Jak se píše Sárinka?
Tyto podoby totiž často vycházejí ze zdrobnělin jmen a ty obsahují právě měkké I (Tomáš – Tomík – Tomi). Ani podoba s tvrdým Y není však považována za chybnou. Můžeme tedy psát Luki i Luky, Viki i Viky.Odpověď: Domácké podoby rodných jmen, které jsou předmětem Vašeho dotazu, se neskloňují, jde vlastně o pádové tvary, alternativní formy 5. pádu vzniklé nejčastěji zkrácením zdrobnělin na -inka: Šárinko – Šári.Některému Lukášovi se může více líbit Luki, jinému zase Luky.

Jak oslovovat Veru : Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki.

Jaké i se píše ve slově Sárinka

Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka –⁠⁠⁠ Stázi, Tomík/Tomíček –⁠⁠⁠ Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.

Co znamená Viky : Ženské křestní jméno latinského původu. Vytvořilo se ze slova "victoria" (vítězství), vykládáme jako vítězná žena. V poslední době zažívá obrovský boom. Domácí podoby: Viky, Vikina, Vikinka, Viktorka, Vikča, Vikuška.

Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka –⁠⁠⁠ Stázi, Tomík/Tomíček –⁠⁠⁠ Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.

Nikol je ještě v pohodě, ale chápu učitelku, že to nerozlišuje, holt i když se jmenuje NIKOL, tak taky používáš varianty typické pro český jazyk jako Nikolko, Nikčo…a ta Nikola je taky vžitá a užívaná varianta, s tím se musíš smířit.

Jak oslovovat Aničku

Anča, Áňa, Aník nebo třeba Anuše.Já používám jako oslovení Sašo, Sašulko, Saší, Sašulo nebo i Sašenko (ale to se mi zdá spiš pro holku), jinak Alexi, Aleku. Známá, která má jen Alexe (ne Alexandra), říká Alíku, Alíčku (podle mě jak pro psa) nebo Ali, Ale (to bych mu mohla rovnou říkat Avšak ).Domácky se jméno užívá jako Violka, Violinka, Vili, Ola, Olinka aj. Jméno Viola existuje i ve slovenštině, v dánštině nebo srbochorvatštině.

OSLOVENÍ

  • bakalář magistr. inženýr. doktor. doktor přírodních věd. docent.
  • Bc. Mgr. Ing. Ph. D. RNDr.
  • před jménem. před jménem. před jménem. za jménem. před jménem. před jménem.
  • většinou nepoužíváme. pane magistře, paní magistro. pane inženýre, paní inženýrko. pane doktore, paní doktorko. pane doktore, paní doktorko.

Jak napsat Šári nebo Sáry : Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka –⁠⁠⁠ Stázi, Tomík/Tomíček –⁠⁠⁠ Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.

Jak se skloňuje jméno Sára : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Sáru Sáry
vokativ Sáro Sáry
lokál Sáře Sárách
instrumentál Sárou Sárami

Jak říkat Viki

Domácky se jméno užívá jako Viktorka, Viki, Vikina, Vikinka, Vikuš, Vikuška, Víťa, Vitunka, také Torka, Tora aj.

Ženské křestní jméno Veronika pochází z řeckého jména Bereniké (Phereniké). První část jména tvoří slovo "fere", resp. sloveso "ferein" s významem "nést", druhá část jména "niké" se z řečtiny překládá jako "vítězství". Jméno Veronika tak znamená "ta, která přináší vítězství", "nositelka vítězství", "vítězka".Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.

Jak oslovovat muze Prijmenim : Chceme-li být v češtině zdvořilí, musíme oslovovat pádem. Když budeme psát úřední dopis panu Novákovi, oslovíme ho vážený pane Nováku, nikoli vážený pane Novák. Oslovení prvním pádem, tedy například pane Novák, patří do tzv. běžně mluveného jazyka, tedy do neformální nespisovné komunikace.