmezí. Koupit můžete například kleště, které jsou vhodné na nýty s průměrem M3 – M6, M4 – M7, M 0,8 – 2,6 mm atd. U každého modelu je průměr nýtů uveden, což vám nákup těch správných kleští usnadní.
Na čem nejlépe smažit řízky : Řízky nesmažte na másle ani na olivovém oleji, oba tuky se rychleji připalují a nedopadlo by to dobře. Naopak bez obav použijte sádlo, slunečnicový olej nebo přepuštěné máslo, to dodá řízkům nebeskou vůni. Zásadně smažte vždy na rozpáleném tuku.