Jak se plati dálnice v Recku?

  • D1, úsek Kývalka – Holubice (km 182-210)
  • D2, úsek Brno – Chrlice (km 0-3)
  • D5, úsek Ejpovice – Sulkov (km 67-89)
  • Silnice I/37, úsek Hradec Králové – Pardubice.
  • D5, úsek Beroun-východ – Beroun-západ (km 14-22)
  • D10, úsek Satalice – Stará Boleslav (km 0-14)
  • D10, úsek Bezděčín – Mladá Boleslav (km 39-46)

Pokud budete dálniční známku platit platební kartou, stačí vyplnit údaje o vozidle, vybrat druh dálniční známky, zvolit počátek platnosti a zaplatit. Potvrzení o úhradě obdržíte do e‑mailu nebo fyzicky na obchodním místě (kde můžete zaplatit rovněž v hotovosti) a můžete vyrazit na cestu.Zpoplatněné úseky

Označení Úsek Délka (km)
D1 Praha, Chodov – Kývalka (exity 2–182) 180
D1 Holubice – Kroměříž, západ (exity 210–258) 48
D1 Kroměříž, východ – Říkovice (exity 260–272) 12
D1 Lipník nad Bečvou – Ostrava, Rudná (exity 298–354) 58

Jak zaplatit dálniční poplatek v Polsku : Mýtné se platí v Toll Collection Plazas a v mýtných stanicích na dálničních křižovatkách. Platit lze bankovní nebo palivovou kartou a samozřejmě také hotově (PLN, EUR, USD). Na dálnici A4 jsou mýtné brány v bodech Myslowice a Balice. Právě tady je nutné uhradit poplatek.

Co se stane když omylem vjedu na dálnici

Co ale můžu udělat, když na dálnici či rychlostní komunikaci omylem vjedu do protisměru

  1. Zastavte co nejvíce u kraje vozovky, nejlépe vlevo, tj.
  2. Zapněte varovné blinkry, aby bylo vozidlo co nejlépe vidět.
  3. Oblečte si reflexní vestu, ve které budete vidět na velkou vzdálenost, pomůže Vám ochránit vaše zdraví.

Jak poznat že je dálnice placena : Jak se značí placené a neplacené úseky dálnic Začátek a konec placeného úseku, kde je třeba mít zaplacený dálniční kupón poznáte podle zelené značky s piktogramem dálnice, konec tohoto úseku pak totožnou značkou s červeným pruhem (je přeškrtnutá).

Pokud ovšem chcete za dálniční známku 2024 ušetřit 800 korun (v případě roční dálniční známky), je nutné koupit dálniční známku nejpozději 29. února 2024. Včasný nákup za sníženou cenu platí nejen pro řidiče osobních automobilů poháněných benzinem nebo naftou, ale i pro majitele hybridních automobilů.

Na e-shopu www.edalnice.cz i dalších místech

Známku můžete také pořídit na čerpacích stanicích ČEPRO nebo také v samoobslužných kioscích, které budou umístěné zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice.

Jak fungují dalnice v Polsku

Polské dálnice jsou stejně jako v České republice zpoplatněné. Nikoliv však nám známou dálniční známkou, ale prostřednictvím mýtných bran. Systém výběru mýtného je jednoduchý – na začátku zpoplatněného úseku je první brána, ve které pouze odeberete lístek.Mýtné se platí pouze na některých dálnicích – A1, dále na čtyřech úsecích dálnice A2: Konin – Wrzesnia, Wrzesniaa – Krysiny a Komornič – Nowy Tomysl. Na dálnici A4 pak jen v úseku Krakov – Katovice. Řidiči, kteří použijí jen část placeného úseku, uhradí polovinu částky. Za tunely a mosty se mýtné neplatí.Pokuty za jízdu bez dálniční známky 2024

Na místě mohou udělit pokutu do výše 5 000 Kč, ve správním řízení se sankce může vyšplhat až na 20 000 Kč. V případě zneužití systému tím, že podáte oznámení od osvobození od dálničních poplatků, ačkoliv na něj nemáte nárok, se vystavujete možné pokutě až 100 000 Kč.

Kontrolní kamery jsou na všech dálnicích, ale nejvíce jich je na dálnici D1. Třeba na dálnici D4 je stacionární kontrola na jediném místě, stejné je to na dálnicích D6 a D7. Policisté a celníci by dnes měli říci, jak chytají neplatiče nových elektronických dálničních známek.

Kolik stojí jeden kilometr dálnice : Daří se zároveň snižovat ceny nově postavených dálnic. Zatímco jeden kilometr se v roce 2008 v průměru stavěl za 342 milionů korun, v současnosti je cena o 55 procent nižší a kilometr tak vychází na 152 milionů.

Jak objednat dálniční známku : Na e-shopu www.edalnice.cz i dalších místech

Zaplatíte online a do e-mailu dostanete potvrzení včetně platnosti známky. Známku můžete také pořídit na čerpacích stanicích ČEPRO nebo také v samoobslužných kioscích, které budou umístěné zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice.

Kdy zaplatit dálniční známku

Platnost elektronické dálniční známky

Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. Měsíční dálniční známka platí 30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc.

Postup je jednoduchý:

  1. U přepážky nadiktujete potřebné údaje: druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní, 1 den), stát registrace vozidla, SPZ a počátek platnosti známky.
  2. Zaplatíte a dostanete potvrzení se všemi detaily.

1 Pokud nechcete kupovat elektronickou dálniční známku v e-shopu, můžete si k nákupu vybrat jedno z oficiálních obchodních míst, jsou jimi pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil. Na jiném, než oficiálním obchodním místě nedoporučujeme nákup provádět!

Jak se dá platit v Polsku : Oficiální měnou v Polsku je zlotý(zł -zloty), hovorově złotówka [zuotuvka]. Jeho drobné mince jsou groše. Je možné platit i papírovými bankovkami, nebo také bezhotovostně – kartami, a to dokonce. Označení polského zlotého je PLN.