Jak se počítá písemné sčítání?
Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.Při písemném sčítání zapíšeme pečlivě jednotky pod jednotky a desítky pod desítky. Znaménko + psát nemusíme a namísto = celý příklad podtrhneme. Sčítáme směrem zdola nahoru, nejdříve jednotky s jednotkami a potom desítky s desítkami.Při písemném odčítání postupujeme následovně:

  1. Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.
  2. Postupujeme z pravé strany.
  3. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.
  4. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.

Jak vysvětlit počítání přes desítku : Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.

Jak naučit dítě sčítat a odčítat

Je důležité dítěti opakovat, že při sčítání dáváme věci dohromady, při odčítání dáváme věci pryč. Můžete později danou úlohu i napsat: 2 + 1 = 3; 3 – 1 = 2 Dítě vidí pohyb autíček a skutečný postup, zároveň si nenásilně fixuje znaménka plus a mínus. U dětí velice oblíbená hra.

Jak se sčítají a odčítají úhly : Při sčítání a odčítání úhlů sčítáme a odčítáme zvlášť stupně, zvlášť minuty a zvlášť vteřiny. Př. 1 Sečti nebo odečti úhly. V případě, že počet minut po sečtení překročí hodnotu 60, odečteme od hodnoty v minutách číslo 60 a k hodnotě stupňů přičteme 1 stupeň.

Sčítání je jednou ze základních operací v aritmetice. V nejjednodušším tvaru sčítání kombinuje dvě čísla, sčítance, do jednoho čísla, nazývaného součet.

Čísla, která sčítáme, se nazývají sčítanci. Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel.

Kolik jsou 2 3

Jiné vyjádření zlomků

Zlomek Procenta Desetinné číslo
1/10 10,0 % 0,1
2/3 66,6 % 0,6
3/4 75 % 0,75
3/5 60% 0,6

12,5% = 1/8 = 0,125 = jedna osmina.Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí:

  • závorky,
  • násobení a dělení,
  • sčítání a odčítání.


Jak naučit počítat zpaměti detailněji Můžete začít již v předškolním věku s počítáním do 5. Nejdříve využíváme různé pomůcky, třeba kamínky. Postupně seznamujeme dítě s matematickými operacemi plus a minus, učíme ho postřehem poznat počet kamínků.

Kdy se dítě naučí počítat : Již od věku 4 měsíců může začít seznamování vašeho miminka s počítáním a matematikou. Pokud tak učiníte, máte možnost poskytnout mu intuitivní pochopení základní dovednosti, kterou pak bude využívat po celý svůj život.

Kdy má dítě umět počítat : Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.

Jak sestrojit úhel 90 bez Úhloměru

Pravý úhel na zahradě

  1. Vyměřte delší odvěsnu (základnu) o délce 2 metry a vymezte ji zatlučením kolíků.
  2. Z bodu, ve kterém má být pravý úhel ke kolíku navažte provázek, na kterém vyznačte délku 1,5 metr a natáhněte jej odhadem kolmo ve směru k protějšímu vrcholu trojúhelníku; toto bude kratší odvěsna.


Úhly postupně přeneseme: → Narýsujeme si polopřímku AL → Na polopřímku přeneseme úhel α → Vniklou polopřímku nazveme AM → Na polopřímku AM přeneseme úhel β tak, aby rameno AM bylo spoleně, ale jinak úhly neměli žádné společné body → Vzniklý úhel NAL je grafickým součtem úhlů α a β.Čísla, která sčítáme, se nazývají sčítanci. Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec.

Jak se sčítají Mnohočleny : Sčítání, odčítání a násobení mnohočlenů

Z předcházející kapitoly víme, že sčítat a odčítat můžeme jen ty mocniny, které mají stejný základ a stejného mocnitele. U mnohočlenů bude platit obdobné pravidlo. Součet dvou mnohočlenů vypočítáme tak, že sečteme všechny členy obou mnohočlenů.