Výraz ne‑li, nesoucí význam ‚pokud ne', slouží zpravidla k vytčení jedné složky zmnoženého větného členu. Pokud stojí výraz ne‑li před první složkou, čárka se před ním nepíše: Vzbuzovala v nich ne‑li strach, pak aspoň neklid. Návrat k běžnému životu byl pro něj ne‑li nemožný, tak určitě mimořádně obtížný.Čárku před než píšeme pouze tehdy, když za ní pokračuje věta se slovesem. Jakmile za tímto výrazem sloveso je, je téměř jisté, že tam bude také čárka: Příklady: Překladatel přeložil více textu, než mu manažer zadal.Jediný správný zápis této podřadicí spojky je zdali, tedy dohromady bez spojovníku. Můžeme samozřejmě psát i kratší synonymickou verzi zda. Nevím, zdali je to pro vás problém. Záleží pouze na vás, zdali půjdete vlastní cestou.
Jak jinak než čárka :
BEZ ČÁRKY (INFINITIV) | S ČÁRKOU |
---|---|
Bude to rozumnější než se o tom celé dny pořád dokola neústupně hádat. | Bude to rozumnější, než kdybychom se o tom celé dny pořád dokola neústupně hádali. |
Nemohu jinak než s ním v této věci bezvýhradně souhlasit. | Nemohu jinak, než že v této věci vyjádřím svůj bezvýhradný souhlas s ním. |
Jak napsat nežli
Pokud je spojka -li pouze součástí složené spojky, spojovník nikdy nepíšeme: zdali, čili, jestli, neboli, pakliže, nežli, ačli: Cvik je velmi prospěšný, pakliže je prováděn správně. Na dovolené chce raději poznávat historii nežli zboží v regálech.
Kdy se píše čárka před a to : Čárka se klade i před spojky a, i, ani, nebo, či, mají-li jiný význam než slučovací (odporovací, stupňovací, vylučovací, důsledkový, vysvětlovací apod.). Čárka se proto píše před spojovacími výrazy a proto, a tudíž, a tak, a tedy, a sice, a to apod.
Při psaní čárky je nutno si ujasnit:
- jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
- jaká je mezi nimi závislost (tzn.
- jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
- ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.
Správně je „víc než“ (nebo „více než“), ale obávám se, že je to jedna z těch věcí, kde vývoj nezastavíte. A ne, když místo „víc jak“ napíšete „více jak“, spisovnější to nebude. Každý rok zveřejňuju víc než 100 pravopisných jednohubek.
Jak se píše Frydek Mistek
Brno-Slatina, Frýdek‑Místek, Garmisch-Partenkirchen, Praha-Hlubočepy, Bohumín‑sever, Ostrava‑město, Praha‑západ.Píšeme-li větu „Děti jely na výlet. “ je na konci slova jely „y“. Píšeme-li větu „Děti a učitelé jeli na výlet. “ je na konci slova jeli „i“.Při psaní čárky je nutno si ujasnit:
- jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
- jaká je mezi nimi závislost (tzn.
- jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
- ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.
Mezera se nedělá, pokud bezprostředně za sebou následují dvě interpunkční znaménka – např. „… tzn., že…”, „… např., že…”
Jak čárka : Čárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení): Je veselejší, než jeho bratr kdy byl. Byl nervózní, jako kdyby něco tušil.
Jak se píše čárka nahoře : Na české klávesnici
AltGr + W , pravý Alt, tedy tzv. grafický Alt (obdoba Ctrl + Alt + W ).
Kdy dát čárku ve větě
Dalo by se v podstatě říct, že v souvětí vždy oddělujeme věty vedlejší od jejich vět řídících čárkami, a to bez ohledu na to, jakým spojovacím výrazem připojeny. Jinak řečeno: vedlejší větu musíme vždy oddělit čárkou, pokud stojí vedle věty hlavní, na které je závislá.
Pro psaní ú s čárkou a ů s kroužkem je nejčastěji rozhodující to, kde ve slově dlouhé u stojí. Pokud se nachází na jeho začátku, píšeme vždy a bezpodmínečně ú s čárkou. Pokud stojí uvnitř tohoto slova nebo na jeho konci, píšeme většinou ů s kroužkem. Pokud se nejedná o citoslovce nebo cizí slova.Ve víceslovných názvech obcí, městysů a měst neobsahujících předložky ani spojovník se píšou u všech plnovýznamových slov velká písmena: České Budějovice, Velké Karlovice, Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Sedm Dvorů, Hora Svatého Šebestiána, Lázně Bohdaneč (ale lázně Poděbrady, oficiální název města je Poděbrady).
Jak se píše městys : V encyklopediích se píše, že městys nebo také městečko je historický typ obcí stojících mezi městem a vsí, kterým bylo uděleno právo pořádat výroční a dobytčí trhy, čímž se lišily od vsí. Městyse musely mít městský charakter a musely zároveň plnit spádového městečka pro okolní vsi.