Přídavné jméno potenciální je definováno jako možný, uskutečnitelný. Přestože v Akademickém slovníku cizích slov se objevuje i varianta potencionální (jako řidší podoba slova potenciální), Slovník spisovné češtiny i Pravidla českého pravopisu uvádí jako jedinou variantu tvar potenciální.Má-li něco potenciál, je to uskutečnitelné a možné. Slovo pochází z latiny – potencia a vyznačuje se okruhem schopností a možnostmi.Tzv.
Potencionalita má postihovat zejména situace, kdy je výživou povinný bez prostředků, vyhýbá se práci nebo je zaměstnán v práci, kde dosahuje nižších výdělků, než by dosahoval v zaměstnání, pro které má vzdělání, a proto nemůže a ani nechce plnit řádně vyživovací povinnost.
Co je to potenciální energie : Potenciální energie (známá i pod názvem polohová) je energie, která je spojená se silovým polem. Má ji každé těleso, které dosáhlo určité výšky. Vyjadřuje tedy práci, kterou musíme vynaložit na zvednutí tělesa. V praxi přechází potenciální energie často v kinetickou energii a naopak.
Co je to akční potenciál
Akční potenciál (AP) je napětí na membráně odlišné od klidového membránového potenciálu, jehož hlavní charakteristikou je, že vzniká principem vše, nebo nic – na dané membráně buď vznikne, nebo nevznikne, je tedy principiálně digitální.
Co je potenciace : Potenciace je dlouhotrvající zvýšené uvolňování neuromediátoru z aktivované synapse vznikající následně po její opakované stimulaci. Tento jev má pomalejší nástup (obvykle sekundy) a mnohem pomalejší doznívání, než facilitace.
Reaktivita môže znamenať: schopnosť reagovať na určitý popud. vo fyzike: fyzikálna veličina smerodajná pre rýchlosť priebehu prechodových zmien. v jadrovej fyzike: miera odchýlenia jadrového reaktora od kritického stavu, pri ktorom má reaktor nulovú reaktivitu, pozri reaktivita (jadrová fyzika)
Kinetická energie (též pohybová energie) je jeden z druhů mechanické energie, kterou má pohybující se těleso. Je to tedy práce, kterou musíme vykonat, abychom urychlili těleso na určitou rychlost. Velikost kinetické energie tělesa, vykonávajícího posuvný pohyb závisí na jeho hmotnosti a rychlosti.
Co to je elektrický potenciál
Elektrický potenciál je skalární veličina popisující potenciální energii jednotkového náboje v neměnném konzervativním elektrickém poli. Je definován jako množství energie potřebné k přenesení náboje z daného bodu, do bodu s nulovým potenciálem.Vedení vzruchu
Akční potenciál se šíří bez dekrementu, jinak řečeno neztrácí na intenzitě. To je způsobeno vznikem lokálních proudů. Důsledkem vzniku těchto proudů je depolarizace membrány sousedního úseku vlákna. Lokální proudy urychlují vedení vzruchu.Depolarizace (depolarization) je posun hodnoty membránového napětí směrem k méně negativním, popřípadě až k pozitivním hodnotám. Tento děj je způsoben zvýšením propustnosti buněčné membrány pro sodík nebo vápník. Opačným dějem je hyperpolarizace.
Reakce představuje odezvu na určitou událost. Může být: chemie (obecná)
Jak se Vypocita ek : Kinetická energie je závislá na vztažné soustavě a nikdy nemůže být záporná. Celková kinetická energie soustavy hmotných bodů je dána součtem kinetických energií jednotlivých hmotných bodů. kde m je hmotnost tělesa a v rychlost tělesa. Kinetická energie (Ek) tělesa tedy roste s druhou mocninou rychlosti.
Jak se značí potenciální energie : Jednotkou potenciální energie je joule. W = m × g × h.
Co je potenciál ve fyzice
Potenciál znamená ve fyzice schopnost fyzikálního pole působit na (bodové) hmoty, případně elektrické náboje. Fyzikální pole se v každém bodě vyznačuje určitým potenciálem, který můžeme vyjádřit buďto číslem (skalárem, skalární pole), anebo vektorem (vektorové pole).
Neuron (nervová buňka) je základní funkční a histologická jednotka nervového systému. Neuron přenáší a zpracovává informace z vnějšího a vnitřního prostředí a tím podmiňuje schopnost organismu na ni reagovat.Rychlost šíření vzruchu u savců v: motorických vláknech je 20–120 m/s. proprioreceptivních nervech (nervech vysokého čití) 120 m/s. ostatních senzitivních a autonomních vláknech 1–30 m/s.
Co to je Repolarizace : Repolarizace je fáze akčního potenciálu, která nastupuje po skončení depolarizace. Během této fáze se hodnota membránového napětí vrací zpět k výchozí (klidové) hodnotě. Vznik repolarizace je podmíněn zvýšením propustnosti membrány pro draslík, které je způsobeno otevíráním napěťově řízených draslíkových kanálů.