Jak se počítá kladkostroj?
Kladkostroj kombinuje výhody volné a pevné kladky: znásobuje působící sílu, která přitom může působit směrem dolů. Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte podle vzorce: F = G / 2n, kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet volných kladek.Celkový účinek kladkostroje se vypočítá jako součet účinků pevných a volných kladek použitých kladkostroji.U volné kladky nám stačí síla poloviční, ale aby práce zůstala stále stejná, musíme zdvojnásobit dráhu, tzn. potáhnout provaz o 60 cm. Kombinací pevné kladky a volné kladky nám vznikne kladkostroj. Ten, ostatně jako každý jiný stroj, slouží hlavně k tomu, aby nám ušetřil sílu.

Jak funguje kladkostroj : Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Jaké jsou nevýhody pevné kladky

Pevná kladka

Výhodou je, že když chci břemeno zvednout o půl metru, stačí mi mým koncem provazu popotáhnout také o půl metru. To je fajn. Nevýhodou je, že musím vynaložit úplně stejnou sílu, jakou působí břemeno.

Jaký je rozdíl mezi pevnou a volnou kladkou : Obyčejná kladka, která je upevněná na závěsu, se nazývá kladka pevná. Její funkce spočívá v tom, že nezmenší sílu, kterou musíme působit, ale obrací její směr. U volné kladky je jeden konec lana upevněn v horním bodě, zatímco kladka je volně spuštěna do dolní části provazu a tahá se za volný konec lana.

Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n. l. – 212 př.

Pevná kladka

Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly.

Jaké jsou druhy kladek

Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje. Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.Oblibě se těší řetězový kladkostroj, který mívá jednoduchou a odolnou konstrukci a je vybaven automatickou brzdou. Samozřejmostí jsou také dva háky s pojistkou: za horní hák připevníte kladkostroj nad břemeno a na druhý hák pak pověsíte zvedaný předmět.Pevná kladka

Pracuje na principu rovnoramenné páky a používá se ke zvedání břemen. Pevná kladka je v rovnováze, když na obou koncích lana působí stejné síly. Kladka nám práci neušetří, ale velmi usnadní – je snazší tahat provaz dolů než něco zvedat nahoru.

Největším vynálezem v této oblasti (kolem 4. století př. n.l.), který se používá až do dnešní doby, bylo objevení kladkostroje – složených kladek z jedné volné a jedné pevné.

Co je to paka : Páka je jednoduchý stroj. Je to například pevná tyč, která se může otáčet kolem kolmé osy. Od osy vycházejí ramena (r1 a r2). Každé rameno patří k jedné síle (F1, F2).

Co je to Hupcuk : Pákový lanový napínák (hupcuk) se využívá k napínání, zdvihání a spouštění břemen s dvojím jištěním.

Kdo vymyslel kladkostroj

Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n. l. – 212 př. n. l. Syrakusy) byl řecký matematik, fyzik, filozof, vynálezce a astronom. 287 př. n. l.

Páka je v rovnováze, jestliže výsledný moment sil působících na páku je nulový: Pokud na rameno r1 působí síla F1 a na rameno r2 síla F2, pak podmínku rovnováhy na páce vyjadřuje vzorec: M1 = M. F1 · r1 = F2 · r.Пока́! paka! Tak zatím. Пока́!, До встре́чи!

Jak se hraje páka : Armwrestling (sportovní přetláčení rukou, přetláčení, páka) je sport, který provozují vždy dva sportovci. Každý sportovec umístí jednu ruku (oba stejnou, levou, či pravou) na svoji podložku, přičemž jejich lokty se jí musí dotýkat a snaží se přetlačit ruku toho druhého.