Jak se používají látkové pleny?
Látkové pleny a četnost přebalování

Zpočátku se děti přebalují po každém kojení, později jednou za 2-3 hodiny. Až je dítě větší a savost plenkových kalhotek či čtvercových plen nestačí, je možné savost pleny zvýšit přidáním vkládací pleny, nebo čtvercovou plenou, nebo prostě čímkoliv co saje.Čtvercové pleny se doma rozhodně neztratí, a to ani když je na látkování nakonec nevyužijete, mohou se použít do kočárku či postýlky pod hlavičku, na odbrkávání po krmení, utírání pusinky, do auta proti slunci, u větších dětí na utření lavičky či skluzavky po dešti a když děti odrostou, jsou skvělé na úklid 😉 …Většina zdrojů o látkových plenách uvádí jako ideální počet svrchních kalhotek 5 kusů od každé velikosti. Z vlastních zkušeností však víme, že 3-4 kusy by měly bohatě stačit. Navíc většinou se již nabízí jednovelikostní (rostoucí) svrchní kalhotky, takže nemusíte dokupovat dále větší velikosti.

Na co Latkove pleny : Přizpůsobí se proporcím miminka

Zvláště u štíhlých miminek může v jednorázových plenkách docházet k protečení okolo nožiček. Látkové plenky mají tu výhodu, že je můžete upravit jak v pase, tak i zkrátit celkovou výšku sedu a tím plenu utěsnit okolo nožiček.

Jak se starat o látkové pleny

Látkové pleny perte vždycky na 60 °C a využívejte co nejdelší program (klidně i 2 hodiny). U slabších totiž programů hrozí, že se nezlikvidují všechny bakterie. V případě střevní infekce nebo opruzenin můžete využít i program na 90 ° C, aby se plenky dezinfikovaly.

Jak správně přebalovat : Jednou rukou uchopíme obě nohy dítěte v oblasti kotníků a přesuneme je nad bříško. Tím zvedneme pánev od podložky a plenku podsuneme pod zadeček. Dítě se musí cítit dobře a stabilně. Následně narovnáme druhou část plenky, kterou přiložíme přes přirození, kolem třísel až na bříško.

Plena protéká kolem nožiček.

V případě, že protéká kolem nožiček kalhotková plenka, nejčastější příčinou bývá, že je plenka špatně na dítěti nasazená. Dobře zvolená velikost, ale i správné nasazení pleny jsou totiž klíčové faktory. Jak na to vám ukáží naše videonávody na správné přebalování s našimi plenkami.

Do vnitřní části skladu vložte separační plenku a zabalte miminko do plínky. Děťátku přes plínku ještě zapněte svrchní kalhotky. AIO kalhotky fungují stejně jako jednorázové pleny. Jediný krok navíc je přidání separační plenky na vnitřní stranu AIO kalhotek a případně vložení vkládací pleny dovnitř kalhotek.

Jak na Látkování

Tipy pro větší miminka

Jednoduše vícevrstvou plenu složíte na třetiny a vložíte do svrchních kalhotek. Jednoduchá, rychlá a přitom dost savá varianta látkování. Je to sklad s opravdu minimem materiálu na zadečku, všechny savé vrstvy jsou soustředěné ve středu pleny, mezi nožkami.Kolik plen potřebuje denně

Novorozeně za den počůrá tak 6 až 8 plen, stolici má kojené dítě 3 až 8 krát denně a nekojené 1 až 3 krát denně. Většinou jde o vyšší četnost, která se postupně snižuje. Přebalovat budete miminko pravidelně i osmkrát za den.Plenku si zmenšete na potřebnou velikost (doporučujeme zmenšovat před nasazením na miminko, pak už může být zmenšení problematické) a vsuňte ji miminku pod zadeček tak, aby zadní část plenky nebyla příliš vysoko, spíše na úrovni bokovek. Nebojte se, zadní část se vytáhne více nahoru při dotahování a zapínání pleny.

Jak prát látkové pleny

Na pračce nastavte dlouhý a účinný prací cyklus (minimálně 2 hodiny). Pokud je to možné, přidejte i předpírku a máchání navíc. Nepoužívejte aviváž, snižuje savost plenek. Pokud chcete plenky změkčit, použijte místo aviváže roztok z octa, který má navíc i dezinfekční účinek.

Jak vycistit Latkove pleny : Nejdříve odstraňte „nadílku“, pak můžete skvrny na plence natřít žlučovým nebo olivovým mýdlem. Poté můžete plenku přemístit do prádla nebo koše na plenky. Pokud používáte separační pleny, stačí vyhodit nebo vyjmout pouze tuto mezivrstvu.

Co je potřeba na přebalování : Pokud máte zvoleno, kde přebalování proběhne, je optimální si připravit potřebné vybavení, jehož součástí bude: čistá plenka, vlhčené ubrousky (kupované nebo doma vyrobené, případně navlhčený perlan ustřižený do správné velikosti), toaletní papír, krém proti opruzeninám, případně ještě textilní plenka či ručník na …

Jak často přebalovat

Jak často je třeba přebalovat

Zkontrolujte plenku svého miminka každé dvě až tři hodiny. Přebalování plenky ihned poté, co se vaše děťátko vymočí, není pokaždé nutné – podle Americké akademie pediatrů (AAP) mohou novorozenci močit každou hodinu. Vyměňte plenku ihned poté, co bude mít vaše děťátko stolici.

Nasazení plenky

Jednou rukou uchopíme obě nohy dítěte v oblasti kotníků a přesuneme je nad bříško. Tím zvedneme pánev od podložky a plenku podsuneme pod zadeček. Dítě se musí cítit dobře a stabilně. Následně narovnáme druhou část plenky, kterou přiložíme přes přirození, kolem třísel až na bříško.Tip na správné přebalování jednorázových plen

Proužky se suchým zipem musí rovnoměrně zakrývat obrázek na plence, plenka je tak vycentrovaná. Utáhněte plenku tak, abyste pod ní u bříška miminka bez problémů protáhli prst. Když bude moc utažená, bude miminko tlačit na bříško, když málo, hrozí protečení na zádech.

Jak používat plenky do vody : Plenky do vody fungují jako klasické plenky s tím, že jsou přizpůsobené vodě. Nepropustí tedy stolici, nenasáknou vodu a nehromadí v sobě bakterie. Plenkové plavky jsou vyrobeny na způsob plavek, ale díky speciálním nepropustným vrstvám do vody nepustí žádné nečistoty. Některé se používají se separační plenou.