Odčítání pod sebou (Písemné odčítání)
Postupujeme z pravé strany. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí:
- závorky,
- násobení a dělení,
- sčítání a odčítání.
Jak se počítají příklady se závorkami : Která matematická operace má přednost.
- Pokud jsou ve výrazu závorky, počítají se nejdříve výrazy v závorkách.
- Po závorkách se počítá násobení a dělení, které má přednost před sčítáním a odčítáním. Násobení a dělení počítáme postupně z levé strany.
- Nakonec počítáme sčítání a odčítání postupně zleva doprava.
Jak naucit dítě pocitat přes 10
Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.
Jak naučit dítě sčítat a odčítat : Je důležité dítěti opakovat, že při sčítání dáváme věci dohromady, při odčítání dáváme věci pryč. Můžete později danou úlohu i napsat: 2 + 1 = 3; 3 – 1 = 2 Dítě vidí pohyb autíček a skutečný postup, zároveň si nenásilně fixuje znaménka plus a mínus. U dětí velice oblíbená hra.
Odčítání pod sebou
Postupujeme z pravé strany. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.
Při písemném sčítání postupujeme následovně:
- Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.
- Postupujeme z pravé strany.
- Vždy sečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.
- Pokud je výsledek větší než 10, zapisujeme pouze číslo na pozici jednotek.
Co dělat když je před závorkou mínus
Dochází k vypuštění závorky i znaménka minus a ke změně znamének všech členů uvnitř závorky, jinými slovy k jejich změně ve členy opačné. Závorku, před kterou je znaménko minus, i s tímto znaménkem vynecháme a všechny členy původní závorky změníme v opačné.Obvyklé pořadí, ve kterém se vykonávají operace ve složitějším výrazu, je: umocňování a odmocňování násobení a dělení sčítání a odčítáníJiž od věku 4 měsíců může začít seznamování vašeho miminka s počítáním a matematikou. Pokud tak učiníte, máte možnost poskytnout mu intuitivní pochopení základní dovednosti, kterou pak bude využívat po celý svůj život.
Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.
Jak naucit počítat přes 10 : Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.
Kdy má dítě umět počítat : Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.
Jak naučit počítat přes desítku
Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.
Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel. Výsledek odečítání se nazývá rozdíl.Pojďme se podívat jak se zbavit závorky, před kterou je mínus. Už víme (odsud) že je-li před závorkou plus, můžeme závorku klidně odstranit protože je zbytečná. Pro mínusko to ale bohužel neplatí. Je-li před závorkou mínus, musíme závorku roznásobit, abychom se ji zbavili.
Jak vytknout mínus : Jak se vytýká mínus Pokud před závorku vytýkáme záporný člen a je jedno, jestli se vytýká samotná -1 nebo složitější činitel, musíme u všech členů, které v závorce zůstanou, obrátit znaménka plus a mínus naopak, aby se celková hodnota výrazu nezměnila.