Ke jménům, která se považují za vlastní, a píšou se proto s velkým počátečním písmenem, patří: rodná (křestní) jména, příjmení, přídomky a přezdívky: Jan, Jana, Novák, Nováková, Karel IV.Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující:
- Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.)
- Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.)
- Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)
⭐ Přídavná jména přivlastňovací odvozená od vlastních jmen osob pište s velkým počátečním písmenem. ⭐ Dodatek pro moravské publikum. Přivlastňovací přídavná jména tvoříme příponami –ův, –in, nikoli –ový, –iný.
Jak se píše Slovák : S velkým počátečním písmene píšeme jména příslušníků národů a kmenů (Slovák, Poláci, Keltové, Eskymáci).
Jak se píše městská část
městská část a městský obvod
Podle zákona o obcích jde o organizační jednotky města, které mají vlastní orgány samosprávy. Zatímco v běžné komunikaci mluvíme o Brně-Líšni (či Líšni), Praze 2 apod., v úředních písemnostech se před vlastní jména umisťují výrazy městská část, městský obvod.
Jak se píše jména : S velkým písmenem píšeme: jména osob a domácích mazlíčků: Jan Amos Komenský, Bětka, Božena Němcová, Karel Čtvrtý (Karel IV.), pes Rexík, kočka Míca. přezdívky: Učitel národů, Filip IV.
spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Socha Svobody je obrovská neoklasicistní socha nacházející se na Liberty Island (Ostrov svobody) v newyorském přístavu ve Spojených státech. Tuto měděnou sochu, dar francouzského lidu obyvatelům Spojených států, navrhl francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a její kovovou kostru zkonstruoval Gustave Eiffel.
Jak se píše Střední Čechy
Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod. Názvy začínající na přídavné jméno střední však často s velkým písmenem píšeme (region Střední Čechy,Střední Morava). Musíme vždy odlišovat oficiální názvy určité oblasti, ty se píší s velkým písmenem na začátku.V encyklopediích se píše, že městys nebo také městečko je historický typ obcí stojících mezi městem a vsí, kterým bylo uděleno právo pořádat výroční a dobytčí trhy, čímž se lišily od vsí. Městyse musely mít městský charakter a musely zároveň plnit spádového městečka pro okolní vsi.pádu zásadně používá koncovka -ovi (panu Novákovi, Horákovi) – samozřejmě tam, kde příjmení nemá např. adjektivní koncovku (Černý, Janovský). Je-li ale toto příjmení kombinováno se jménem jiným, je snaha vyhnout se opakování „dlouhé koncovky“.
S malým písmenem píšeme:
- slovo republika/království/emirát v názvech států: Česká republika, Švédské království, Spolková republika Německo, Spojené arabské emiráty.
- názvy světových stran, pokud netvoří součást oficiálního názvu: jižní Evropa, severní Afrika, východní Čechy, na západ od Řecka.
Jak se píše Západní Čechy : Dobrý den, spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Jak se píše nazev restaurace : S malým písmenem zůstávají: obecná pojmenování: dům, restaurace, hotel, chrám… názvy kostelů, bazilik a kaplí: chrám sv.
Jak se píše Ostrava Poruba
Městský Obvod Ostrava Poruba – Statutární město Ostrava | www.moporuba.cz — Čeština.
Poté se status města (či městyse) vztahoval zásadně jen k celé obci. V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.Městys či městečko (dříve i městec) je typ obcí významově stojící mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice.
Které příjmení se píše první : Dvě příjmení musí mít žena v pořadí nové a po něm původní
„Dnes zákony povolují, že si žena může nechat svoje rodné příjmení, nebo příjmení manželovo a povolená je také varianta obou příjmení. V tom případě se jako první v pořadí udává to nové příjmení přijaté při sňatku a na druhém místě je dosavadní příjmení.