Jak se po ránu nastartovat?
Před spaním je dobré provádět dechová cvičení, která vám pomohou rychleji a účinněji zrelaxovat celé tělo a zároveň si vyčistit mysl. Budete tak lépe připraveni jít spát. Po ránu je potřeba opět mozek okysličit. Vhodné jsou aerobní sportovní aktivity, které vás nejen rozproudí, ale také zlepší vaši náladu.Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

  1. Jasné světlo pomůže vstát.
  2. Nebojujte s budíkem.
  3. Pořiďte si kvalitní budík.
  4. Voda vás probere.
  5. Těšte se.
  6. Dopřejte si životabudič
  7. Ranní tělocvik pomáhá
  8. Dopřejte si snídani.

8 tipů, jak nastartovat organismus

  1. Spánek jako podceňovaná nutnost. Všichni víme, že spát bychom měli cca 8 hodin denně.
  2. Začněte den sklenkou vody. Pitný režim je velmi důležitý a právě proto ráno začněte se sklenicí vlažné vody.
  3. Zdravá strava napořád.
  4. Péče o tělo a ducha.
  5. Pohybem k úsměvu.
  6. Dostatek vitamínů
  7. Odbourejte cukry.

Jak se po ránu nakopnout : Životabudič zdaleka není jen káva, bez které si mnozí nedovedou představit start do nového dne a energii si jí doplňují i během dne. Po ránu vás probere i vlažná voda s citrónem nebo zázvorový čaj. Po flámu pak třeba česnečka nebo hrnek vychlazeného mléka, na paměť je dobré rozmarýnové víno.

Jak si restartovat mozek

Spánek je pro regeneraci mozku nejdůležitější a zbavuje tělo škodlivých toxinů. Proto spěte, bez přerušení a hluboce. Aby mozek dostal během noci svůj potřebný restart, musí si ideálně projít všemi fázemi spánku, včetně té nejhlubší.

Čím nastartovat mozek : Co je pro mozek důležité

Základem je samozřejmě pestrá strava, která dodá tělu (i mozku) důležité látky. Dopřejte si ji v pravidelných intervalech. K tomu přidejte pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin a spánku. Správná výživa pro vývoj mozku je důležitá už v prenatálním období a stejně tak i v období kojení.

Existuje několik důvodů, proč se lidé budí ve tři hodiny ráno, včetně močení, nespavosti, spánkové apnoe, poruch cirkadiánního rytmu, fyzické bolesti a zdravotních potíží. Svou roli v tomto frustrujícím jevu mohou hrát také historické spánkové vzorce a fáze spánku REM.

Hýbejte se a dýchejte

Skvělým nápadem je i procházka, zvlášť, pokud jste celý den zavření v kanceláři s rukama na klávesnici. Odlepte se od stolu a od pracovních povinností hned, jak cítíte, že se vám zavírají oči. Na čerstvém vzduchu přijdete na jiné myšlenky, rozhýbete tělo a zpátky se vrátíte čerství.

Co nastartuje hubnutí

Konzumujte více bílkovin

– bílkoviny vás nejvíce zasytí a látková přeměna bílkovin spotřebuje nejvíce energie. Ze 100 kalorií, které zkonzumujete v podobě bílkovin, využijete asi 70-80 kalorií. Mezi vhodné bílkoviny se řadí jogurt, šunka, tvrdý sýr, maso, luštěniny.Aerobní cvičení nastartuje náš organismus a zaručeně nás po spánku probere. Ovšem aerobní cvičení není pro každého, proto se většinou doporučují lehčí, spíše protahovací, cviky. Vhodná ranní rozcvička je tak formou strečinku, jógy nebo lehčích posilovacích cviků.7 jednoduchých tipů, díky kterým se budete cítit svěží a plní energie:

  1. Spěte alespoň 7 hodin denně
  2. Každý den se hýbejte.
  3. Naučte se zvládat stres.
  4. Nekuřte a omezte alkohol.
  5. Jezte dobře, střídmě, kvalitně a vzhledem ke svým potřebám.
  6. Dbejte na pitný režim.
  7. Věnujte se svým blízkým a socializujte se.


Neurony jsou odpočinuté, zbytečné okruhy vypnuté, a což je veledůležité, mozek je ve spánku lépe zbaven metabolic- kých odpadků zvýšeným průtokem mozkomíšního moku,“ popisuje profesor Vyskočil. Pro rychlý restart a pročištění mozku bohatě stačí 20 minut odpoledního spánku.

Jak si uklidnit mozek : Soustřeďte se na dýchání

Dalším způsobem, jak můžete zklidnit mysl, jsou dechová cvičení. Jednoduše řečeno, soustřeďte se na nadechování a vydechování. Tím vytěsníte myšlenky, které vám kolují v hlavě, navíc hluboké nádechy a výdechy zpomalují srdeční rytmus, což napomáhá s usínáním.

Jak zlepšit fungování mozku : Váš mozek vám poděkuje.

  1. Vyzkoušejte nové věci. Udělejte si čas a zkuste se naučit nové věci.
  2. Meditujte. Hodně stresu může mít dlouhodobě negativní vliv na náš mozek a celkovou pohodu.
  3. Spěte v průměru 6 – 8 hodin.
  4. Pravidelně se hýbejte.
  5. Buďte na vzduchu.
  6. Zkuste používat svou nedominantní ruku.
  7. Doplňte vitamíny.

Co podporuje funkci mozku

Potraviny pro mozek – pro jeho výkon a regeneraci

  • Potraviny, které podpoří náš mozek.
  • Co byste měli do svého jídelníčku zařadit
  • Vlašské ořechy.
  • Avokádo.
  • Banány.
  • Jablka.
  • Skořice.
  • Čokoláda a kakao.


Nejen mysl, ale i tělo nedostatkem spánku značně trpí. Dlouhodobá spánková deprivace tak významně zvyšuje riziko vážných chronických onemocnění. Jedná se například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, demenci, Alzheimerovu chorobu a další.Dokonce i studie z roku 2018, která zkoumala spánkové návyky více než 10 000 lidí, zjistila, že pravidelný spánek 4 hodiny denně znamená zestárnutí mozku účastníků až o 8 let. Kromě toho dlouhodobý spánek kratší než 7 hodin za noc může zvýšit riziko vzniku komplikací, jako jsou: deprese. obezita.

Co rychle dodá energii : Existují potraviny, které na únavu zabírají:

  • Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
  • Mandle.
  • Brokolice.
  • Čočka.
  • Naklíčená semínka.
  • Sezamová a slunečnicová semínka.
  • Banány.
  • Vejce.