Jak se používá vanilkový lusk?
Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.Jak vanilku skladovat

  1. Vhodné je skladování na suchém, temném místě při pokojové teplotě.
  2. Nenechávejte na denním světle.
  3. Neskladujte v ledničce!
  4. Při manipulaci s luskem se nedotýkejte lusku prsty bez desinfekce alkoholem.

Co se zbytkem vanilkového lusku : Co se zbytkem vanilkového lusku

  1. Vložte jej do mléka, rostlinného mléka či rumu pro nezapomenutelnou chuť.
  2. Vyrobte si z nich vanilkový extrakt.
  3. Vložte jej do nádoby s cukrem či solí alespoň na 2 týdny, vyrobíte si tak domácí vanilkový cukr či sůl.

Jak správně použít vanilkový lusk

Infuzování Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Jak udělat vanilkový cukr z lusku : Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.

Lístky na vatě

Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.

Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.

Co udělat s vanilkovým Luskem

Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.Je skvělým partnerem pro spoustu dalších koření, bylinek, ovoce, zeleniny, ale i pro mořské plody a ryby. Spojení vanilky a čokolády, mléčných výrobků, jahod či jablek je dobře známé. Ale stejně tak dobře se vanilka hodí k tymiánu, fenyklu, rajčatům či mořským rybám a humrovi.Vanilkový lusk se dá použít celý nebo jen jeho dužina získaná podélným naříznutím lusku a vyškrábáním zrníček (kaviáru). Zrníčka nebo celé lusky vanilky se používají jako přísada do sladkých jídel, především moučníků, koláčů, dezertů, cukroví, zmrzliny, krémů, šlehačky, čokolády, pudinků apod.

Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.

Jak dlouho nechat semínka ve vodě : Sázení do substrátu a média

Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

Jak konzumovat semínka : Semena většinou obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, ale je nutné je jíst syrová. Teplo jim nesvědčí, hlavně pražení. Můžeme je namočit, rozemlít, vylisovat nebo udělat z nich kaši. Není vhodné používat k jídlu semena solená nebo potažená cukrem.

Co je vanilkový lusk

Vanilkový lusk (Vanilla planifolia)

Lusky vanilky mají černou či hnědočernou barvu, bývají 10–20 cm dlouhé a velmi tenké, jemně svraštělé, s mírně zakroucenými konci. Typická sladká chuť a vůně vanilky je využívána v gastronomii, parfumerii i léčitelství. Kvalitní lusky by měly být kypré a měkké, pružné, spíše lesklé.

Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.Klasické ruční tvarování je obvyklý postup – jen tak od oka uždibujeme podobně velké kousky těsta, uděláme nejprve kuličku, aby těsto bylo hladké a poté z kuličky malý váleček, který ohneme a vytvarujeme mu konce podle přání – někdo více do špičky, jiný jen zlehka zakulacené.

Z jakého druhu rostliny pochází vanilkový lusk : Vanilovník plocholistý (vanilka pravá, Vanilla planifolia) je šplhavá liánovitá orchidej původem z Mexika. Oblíbené koření, které nazýváme vanilkou, se skrývá v jejích plodech.