Ze zdroje zvuku se šíří zvukové vlnění do okolního prostředí. V kapalinách a plynech se šíří jako postupné vlnění podélné, v pevných látkách jako postupné vlnění podélné i příčné. Nutnou podmínkou pro šíření zvuku je pružné prostředí. V nepružném prostředí (vlna, korek, plsť apod.)V případě, že zvuk narazí na nějakou překážku, dochází k odrazu vlny. Tato odražená vlna má stejnou fázi jako vlna dopadající, ale opačný směr šíření. Ačkoliv to zní jako jednoduchá poučka, má za důsledek změnu v rozložení akustického tlaku v prostoru.Odraz zvuku
Avšak pokud zvuková vlna dopadá na členitý povrch, odráží se zvuk dále rozptýleným (difusním) způsobem. Odraz je v tomto případě roztříštěn na mnoho odrazů s menší intenzitou, které jsou rozptýleny pod širokým úhlem a vytvářejí jednotné zvukové pole, ve kterém dosáhneme toho nejlepšího poslechového zážitku.
Na čem je závislá rychlost zvuku : Velikost rychlosti zvuku ve vzduchu závisí na složení vzduchu (nečistoty, vlhkost, …), ale nejvíce na teplotě. Ve vzduchu o teplotě t (ve ) má zvuk velikost rychlosti: . Pro běžné teploty lze v řadě úloh počítat s hodnotou . V kapalinách a pevných látkách je velikost rychlosti zvuku větší než ve vzduchu.
Co přenáší zvuk
Zvuk je mechanické vlnění látkového prostředí, šíří se tedy v plynech, kapalinách i pevných látkách (ve vakuu se zvuk nešíří). Zdroje zvuku jsou tělesa, ve kterých vzniká chvění, které se přenáší na okolní prostředí a v něm se dále šíří jako postupná vlna mechanického vlnění. Příkladem budiž struna, tyč, blána atd.
Jak Delime zvuk : Zvuky můžeme rozdělit na tóny a hluky. Tóny bývají označovány jako zvuky hudební, hluky jako zvuky nehudební. Tóny vznikají při pravidelném, v čase přibližně periodicky probíhajícím pohybu – kmitání. Při jejich poslechu vzniká v uchu vjem zvuku určité výšky, proto se tónů využívá v hudbě.
Zvuk je mechanické (akustické) vlnění šířící se pružným prostředím. Je vymezeno konvenčním frekvenčním rozsahem lidského ucha, tedy 16 Hz–20 kHz. Akustické vlnění s nižší frekvencí se nazývá infrazvuk, s vyšší pak ultrazvuk.
Ozvěna (též echo) je akustický jev, který vzniká odrazem zvuku od rozlehlé překážky. Odražený zvuk poté posluchač vnímá zpožděně. Vhodnou překážkou pro vznik ozvěny je například skála, dno studny, jeskyně, dno propasti nebo vnitřek rozlehlé budovy.
Jak odrazit zvuk
Zakryjte stěny nebo stropy
Dřevo a sklo mají zvláštní schopnost, že zesilují hluk v prostoru. Přidáním měkkých povrchů v místnosti dosáhnete toho, že dojde k výraznému absorbování hluku. Nejlépe pohlcují zvuk materiály jako bavlna, plsť, pěna apod.Mach je jednotkou rychlosti. Rychlost o velikosti jednoho machu odpovídá takové rychlosti, kterou se v daném prostředí šíří zvuk. Jeden mach je při teplotě 0 stupňů Celsia a na úrovni moře roven 1 193 kilometrům za hodinu, nebo také 331,46 metrům za sekundu.Při teplotě 20 °C je rychlost zvuku v suchém vzduchu 343 m/s, tj. 1235 km/h.
Rychlost šíření zvukové vlny
Rychlost závisí na druhu prostředí a také na okamžitých podmínkách, jako je teplota, tlak, u vzduchu vlhkost. Rychlost zvuku ve vzduchu nepatrně roste i se stoupající vlhkostí vzduchu. Při 100% vlhkosti vzduchu je rychlost asi o 0,2 % vyšší než u suchého vzduchu téže teploty.
Co odráží zvuk : V praxi se odrážejí zvukové vlny vždy se zmenšenou energií, takže část zvukové energie je pohlcena. Nejvíce zvukové energie odráží tvrdé a hladké povrchy, které nemohou kmitat, zatím co povrchy měkčí a pórovité zvuk pohlcují.
Jak zmenit zvuk : Změna vyzváněcích tónů
- V telefonu otevřete aplikaci Nastavení.
- Klepněte na Zvuk a vibrace. Vyzvánění telefonu.
- Vyberte vyzvánění.
- Klepněte na Uložit.
Jak ztlumit zvuk
V Windows klikněte na ikonu zvuku (vypadá jako reproduktor) v oznamovací oblasti Windows na hlavním panelu. V malém okně, které se zobrazí, zaškrtněte políčko Ztlumit nebo kliknutím na ikonu zvuku pod nebo vedle hlasitosti ztlumte zvuk. Chcete-li jej zrušit později, použijte stejný postup.
Člověk dokáže slyšet frekvence přibližně v rozmezí 20 Hz až 20 kHz. Někteří mladí lidé dokážou slyšet frekvence mírně nad 20 kHz, naopak s přibývajícím věkem se horní hranice snižuje. Běžný lidský hlas má frekvenci zhruba od 200 Hz do 800 Hz. Také schopnost rozeznávat jednotlivé tóny se u lidí různí.Hluk se měří v decibelech
Audiometr používá displej s rozsahem decibelů a rozlišením, které se blíží dynamickému rozsahu ucha. Stupnice decibelů je logaritmická. To znamená, že na decibelové stupnici je nejtišší slyšitelný zvuk (téměř úplné ticho) 0 dB. 10krát hlasitější zvuk je 10 dB.
Co tlumí zvuk : Akustické hedvábí a bavlna
Patří mezi nejuniverzálnější materiály pohlcující zvuk. Oba jsou schopni díky svému speciálnímu navržení absorbovat zvuky značné intenzity. Základní materiály slouží nejen pro přímou izolaci stěn, ale také pro výrobu různých izolačních panelů a tlumičů zvuku.