Jak se připravit cuketa?
Pokrájenou cibuli se slaninou necháme orestovat na malém množství oleje. Přidáme na kostky pokrájenou cuketu a restujeme za občasného zamíchání do té doby, než cuketa změkne na skus. Poté osolíme, dochutíme dle vlastní chuti kořením či česnekem a podáváme. Podáváme s pečivem nebo bramborovou přílohou.Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Co s přerostlou cuketou : Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Kdy může být cuketa jedovatá

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Jak udělat cuketu jako Prikrm : Cuketu omyjte, oloupejte, rozřízněte napůl a odstraňte semínka. Následně ji nakrájejte na menší kostky a dejte do parního vařiče. Dolijte vodu po úroveň 3 a nechte cuketu uvařit. Po uvaření sceďte vodu a cuketu rozmixujte.

Hodí se k jakékoli tepelné úpravě – vařené v polévkách, dušené v omáčkách k různým druhům masa, pečené, smažené, do bramboráků nebo do karbanátků. Důležité je u jídel z cukety i jejich dochucování. Ideálním kořením jsou tymián, oregano, majoránka, zázvor, paprika, kari a pepř. Nepostradatelný je také česnek a cibule.

Cuketu najemno nastrouháme a vymačkáme z ní vodu. Přidáme oloupaný a utřený česnek, hladkou mouku, majoránku, vejce a trochu mléka tak, aby vznikla kašovitá hmota. Na oleji smažíme tenké placky z obou stran dozlatova. Na závěr placky můžeme ještě posypat strouhaným sýrem a nechat ho roztéct.

Čím naplnit cuketu

Možností, čím cukety naplnit, je celá řada. Například šunkou, sýrem a špenátem, mletým masem s rajčatovou omáčkou, zbytky pečeného kuřecího masa s nakrájenou zeleninou a sýrem nebo třeba jen míchanou zeleninou krátce orestovanou na másle a posypanou nastrouhaným sýrem.Přebytky, které nezpracujete přímo, můžete zavařit nebo naložit a pochutnat si později. Ať už vyrobíte hořčici, čatní, zelí, pomazánku na topinky nebo omáčku na špagety, vždy v nich může hrát hlavní roli cuketa.Měkká slupka s tmavšími skvrnami znamená, že cuketa byla špatně nebo příliš dlouho skladována, v každém případě už má to nejlepší za sebou. V přihrádce na zeleninu vydrží zhruba tři týdny, tedy pokud ji nebudete skladovat například s rajčaty nebo ovocem. Ty totiž uvolňují etylen, enzym, který iniciuje dozrávání plodů.

Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.

Kdy loupat cuketu : Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.

Jak okořenit cuketu : Nejlepší je dochucovat přímo čerstvými bylinkami, jako jsou třeba petrželka, oregano, estragon a různé druhy meduňky a máty. Bylinky podporují trávení a zvýrazní chuť. Základem zůstává dobře osolit – nechat cuketu vypotit a okořenit, protože cuketa velice dobře přejímá chuť přísad.

Jak udělat cuketu v troubě

Na pečící papír nakrájejte cuketu na kolečka, malinko jí osolte, pokapejte olivovým olejem a dobře rukama promíchejte. Každé kolečko obalte v připravené směsi a přitiskněte na cuketu, aby posypka držela. Pečte v troubě na 200°C, až povrch zezlátne a utvoří se křupavá kůrka.

Pečení s cuketou není nijak obtížné, je dobré však myslet na to, že cuketa obsahuje vodu, kterou je nutné částečně odstranit. Ideálně je vhodné z nastrouhané cukety vymačkat vodu, podobně jako z okurky anebo jí proložit kuchyňskými papírovými ubrousky, které dokonale nasáknou přebytečnou vodu.Předehřejte troubu na 180 °C. Omyté cukety podélně rozkrojte a lžičkou vydlabejte vodnatá semínka. Položte je do zapékací misky řeznou stranou nahoru, osolte, opepřete a zakapejte olivovým olejem. Vložte do rozehřáté trouby a pečte asi 15 minut.

Jak dlouho vydrží cuketa v lednici : Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.