Jak se připravuje okoun?
Při čištění okouna je nutné se obrnit trpělivostí, jelikož šupiny velmi dobře drží v kůži (je dobré nejdříve šupiny okouna krátce opatrně polít vřelou vodou), pokud kůži neradi, není nutno okouna oškrabávat, kůži i s šupinami lehce odstraníme po tepelné úpravě.Ideální způsob lovu okouna

V tuto chvíli se vyplatí vnadit s hladinovými pukačkami, rotačními třpytkami nebo lehčími návnadami vyrobenými z gumy. V průběhu dne se okouni přesunují z mělčin do hloubek. V tuto chvíli se vyplatí vytasit potápivé woblery a jerky.Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C a pečeme 15 – 20 minut. Podáváme se zapékanou bagetkou.

Jak ochutit okouna : Pepř nezkazíte snad žádnou rybu. Vyzkoušejte červený nebo zelený pepř, který není tak ostrý, a skvěle podtrhne chuť sladkovodních ryb, zejména štiky, okouna a candáta. Sušený česnek a cibulka skvěle dochutí kapří maso.

Čím krmit okouna

Hrouzek i bolen žerou skoro všechno, ale okouni jsou hajzlové vybíraví. Zatím jsem je viděl přijímat jen dafnie (živý i zmražený) a mražený patentky.

Jak odstranit šupiny z ryby : Podle velikosti šupin lze využít tupou hranu nože, jemné struhadlo, pouhou ruku i speciální škrabky. Ryby se škrábou od ocasu k hlavě, tedy proti šupinám a velmi dobrým pomocníkem při této činnosti je papírová utěrka a průběžné oplachování ve vodě, popřípadě škrábání šupin přímo pod vodou.

Okounům se daří zejména v přehradách s členitými břehy, dobře snáší zatopené lomy, nepříliš bahnité rybníky, lesní a pískovcová jezera. Prosperuje v řekách a potocích, dokáže existovat v mělkých i hlubokých lokalitách. Je to zkrátka „Všudybyl”, což je jeden z hlavních důvodů jeho značné popularity mezi rybáři.

Očištěnou rybu osolte, opepřete, posypte kmínem a osmažte na přepuštěném másle z obou stran dozlatova. Ke konci posypejte celým kmínem. Podávejte s bramborami. Čím déle na něm zůstanou šupiny, tím hůře půjdou dolů.

Jak chutná okoun

Filety okouna jsou velmi jemné chuti. Nedoporučuje se maso příliš ochucovat silným kořením, aby nezaniklo velmi jemné aroma tohoto okouna. Baleno v ochranné atmosféře. Jeho maso je tučné, má narůžovělou barvu a delikátní chuť, z evropských ryb se mu nejvíce podobá maso candáta, a je bohaté na omega 3 mastné kyseliny.Při ponechání si prvního kusu ryby zapíšeme do záznamu druh ryby (například plotice), pokud si ponecháme další rybu jiného druhu, zase ihned zapíšeme do samostatného řádku druh (například okoun říční).Úhoří maso je bílé, šťavnaté, tučné a lahodné. Nemá kosti a řadí se mezi nejchutnější rybí maso vůbec.

Potrava. Mladí okouni se živí planktonem, starší požírají larvy vodního hmyzu, korýše (včetně raků) a ryby ve všech vývojových stádiích – od jiker přes plůdek až po dospělé drobné rybky. Běžný je též kanibalismus. V požírání potěru tkví také jeho největší význam – reguluje rybí populace a brání jim v přemnožení.

Jak chovat okouna : Úspěšné lovení plůdku okouna pod hrází je podmíněno především dokonalou insta- lací odlovné podložní sítě či klece (plůdek je schopen využít jakékoliv možnosti k úniku) a periodickým čištěním sakoviny klece či podložní sítě od listí a jiných nečistot.

Jak zbavit okouna šupin : Šupiny se zásadně z ryby odstraňují od ocasu k hlavě, čili tzv. proti srsti. Jinak to asi ani nejde, nerozhodneme-li se rybu rovnou stáhnout z kůže. A tak musíme podržet okouna za hlavu, kde je mimochodem jeho tělo nejmohutnější a postupovat od nejslabšího místa na těle, tedy od ocasu až k hlavě.

Jak usušit šupiny

Pro rozpuštění nemusí být rybí šupina ideálně rovná, nemusíme ji tedy sušit v gelové sušičce, postačí, když uschne volně na vzduchu. Některé vzorky zůstávaly celé, ale některé bylo potřeba rozdělit na odkrytou a zakrytou část šupiny (odkrytá část je zhruba jedna třetina z celé šupiny).

Roční doba lovu okounů

Prvním velmi dobrým a úspěšným obdobím bývá jaro, přesněji přelom února a března. Je to dáno tím, že teplota vody okouny žene do tření. Při tření okouna potrava moc nezajímá a záběr dostaneme opravdu jen zřídka. Také bychom měli nechat okouna v klidu vytřít a zbytečně chycenou rybu nestresovat.Na přehradách v takových zátokách dost často bývají staré pařezy, kde dravec taktéž může číhat. Štiky se často schovávají kolem mol, loděk, leknínů, rákosí, popadaných větví a stromů, vodních trav, kamenných násypů, kolem podvodních zlomů a prakticky kolem každé překážky, kterou můžeme ve vodě nalézt.

Jak grilovat okouna : Filety ryby potřeme olivovým olejem. Osolíme je a opepříme. Do grilovací pánve nebo na gril naskládáme filety, lehce namáčknuté stroužky česneku, tymián, jarní cibulky a půlky brambor řezy dolů. Vše grilujeme; rybu po chvíli obrátíme a grilujeme z druhé strany.