Jak se připojit k datové schránce?
Před přihlášením do své datové schránky je nutné provést instalaci vydaného certifikátu a registraci do systému. Certifikát lze zakoupit na pobočkách České Pošty se službou Czech POINT . Bezpečnější přihlašování na základě kódů zasílaných pomocí SMS zpráv. Přihlašování probíhá pomocí Jména, hesla + kódu z SMS zprávy.Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek. Při přihlášení oprávněné osoby do schránky FO nebo PFO přes Identitu občana mohou být žadateli vydány okamžitě, a to tak, že jsou mu zobrazeny na obrazovku.Uživatelské jméno jste obdrželi spolu s údaji o zřízení datové schránky, heslo jste si již vytvořili sami při prvním přihlášení ke schránce prostřednictvím přiděleného hesla dočasného. PŘIHLÁŠENÍ MOBILNÍM KLÍČEM – přihlašování sejmutím QR kódu pomocí aplikace Mobilní klíč eGovernmentu z mobilního zařízení.

Jak otevřít datovou schránku v mobilu : Na mobilním zařízení spusťte aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu. Přihlašte se do aplikace pomocí otisku prstu nebo zadáním hesla. Objeví se obrazovka pro snímání kódů – namiřte fotoaparát na párovací kód zobrazený ve stránce. Po načtení kódu se aplikace zeptá na potvrzení připojení.

Kdy přijdou přihlašovací údaje do datové schránky

Zpráva se považuje za doručenou okamžikem, kdy se uživatel s oprávněním číst zprávu přihlásí k datové schránce (tedy ještě aniž by datovou zprávu otevřel). Pokud se tak nestane, je zpráva považována za doručenou desátým dnem po dodání zprávy do datové schránky (tzv.

Jak zpřístupnit datovou schránku : Schránky zřízené na vlastní žádost (zejména schránky fyzických osob) lze kdykoliv znepřístupnit, stačí zajít na nejbližší Kontaktní místo Czech POINT. Pokud si to rozmyslíte, můžete na stejném místě opět schránku zpřístupnit. Do znepřístupněné schránky Vám nebudou chodit žádné datové zprávy.

V případě, že neznáte své přihlašovací údaje, je třeba si na kontaktním místě Czech POINT zažádat o zneplatnění přístupových údajů a vydání nových.

V případě kolektivních řídících orgánů obdrží přístupové údaje všichni členové tohoto orgánu. Je možné, aby osoba, pro kterou je datová schránka zřízena, ustanovila jinou osobu k vyzvedávání datových zpráv nebo k manipulaci s datovou schránkou.

Jak zjistit svoji datovou schránku

Plné uživatelské nastavení k datové schránce je v současné době nadále dostupné v Klientském portále datových schránek na info.mojedatovaschranka.cz. Z toho důvodu nemusí být všechny funkcionality a nastavení datových schránek dostupné i v Portálu občana.Plné uživatelské nastavení k datové schránce je v současné době nadále dostupné v Klientském portále datových schránek na info.mojedatovaschranka.cz. Z toho důvodu nemusí být všechny funkcionality a nastavení datových schránek dostupné i v Portálu občana.Informace v seznamu přijatých datových zpráv

Pokud je v pravém sloupci v seznamu přijatých datových zpráv slovo Dodáno, pak se zde udává, kdy Vám byla datová zpráva dodána do schránky (ale ještě ne doručena přihlášením nebo fikcí). Ve sloupci je uvedeno datum, kdy byla zpráva fyzicky vložena do schránky.

Datová schránka může (a v některých zákonných případech dokonce musí) být znepřístupněna, tedy v takovém stavu, že do této schránky nelze dodávat datové zprávy, ani zprávy z této schránky odesílat.

Co když mi nepřišla datová schránka : Přišla mi notifikace “Tento mobilní klíč byl deaktivován”

Pokud nemáte žádnou možnost přihlášení do Datových schránek, navštivte kontaktní pracoviště Czech POINT a požádejte o znovuvydání přístupových údajů (může být placená operace).

Co dělat když se nemůžu dostat do datové schránky : Pokud nemáte žádnou možnost přihlášení do Datových schránek, navštivte kontaktní pracoviště Czech POINT a požádejte o znovuvydání přístupových údajů (může být placená operace). V Datových schránkách: Na stránce Nastavení – Možnosti přihlášení – Přihlášení mobilním klíčem deaktivujte všechna zařízení, která nejsou Vaše.

Co se stane když Nevyzvednu datovou schránku

Žádný typ datové schránky nelze sloučit s další datovou schránkou. Co se stane, když přístupové údaje nevyzvednu, zahodím, či vrátím Nevyzvednete-li si doporučený dopis, bude aplikováno tzv. doručení fikcí, dopis s přístupovými údaji bude po 10 dnech od dodání považovaný za doručený.

Zkuste zavolat na infolinku 954 200 200. Operátoři mají hodně zkušeností s podobnými případy a mohou pomoci. Ale neočekávejte, že Vám řeknou zapomenuté heslo (to nevědí) nebo vystaví nové přístupové údaje (nemají jak).Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Kdy je doručena datová zpráva orgánů veřejné moci : (= zpráva byla doručena přihlášením) Byl-li příjemcem datové zprávy orgán veřejné moci vystupující v postavení orgánu veřejné moci, byla datová zpráva doručena okamžikem dodání do jeho datové schránky.