Pokud napíšeme Nový rok (s velkým N), označujeme tím pouze jeden den (1. leden) – jde o název svátku. Naproti tomu slovní spojení nový rok (s malým n) označuje celý nadcházející rok (rok, který brzy začne nebo právě začal).Pokud myslíte 1. leden, pište Nový rok s velkým počátečním písmenem, protože jde o název. Zákazníkům, obchodním partnerům a všem, na které si vzpomenete s PF, přejte šťastný nový rok s malým „n“. – Chcete přece, aby se jich štěstí drželo dalších 365 dní, ne jenom ten první.V publikacích starších roku 1993 můžeme najít přání šťastných a veselých vánoc s malým počátečním písmenem. Nová pravidla totiž vešla v platnost roku 1993 a šťastné a veselé Vánoce bychom měli psát s velkým V. Stejně tak to platí například u Velikonoc.
Jak se píše vše nejlepší do nového roku : Pokud někomu přejeme vše nejlepší do nového roku, myslíme tím všech 365 nadcházejících dnů, ne jen 1. leden. Píšeme tedy: Do nového roku Ti přejeme hodně štěstí, zdraví a hlavně lásky.
Jak správně napsat státní svátek
S malým písmenem píšeme: názvy období: podzim, advent, velikonoční svátky, masopust, babí léto. názvy dní: pondělí, neděle, státní svátek, sabat.
Jak psát Silvestr : Zatímco Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ) připouští jak podobu Silvestr, tak podobu silvestr, Slovník spisovné češtiny i Nový akademický slovník cizích slov mají jen podobu silvestr.
V noci z 31. prosince na 1. leden svět slaví konec roku a tak i začátek nového – silvestrovské oslavy. Před Novým rokem si jednotlivci, rodiny i firmy posílají blahopřejné novoročenky, s hezkým či vtipným obrázkem a s přáním zdraví a štěstí v nadcházejícím roce.
Vánoce, nebo vánoce
Až do roku 1993 se psaly názvy svátků jako vánoce a velikonoce s malým počátečním písmenem. V starších vánočních pohledem se proto setkáte ještě s přáním šťastných a veselých vánoc s malým v. Nová pravidla z roku 1993 však kodifikovala psaní těchto svátků s velkým písmenem, tedy Vánoce a Velikonoce.
Co se píše na Silvestra
Silvestr X silvestr
Křestní jméno Silvestr píšeme stejně jako všechna ostatní vlastní jména s velkým počátečním písmenem. S malým s ale už píšeme oslavy ukončení roku, zábavu, která probíhá. Slovem silvestr s malým s označujeme také poslední den v roce.Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2023. Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.S velkým písmenem se výraz město uvnitř věty píše jen tehdy, když je součástí zeměpisného jména: Město Albrechtice, Město Libavá, Nové Město na Moravě. Spojení hlavní město Praha se píše s malým h-, pokud označuje město.
Podle aktuálních pravidel pravopisu píšeme v češtině pojmenování významných dnů a svátků výhradně s velkým počátečním písmenem. A protože Vánoce mezi významné svátky patří zcela neoddiskutovatelně, píšeme i v jejich případě velké V.
Jaké i se píše Silvestr : Zatímco Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ) připouští jak podobu Silvestr, tak podobu silvestr, Slovník spisovné češtiny i Nový akademický slovník cizích slov mají jen podobu silvestr.
Jak se píšou Veselé Vánoce : Vánoce a advent
V tomto roce došlo v českém pravopise k řadě změn. Jednou z nich byla i úprava psaní velkých písmen. Dřívější tvar byl "veselé vánoce", tedy s malým v. Po roce 1993 ovšem přejeme už pouze veselé Vánoce.
Jak se píše slovo Silvestr
Zatímco Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ) připouští jak podobu Silvestr, tak podobu silvestr, Slovník spisovné češtiny i Nový akademický slovník cizích slov mají jen podobu silvestr.
Podle aktuálních pravidel pravopisu píšeme v češtině pojmenování významných dnů a svátků výhradně s velkým počátečním písmenem. A protože Vánoce mezi významné svátky patří zcela neoddiskutovatelně, píšeme i v jejich případě velké V.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Jak se píše PF rok : V Česku a na Slovensku se zkratka pf používá v první řadě jako ustálený výraz téměř výhradně pro blahopřání do Nového roku. Jedná se o Nový rok, čili 1. leden, ale také celý nový rok. Proto se za zkratkou pf píše celý rok, aktuálně 2024, nebo jen poslední dvě číslice, tedy 24.