Lína osolíme, vložíme do lehce bublající zeleninové vody, kde ho 10 minut pošírujeme (táhlým varem při teplotě do 95 °C). Hotovou rybu i zeleninu opatrně vyjmeme a přelijeme horkým máslem. Podáváme s vařenými brambory. Tip: Chuť ryby podtrhnou jemné máslové omáčky (holandská, Choron apod.)K vytvoření výsledné směsi se sirup proti kašli smíchá s nealkoholickým nápojem, nejčastěji značky Sprite, Mountain Dew nebo Fantou s příchutí hroznů a podává se v pěnových kelímcích. Někdy se přidává tvrdý bonbón, např. Jolly Rancher, aby směs získala sladší chuť.Postup: Lína vcelku, nebo nakrájeného na tenčí kousky nasolíme, pokapeme citronovou šťávou, opepříme, položíme do pekáče a dáme do vyhřáté trouby. Během pečení podléváme máslem. Rybu je možné péct i na pánvi, ale ne déle než 15 minut, v troubě asi ½ hodiny.
Jak zabít lína : Takovou rybu nemůžete zabít! Líni mají smůlu v tom, že rostou poměrně pomalu a ke všemu mají chutné maso. Proto rybáři, kteří si občas jídelníček rybou zpestří, pěkného lína obvykle nepustí. Lín je skutečná lahůdka.
Jak očistit lína
Šupiny ze zabitých línů neškrabeme, ale položíme celé ryby do dřezu nebo na pracovní desku a posypeme je z obou stran hrstí soli. Sůl po chvíli vytáhne z ryb sliz (hlen) a ryby na povrchu zbělají. Slizovou vrstvu oškrábneme tupou hranou nože, ryby vykucháme, zbavíme žaber, opláchneme a osušíme.
Co jí lín : Mladí líni se živí především zooplanktonem, dospělí vyhledávají larvy pakomárů, červy, nítěnky, žížaly, vodní plže a další bezobratlé, v místech, kde je dostatek hrubšího planktonu, tvoří součást postravy i buchanky a perloočky. Větší ryby si zpestřují jídelníček též rostlinnou potravou.
K tření dochází od května do října, ve střední Evropě obvykle v červnu až červenci při teplotách nad 19 °C . Nejčastěji, když teplota dosáhne 22–24 °C. Pokud přetrvá teplé počasí, samice se mohou třít 1–9krát za rok, tedy každých 11–15 dní.
Odleželé těsto po dílech vyválejte válečkem a vykrajujte vašimi oblíbenými vykrajovátky. Hotové tvary skládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě cca 7 minut na 170 °C. Hned po pečení cukroví sundejte z horkého plechu, ať neztmavne.
Co jí Lin
Mladí líni se živí především zooplanktonem, dospělí vyhledávají larvy pakomárů, červy, nítěnky, žížaly, vodní plže a další bezobratlé, v místech, kde je dostatek hrubšího planktonu, tvoří součást postravy i buchanky a perloočky. Větší ryby si zpestřují jídelníček též rostlinnou potravou.Dobrý den, můžete vyzkoušet navlhčit postižené místo na delší dobu překrytím mokrým hadříkem, houbičkou. Pokud se to nepodaří odstranit, vyzkoušejte opatrně silnější rozpouštědlo např. ředidlo BALTECH ŘEDIDLO C6000 nebo některý z čističů plastů, lina (dodává firma HG).U některých rybích druhů (úhoř, štika, lín) musíme napřed kůži zbavit slizu – to provedeme buď nožem nebo solí. Tělo pak naporcujeme na vhodné porce (filety, podkůvky, apod.). Jednotlivé porce důkladně umyjeme ve studené vodě.
Líni milují živočišnou potravu, proto je rozumné chytat buďto na rousnice, klasické žížaly nebo hnojáky. Pokud budeme chytat na menší háčky, pak můžeme tuto nástrahu nastříhat na menší kousky. Osobně ale nejraději lovím líny na červy, ze kterých prostě utvořím na háčku klubíčko (z 5 až 8 kusů).
Kdy na lína : Lín je kaprovitá ryba, která má ráda mělké, zarostlé a prohřáté vody. Začíná být aktivní, když teplota vody dosáhne hranice 10°C. Do té doby se lín zdržuje u řídkého bahnitého dna a potravu přijímá jen sporadicky. Obdobně se chová i za velmi horkých dnů, kdy rovněž upadá do netečné strnulosti.
Na co chytat líný : Líni milují živočišnou potravu, proto je rozumné chytat buďto na rousnice, klasické žížaly nebo hnojáky. Pokud budeme chytat na menší háčky, pak můžeme tuto nástrahu nastříhat na menší kousky. Osobně ale nejraději lovím líny na červy, ze kterých prostě utvořím na háčku klubíčko (z 5 až 8 kusů).
Jak probíhá tření ryb
Jikernačka (samička) vypouští jikry, mlíčák (samec) ihned nato mlíčí. Tření probíhá při určité teplotě vody na jaře (kapr, štika), nebo na podzim (losos), případně v zimě (mník jednovousý). Z oplozených jiker se později vylíhne (tzv. „vykulí“) plůdek.
Další druhy, které je vhodné dělat dva týdny předem, jsou linecké, čajové pečivo, dále rohlíčky a medvědí pracny. Ještě však nic neplňte, veškeré náplně připravte až týden před Štědrým dnem. V té době můžete připravit i kokosky, sněhové pusinky, mini laskonky, máslové cukroví.3 Vykrojené tvary rozložte na plech s mírnými rozestupy a dejte péct do trouby rozehřáté na 160 °C. Těsto je tenké, tak je potřeba jej hlídat. Pečte dorůžova asi 10 až 15 minut. 4 Upečené linecké nechte úplně vychladnout.
Čím krmit líný : Línky velikosti 4cm je možné přikrmovat už různými šroty a pod. Pokud by ale měli mít slušnější přírustek tak je potřeba k těm šrotům i nějaké živočišné bílkoviny.To znamená nalovit si na jaře na rybníčcích dostatečné množství planktonu zamrazit si ho a potom ho míchat s tím šrotem nebo mít zdroj nítěnek nebo patentek.