Jak se připravuje nálev?
Nálev je roztok, který vznikne, když se droga (např. čaj) přelije vroucí vodou a nechá se určitou dobu (3 až 15 minut) za případného občasného promíchání louhovat a poté se scedí. Liší se od výluhu (delší macerování ve studené vodě) a odvaru (droga se ve vodě vaří). Využívá se zpravidla u květů, listů a natí.Nálev je za tepla získaný vodný výluh. Rostlina nebo směs rostlin se spaří v horké vodě stejným způsobem, jako se vaří čaj. Určené množství natě, květů nebo listů (obvykle 1-2 čajové lžičky) zalijte 1/4 litrem vroucí vody a nechte asi 5-8 minut louhovat. Dobré je nádobu přikrýt.Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Co to je odvar : Odvar se získá tak, že se části rostlin vloží do vody pokojové teploty, která se uvede do varu. Vaří se 10-15 minut, pak se nechá ještě asi 15 minut stát a scedí se. Uvedeným postupem se obvykle připravují výluhy z drog obsahujících třísloviny (například dubová kůra) nebo z tvrdých částí rostlin (kořeny apod.).

Jak správně udělat odvar

Odvary se připravují tak, že se bylina zaleje studenou vodou (někdy je dobré ji nechat ještě nějakou dobu macerovat) a poté se zahříváním přivede k varu. Podle druhu byliny se pak povaří 1 – 60 minut. Odvary se připravují především z kořenů, oddenků, kůry či plodů bylin.

Jak se dělá Macerat : Do rozpuštěného tuku vložíme bylinku, kterou chceme macerovat a zahříváme několik hodin (nejčastěji 3 – 5 hodin). Poté necháme směs zchladnout. Druhý den můžeme proces opakovat nebo směs jen rozehřejeme a přefiltrujeme. Obvykle zahřívám čerstvou bylinku tři dny po sobě.

Lahodný nálev

Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut. Zvláště nálev z rostlin obsahujících vonné silice připravujeme přikrytý pokličkou, aby neunikaly – sice by provoněly místnost, ale nálev by byl méně účinný.

Šťávu lze dobře využít i pro grilování ryb, které tak získají lepší chuť a větší křehkost. Když vám po okurkách zbyde sklenička plná láku, zkuste ji využít na konzervování potravin. Vložte do ní třeba vejce natvrdo, česnek nebo cibuli. Vydrží tak déle.

Jak dlouho macerovat bylinky v alkoholu

Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.Výluhy (extrakty, výtažky) se získávají louhováním sušených nebo čerstvých rostlin ve studené vodě (nejlépe měkké) po dobu dvou až tří dnů. Po scezení se výluh podle potřeby ředí vodou.Obecně platí, že květy léčivek se zalévají vodou do 80 °C a nechají se luhovat 10 minut. Semena, kořeny nebo plody by se měly 3–5 minut povařit. Bylinky s vysokým obsahem slizových látek jako třeba sléz se naopak pouze macerují – máčejí ve studené vodě.

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Jak správně macerovat : Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Jak dlouho macerovat : Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jak uchovat nálev na okurky

Sklenice naplněné okurkami zalejeme horkým nálevem a zavaříme na 90 °C zhruba 10 minut. Pokud všechen lák nevyužijeme, můžeme ho uchovat pro další zavařování v lednici.

Nálev se mi nepovede spotřebovat vždy najednou, ale to nevadí. V lednici vydrží i dva týdny.Okurkový lák obsahuje sodík a draslík, což jsou minerály nezbytné pro rovnováhu tekutin v těle. Pokud jste dehydratovaní po náročném sportovním tréninku, nemoci nebo večírku plném alkoholu, pomůže vám rychleji se zotavit. Efekt je dokonce rychlejší než v případě obyčejné vody.

Jaký alkohol použít na tinkturu : Výběr alkoholu

Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku. V našich krajích je oblíbená zejména slivovice či hruškovice, nejlépe pak ta z plodů vlastní zahrady. Pro tinktury cílené na topickou (kožní) aplikaci je nepřekonatelná klasická Alpa francovka, která je plná i dalších prospěšných látek.