Ve velkých objektech se spotřeba tepla měří kalorimetricky pomocí rozdílu teplot otopné vody na vstupu a výstupu z objektu. V bytech se používají poměrové indikátory spotřeby, které poskytují údaj, jak moc se v konkrétním radiátoru během sledované doby topilo.V praxi se můžete setkat s rozmezím od 5 do 15 kWh/m2. Z hlediska vytápění se sice jedná o poměrně přísná kritéria, nicméně po jejich splnění můžete s pasivním domem dosáhnout na dotaci z programu Nová zelená úsporám. Potřeba tepla na vytápění nízkoenergetického domu se pohybuje od 15 do 50 kWh/m2.Podle nově nastavených pravidel je to dvojnásobek průměru pro toho, kdo vytápí, a 80 % průměru pro toho, kdo se vytápět nechává. Vyplývá z toho i to, že ti, kdo byt vůbec neobývají či z jiných důvodů vůbec netopí, stejně zaplatí 80 procent průměrné spotřeby domu.
Jak se účtuje teplo : Stávající způsob rozúčtování:
Celkové náklady na vytápění se rozdělí na složku základní (30 – 50 %) a složku spotřební, kterou tvoří zbytek (tj. 50 – 70 %). Složka základní se rozdělí podle m2 započitatelné (otopné) plochy. Složka spotřební se rozdělí podle spotřeby nebo náměru indikátorů spotřeby.
Co ukazuje měřák na topení
U jednočidlového systému měří čidlo teplotu povrchu topného tělesa. Teplota v místnosti je zohledňována prostřednictvím pevně dané teplotní hodnoty v přístroji. Společnost Techem užívá zásadně dvoučidlové přístroje: první čidlo měří teplotu povrchu topného tělesa, druhé měří teplotu vzduchu v místnosti.
Jak se pocita topení v bytě : Obecně je doporučováno použít poměr 50 % základní a 50 % spotřební složka, v případě měřičů tepla pak počítat spotřební složku 60 % a základní 40 %. V následujících týdnech by měl každý nájemník či vlastník bytové jednotky obdržet vyúčtování za teplo, vodu a případně další služby spojené s užíváním bytu.
Jednotkou tepla je joule [ ] J = Q . kde m je hmotnost látky, T1, T2 je počáteční a konečná teplota, c je měrná tepelná kapacita. Při ochlazení musíme stejné množství tepla odebrat. Teplo vždy přechází z tělesa teplejšího na těleso studenější.
Potřebný výkon kotle na metr krychlový vytápěného prostoru
Někdy se uvádí, že na jeden metr čtvereční je potřebný výkon zhruba 70 až 80 Wattů tepelného výkonu (35 – 40 Wattů na metr krychlový) při vyšší budově s moderní instalací vytápění.
Kolik se plati za topení v bytě
Z toho vyplývá, že běžná domácnost zaplatí ročně za teplo a teplou vodu v průměru cca 35 000 Kč až 40 000 Kč.První hodnota je aktuální náměr probíhajícího topného období, druhým krátkým stiskem se zobrazí náměr za minulé topné období. Další údaje nejsou pro uživatele důležité, slouží zase spíše pro kontrolu a servis (číslo indikátoru, datum odečtu, teplota radiátoru a prostředí atd.).Měřič tepla (kalorimetr)
Výpočet spotřeby tepla je založen na kalorimetrické rovnici. Technicky se měřič tepla skládá z průtokoměru a dvou kalibrovaných teploměrů. Zařízení měří průtok topné vody a teplotu topné vody na vstupu a výstupu do vytápěného objektu.
Pokud si topení chcete regulovat sami, provést to lze prostřednictvím ventilu. Ten má na sobě obvykle čísla od 1 do 5. Tato čísla vyjadřují rozmezí teplot mezi 14 – 29 °C. Záleží tak pouze na obsluze ventilu, kolik stupňů na radiátoru nastaví.
Kolik W na m2 topení : Pro určení topného výkonu místnosti můžete vypočtenou tepelnou ztrátu domu např. 7 kW (7000 W) vydělit celkovou podlahovou plochou např. 100 m2. Výsledkem bude potřebný výkon 70W na 1m2 místnosti.
Jak spočítat množství kW na vytápění : Vycházíme z charakteru stavby a objemu vytápěného prostoru. dostaneme orientační potřebu výkonu zdroje tepla. Příklad: Obytnou plochu u nezatepleného objektu 100 m2 násobíme výškou stropu 2.3 m = celkový objem prostoru činí 230 m3 x energetická náročnost 35W /m3 = 8050 W = 8.05 kW.
Co se pocita jako teplota
Normální tělesná teplota u člověka je 36,0 až 36,9⁰C. Pokud tělesná teplota překročí 37 ⁰C, hovoříme o zvýšené teplotě. Jako horečku označujeme stav, kdy se tělesná teplota jedince zvýší nad 38 ⁰C.
W = F . s Jednotky – JOULE (J) W – práce, F – síla, s – dráha 2) Vyjádři sílu ze vzorce pro výpočet práce. F = W/s 3) Jakou práci vykonáte, když zvednete kufr o hmotnosti 15 kg na stůl vysoký 80 cm W = 120 J Při zvednutí kufru, vykonám práci 120 J.Je to proto, že výhřevnost plynu se může drobně lišit podle toho, odkud je. Účtování plynu v kilowatthodinách je proto přesnější. Dodavatelé tyto jednotky docela složitě přepočítávají, pro základní a dostatečně přesný odhad nám postačí vědět, že 1 m3 plynu = 10,55 kWh energie.
Kolik kW na 100m2 : Obytnou plochu u nezatepleného objektu 100 m2 násobíme výškou stropu 2.3 m = celkový objem prostoru činí 230 m3 x energetická náročnost 35W /m3 = 8050 W = 8.05 kW. Výpočet udává, že požadovaný výkon zdroje by měl být kolem 8,05 kW. Tento výpočet je orientační. Vždy záleží na technickém stavu konkrétního objektu.