Jak se peče olejová bábovka?
Jak bábovky péct – obecné rady

Většinu bábovek vkládáme do dobře vyhřáté střední části trouby, pečeme zpočátku na 180 °C, po 10-15 minutách snížíme teplotu na 150-160 °C a dopékáme. Bábovky jsou vysoké, proto trvá asi 45 minut i déle, než se dokonale propečou.Ušleháme cukr se žloutky, přidáme olej, vodu, vanilkový cukr, mouku, pomalu přidáváme ušlehané bílky a nakonec prášek do pečiva. Pečeme asi 40 minut, v plynové troubě na střední stupeň. Stačí do bábovky píchnout špejlí a zkusit, jestli se nelepí těsto, pokud ne, je hotová.Pokud máte silikonovou formu, vymazávání přeskočte. Pečte na zmíněných 160 °C (nebo 180 °C, vizte začátek receptu) 35–40 minut uprostřed trouby. Pokud to vydržíte, během pečení nikdy neotevírejte troubu. Potom bábovku zkontrolujte špejlí a případně dopečte 15–20 minut.

Jak dlouho se peče bábovka na 180 : Postup

  1. Troubu si předehřejeme na 180 °C. Žloutky s cukrem utřeme v robotu do pěny. Vmícháme polovinu smetany a vyšleháme.
  2. Formu na bábovku poctivě vymažeme máslem a vysypeme moukou. Asi 1/3 těsta si dáme stranou a utřeme s kakaem.
  3. Bábovku pečeme cca 40 minut. Až na povrchu zezlátne, zkusíme zapíchnout špejli.

Kdy je bábovka hotová

Jak poznat , že je bábovka hotová

Při stlačení prstem musí pevně držet. Následně pak můžete pomocí dřevěné špejle ověřit, jak je bábovka upečená ve středu. Stačí jen špejli píchnout do těsta, napočítat do tří a zase vytáhnout. Pokud je špejle zcela suchá a není na ní vidět neupečené těsto, je dostatečně upečená.

Kdy vyndat bábovku z trouby : Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.

Základem úspěchu nadýchané bábovky je výběr mouky. Vždy používejte polohrubou, protože pouze díky ní bude mít bábovka tu správnou strukturu. Přisypávejte ji do mísy přes jemné sítko – mouka se provzdušní a nakypří.

Do těsta se dostane studený vzduch a zdrcne se. Je také možné, že jste měli troubu málo zahřátou, nebo jste bábovku pekli příliš krátce.

Jak poznat hotovou bábovku bez Spejle

Pokud na ní ulpělo těsto, je mazlavé a vlhké a moučník je ještě nedopečený. Pokud jste vyjmuli čistou a suchou špejli, je správný čas na vytažení moučníku z trouby. Pokud doma nenajdete špejli, nezoufejte, dalším pomocníkem může být kovová jehla nebo tvrdá, syrová špageta.Správně upečená bublanina má světle růžový povrch těsta, kraje se odklánějí od plechu a zapíchnuté párátko (nebo špejle) je po vytažení suché.Zapomeňte na horkovzduch

„Vypněte jej, horkovzdušná trouba vysušuje, z bábovky se vám snadno stane „dusivka“. Dejte klasické pečení shora i zespoda. A teplotu držte maximálně na 165 °C – bábovka je přece jen vysoká, a při vyšší teplotě rychle vyběhne a navrchu popraská…“ konstatuje Edita Paulusová na závěr.

Bábovku vždy vkládejte do rozehřáté trouby a pečte ji na menší stupně kolem 160°C. Kdybyste ji pekli s teplotou 180°C a více, tak by se bábovka na povrchu spálila a uvnitř by zůstala syrová. Zároveň by také při vysoké teplotě mohla prasknout, což způsobuje pára v těstě, která se tvoří při pečení.

Na jakou teplotu péct Bublaninu : Těsto nalijeme na vyšší vymazaný a vysypaný plech. Poklademe omytým a okapaným oblíbeným ovocem. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 °C cca 20 minut.

Jak poznat že je upečená bábovka : Jak poznat , že je bábovka hotová

Při stlačení prstem musí pevně držet. Následně pak můžete pomocí dřevěné špejle ověřit, jak je bábovka upečená ve středu. Stačí jen špejli píchnout do těsta, napočítat do tří a zase vytáhnout. Pokud je špejle zcela suchá a není na ní vidět neupečené těsto, je dostatečně upečená.

Jak péct na horkovzduch

Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.

Horkovzdušné pečení

Rychleji se tak vysuší povrch připravovaného pokrmu a vytvoří se tlustší kůrka. Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně.Horečka je odpovědí těla na množící se patogeny. Vysokou teplotou se snaží omezit jejich množení a postupně je za pomoci imunitního systému zneškodnit. Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.

Jak poznat upečenou bublaninu : Správně upečená bublanina má světle růžový povrch těsta, kraje se odklánějí od plechu a zapíchnuté párátko (nebo špejle) je po vytažení suché.