Mzdové náklady představují ohodnocení práce úředníka/ků v souvislosti s výkonem agendy, tj. plat a povinné odvody. Režijní náklady jsou náklady související s řízením, činností a obsluhou úřadu, např. kancelářské potřeby, energie, telefony, pošta, nájemné, pojištění, vzdělávání úředníků, náklady na obslužný personál.Správní režie je určena vedením firmy a zadává se procentně přirážkou k součtu vlastních nákladů výroby VNV stavebního objektu. Náklady RS se následným rozpuštěním zahrnují do jednotlivých zhotovovacích prací v soupisu prací stavby.Náklady závisejí na množství a cenách inputů. Množství inputů je potom dáno produkční funkcí. Průměrné náklady (AC) – jsou náklady na jednotku produkce; platí: AC=TC/Q – lze je rozdělit na průměrné fixní náklady (AFC) a průměrné variabilní náklady (AVC). Stejná závislost platí i pro průměrné variabilní náklady (AVC).
Jak se počítají prime náklady : Přímé náklady v předběžné kalkulaci se stanoví podle technickohospodářských norem spotřeby základního materiálu a technickohospodářských norem spotřeby času výrobních dělníků (výkonové normy). Přímý materiál v Kč = spotřeba materiálu x cena. Přímé mzdy v Kč = výkonová norma času.
Co patří do režií
režie výrobní, spojená s řízením a obsluhou výrobních zařízení (například údržba, řízení kvality atd.), režie správní zahrnuje náklady na řízení a správu podniku (vedení, účtárny atd.) a. režie odbytová, která zahrnuje například balení, expedici, reklamu atd.
Co patří do režie : Do správní režie řadí spotřebu kancelářského materiálu, spotřebu energie, vody a tepla, cestovné, poštovní poplatky, poradenství, reklamu apod. A odbytová režie představuje spotřebu materiálu, energií, tepla a vody, opravy, odpisy budov, strojů a zařízení, školení a vzdělávání aj.
Do správní režie řadí spotřebu kancelářského materiálu, spotřebu energie, vody a tepla, cestovné, poštovní poplatky, poradenství, reklamu apod. A odbytová režie představuje spotřebu materiálu, energií, tepla a vody, opravy, odpisy budov, strojů a zařízení, školení a vzdělávání aj.
Režijní přirážka nám tedy udává, kolik procent (případně jaký podíl) objemu rozvrhové základny tvoří režijní náklady podniku, respektive výkonu.
Jak se počítá cena
Nejčastější způsob stanovení ceny je pomocí výpočtu výrobní či nákupní ceny s připočtením marže. Znamená to, že se k celkovým nákladům za produkt nebo službu přičte tzv. marže nebo přirážka. Nevýhodou této metody je, že nezohledňuje poptávku a celkovou hladinu cen na trhu.Výrobní (provozní) režie zahrnuje nákladové položky spojené s řízením výrobního procesu a obsluhou výroby, které nelze zjišťovat přímo na kalkulační jednici. Největší podíl výrobní režie tvoří obvykle odpisy víceúčelových výrobních zařízení a náklady na jeho údržbu a opravy, osobní náklady režijních pracovníků.Režijní a jiné nepřímé náklady se v předběžných kalkulacích stanovují prostřednictvím režijní přirážky, vyjádřené % poměrem režijních nákladů ke zvolené rozvrhové základně, nebo koeficientem (sazbou) , což je podíl nepřímých nákladů připadajících na jednotku naturální rozvrhové základny.
fixní náklady – náklady nezávislé na vyrobeném množství (např. nájemné) variabilní náklady – náklady závislé na vyrobeném množství (např. cena surovin) mezní náklady, marginální náklady – náklady na poslední vyrobenou jednotku resp. zvýšení celkových nákladů spojené s výrobou jednoho výrobku navíc.
Jak se počítá výrobní režie : Výrobní režie – zahrnuje nákladové položky souvisící s řízením a obsluhou výroby, na kalkulační jednici, které nelze stanovit přímo např. režijní mzdy, opotřebení nástrojů, odpisy hmotného majetku, spotřeba energie, náklady na opravy, na technický rozvoj, režijní materiál.
Co to je režijní přirážka : Režijní přirážka nám tedy udává, kolik procent (případně jaký podíl) objemu rozvrhové základny tvoří režijní náklady podniku, respektive výkonu.
Co je to režijní náklady
Režie, přesněji režijní náklady představují v ekonomice společné náklady konkrétního podniku, které nelze vyjádřit jako jednicové, to jest přiřadit jednotlivým výrobkům či službám. Protože je nelze stanovit přímo na jednici, musí se rozvrhovat pomocí tzv. režijní přirážky.
Platí tedy, že cena elektřiny ČEZ za 1 kWh musí být vždy stejná nebo nižší než vládou zastropované ceny platné po celý rok 2023. Jde tedy maximálně o 5 Kč/kWh bez DPH nebo 6,05/kWh s DPH.Nejčastější způsob stanovení ceny je pomocí výpočtu výrobní či nákupní ceny s připočtením marže. Znamená to, že se k celkovým nákladům za produkt nebo službu přičte tzv. marže nebo přirážka.
Jak se počítá přirážka : U výpočtu obchodní přirážky je v čitateli zlomku rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou (tj. zisk bez započítání provozních nákladů).