Jak se používá pórek?
Z pórku se připravuje oblíbená polévka v mnoha různých variantách, skvělý je i jako velmi chutná příloha například k rybám. Pórek lze nakrájet na velké špalíky a péct společně s kuřetem, celé pórky můžete zapéct se sýrem nebo ugrilovat. Velmi oblíbený je pórek jako náplň do slaných koláčů.Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.

Jaká část pórku se jí : Zelená je dobrá Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku. Proto s chutí zpracujte i listy.

Na co je zdravy pórek

Pórek je přímo kartáčem pro naše střeva. Pravidelná konzumace této zeleniny bohaté na prebiotika a vlákninu čistí naše střeva od škodlivin a plísní, zlepšuje a posiluje zdravý mikrobiom a podporuje zdravé zažívání, pomůže také se zažívacími potížemi, jako jsou křeče nebo nadýmání.

Kdy zakrýt pórek : Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.

V panelákových podmínkách čerstvý pórek můžeme skladovat nemytý a nezkrácený v ledničce a pokud ho navíc zabalíme volně do igelitového sáčku nebude nám vysychat a vydrží v lednici i několik týdnů. Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit.

Nenechte se však unést, zvolněte tempo a nezačínejte ho hned láskyplně krájet na nudličky, kostičky nebo jiné pravidelné tvary. Pórek nejprve potřebuje důkladně opláchnout, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. Vždy ho rozřízněte tam, kde plus mínus končí bílá část a začíná zelená.

Kdy se vytahuje pórek

Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší. Nejlepším způsobem sklizně je vyrývání, pór zásadně nevytrháváme. Kořeny poté odřízneme a listy zkrátíme.Vařený pórek s máslem

V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu a vložíme do ní omyté a ořezané pórky (dva na porci), vody dáme jen tolik, aby byla zelenina ponořená, a vaříme ji 8—10 minut. Jsou-li pórky po propíchnutí vidličkou měkké, vyjmeme je a necháme okapat.Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne.

Vyšlechtěn byl kultivací menších cibulí a perlových cibulí. Jeho střední rovná část může dorůstat až 40 centimetrů na výšku a osm centimetrů na tloušťku. Jeho spodní část se společně s kořenem nachází v zemi, proto se pórek řadí mezi kořenovou zeleninu.

Jak Presadit pórek : Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm pro letní pórek a 15–20 cm pro pór zimní. Zkrátíme kořeny i nadzemní zelenou část a sazeničky vysadíme hlouběji do nejméně 10 centimetrů hlubokých rýh nebo kolíkem vyhloubených důlků. Po výsadbě sazenice vydatně zalijeme, pór potřebuje dostatek vláhy.

Jak hluboko zasít pórek : Nepřetržitou sklizeň si po prvním výsevu zajistíme dalším (pozdějším) výsevem. Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.

Jak nasadit pórek

Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.

Letní pór při brzké výsadně můžeme sklízet od července do prvních mrazů. Nepřetržitou sklizeň si po prvním výsevu zajistíme dalším (pozdějším) výsevem. Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe. Po letním póru pokračujeme zimním, který vyséváme až do září.Jakmile cibule trochu povolí, přidejte na plátky nakrájený česnek (5 stroužků). Zbytek česneku prolisujte a přidejte v poslední minutce vaření, aby si zachoval co nejvíc vitamínů a výrazné chuti. Ochucujte podle potřeby majoránkou, petrželí nebo libečkem, pepřem a solí.

Jak daleko od sebe pórek : Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.