Správné spaření kachen
Ta by se při paření toto druhu drůbeže měla pohybovat mezi 63-67°C. Vodu doporučujeme kontrolovat teploměrem, jelikož právě teplota paření je pro snadné škubání kachen zásadní. Kachnu do této horké vody ponořte na 2,5-3 min. Nikdy ji ve vodě nenechávejte déle, aby nedošlo k vaření masa nebo kůže.Hnízdění Kachny divoké žijí v párech, které se tvoří již na podzim v říjnu a listopadu na společných shromaždištích.Zbarvení kachen je méně nápadné a tmavší. Polák velký, jako všechny potápivé kachny, se nejvíce zdržuje na vodě a jen zřídka vychází na zem. Za potravou se potápí hluboko, až do 4 m a pod vodou vydrží i 30 sekund. Při dně spásají vodní rostliny a řasy.
Jak se škube kachna : Nejrychlejší a nejsnazší varianta škubání je škubání na mokro – po spaření drůbeže. Drůbež po zabití a vykrvení chytneme za pařáty, nakrátko ponoříme do ledové vody a potom spaříme ve vodě o teplotě cca 62-72°C po dobu cca 2-3 minut. Drůbeží ve vodě pohybujeme, aby se spaření proběhlo rovnoměrně.
Co pít ke kachně
Ke smaženým úpravám kuřete se nejlépe hodí Veltlínské zelené a ke grilovanému Rulandské bílé. Kachna nebo pečená husa nejlépe vyniknou s opulentním bílým vínem nebo vyzrálejším červeným vínem odrůd Frankovka, Svatovavřinecké nebo André.
Kdy se škubou husy : Kdy je nejlepší čas na porážku husy Nejlepší jateční váha husy je kolem 4 kg. V této váze je ideální poměr libového masa a tuku. Až tuto hmotnost dosáhne, je čas na její porážku, ať už je to v létě nebo na přelomu léta a podzimu.
Typické je pro pižmové kachny neopeřené okolí očí a zobáku, kolem kterého vyrůstá výrazná bradavičnatá kůže, zvláště je patrná u kačerů a starých jedinců. Kačeři jsou podstatně větší a těžší než kačeny. Kačer dosáhne váhy 4 až 5 kg, kačena 2,5 až 3 kg.
Na podzim odlétají kachny k zimovištím. Některé volí jižní teplejší kraje, některé u nás zůstávají i přes zimu. Zimují na tekoucích nezamrzajících řekách.
Jak hluboko se potápí potápěči
Za limit rekreačního potápění je považováno 40 metrů, což je i hloubka, do níž je potápěč v Deep Diving certifikován. Obvykle se za hluboký ponor považuje ponor do hloubky mezi třiceti a čtyřiceti metry. Hlavním důvodem, proč se potápěči potápějí hluboko, je spatřit věci, které nejsou k vidění v mělkých vodách.Pár pírek pevně uchopíme mezi palec a ukazováček a šubneme zápěstím. Neškubeme příliš prudce a také ne příliš velkou silou, abychom netrhali kůži. Pera jdou vyškubnout poměrně snadno. Pokud se špatně škube jemné spodní peří, s výhodou si vypomůžeme starou pinzetou na obočí.Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.
Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.
Jak správně porazit husu : Usmrcení husy: Nejprve omračte husu, přeřežte krk a vsuňte její hlavu do odkrvovacího trychtýře, aby zůstala na místě. Nechte ji v trychtýři, dokud zcela nevykrvácí. Spaření husy: Ponořte husu do vody o teplotě 70-72°C na 120-130 sekund. Pohybujte s husou ve vodě, aby se horká voda dostala mezi peří.
Jak oškubat krocana : Drůbež škubeme vždy od hlavy směrem k ocasu. Jednou rukou (levou) kůži mírně natahujeme a druhou (pravou) pírka uchopíme a silou vytrhneme. Větší pera na ocasech a křídlech je často nutné vytrhávat kleštěmi. Při práci doporučujeme používání gumových rukavic alespoň na té ruce, kterou škubete.
Čím krmit kachny doma
Čím kachny krmit
Pro dobré prospívání je vhodné, nehledě na velikost výběhu, kachnám dopřávat krmnou směs, a to zejména v zimě a době snůšky, kdy je to nutnost. Krmná směs může obsahovat například pšenici, kukuřici, oves a další obiloviny nebo zeleninu a ovoce.
Kachna snáší ročně 35 – 60 vajec ve 2 – 3 cyklech. Vždy po nanesení 15 – 20 vajec zasedne a po 35 dnech sezení na vejcích se vylíhnou káčata.Pokud tedy chcete kachny nakrmit bez obav, je vhodné donést jim různé druhy obilovin (např. oves, pšenice, žito), které je vhodnější než samotné pečivo, salát či nakrájené zeleninové odřezky. Pochutnají si ale i na bramborách či řepě. Kachny rády uvítají mražený hrášek a kukuřici, které není nutné vařit.
Co delaji kachny přes zimu : V současnosti se zdržuje především ve městech a vesnicích, kde má dostatek potravy zejména u krmítek nebo popelnic. Nic ho tedy nenutí stěhovat se za potravou na teplejší místa. Kromě kosů černých jde také o kachny, které zůstávají. Dříve kachny odlétaly do teplejších krajin, protože zde všechno zamrzalo.