Domněnka (mínění, dohad) je tvrzení, které může být správné, ale dosud nebylo dokázáno ani vyvráceno. V obecné češtině je domněnkou jakýkoli neprokázaný názor.- je se píše pouze po předponách ob- a v- a to tehdy, když po předponě následuje kořen slova, který začíná na – je. – ě po písmenech b nebo v se nachází v kořenu slova, např. věnování (věn- věno, věnovat),věrnost, věrohodný,věda, věčnost,běžec, běžecká dráha,oběd.pádě a mně ve 3. a 6. pádě, lze doplnit následující pomůckou:
Pokud se do věty bude hodit zájmeno tebe (tě), je správná varianta mě, pokud se do ní bude hodit tobě, je správná varianta mně.
Jak se píše vzpomněl : Slovo vzpomněl, podobně jako příbuzná slova (zapomněl, připomněl, pomněnka), se vždy píše s „mn“, tedy vzpomněl, vzpomněla, vzpomněli, nikoli vzpoměl, vzpoměla, vzpoměli.
Jak se správně píše domněnka
Spojení se základovým slovesem mnít, kde je skupina –mn-, se však už dnes běžným uživatelům či žákům nevybavuje, proto doporučujeme si psaní slov zapomněl, vzpomněl, domněnka a pomněnka zapamatovat.
Co je právní domněnka : Právní domněnka je konstrukce užívaná v právu, jíž se za určitých okolností v zájmu právní jistoty presumuje (předpokládá) právní skutečnost, o níž není jisto, zda nastala.
Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!
Skupinu bje píšeme tehdy, jestliže po předponě ob- následuje kořen začínající skupinou -je- (např. ob-jednat, ob-jet). Skupinu bě píšeme ve všech ostatních případech (např. oběd, sběr, běžec).
Jaký je rozdíl mezi mě a mně
Tam, kde řeknete tě, patří kratší mě, tam, kde můžete říct tobě, je správný delší tvar mně. Případné tebe lze nahrazovat méně obvyklým mne.Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde se píše mně a kde mě.Slovo zapomněl, podobně jako příbuzná slova (vzpomněl, připomněl, pomněnka) se vždy píše s „mn“, tedy zapomněl, nikoli zapoměl. Totéž samozřejmě platí i u ostatních tvarů typu zapomněla, zapomněli, zapomněly (nikoli zapoměla, zapoměli, zapoměly). Nedokážu pochopit, jak je možné, že jsi na to zapomněl.
Ať tak či onak, vždy můžeme napsat pouze domnělý. Přídavné jméno domnělý označuje něco, co se zdá být skutečné či pravé, ale není (domnělý přítel apod.). Stejné zdůvodnění pravopisu platí i pro příslovce domněle.
Jak se píše nezapomněl : Jak ukazuje už nadpis tohoto příspěvku, slovo nezapomněl, podobně jako příbuzná slova (vzpomněl, připomněl, pomněnka) se vždy píše s „mn“, tedy nezapomněl, nikoli nezapoměl. Totéž samozřejmě platí i u ostatních tvarů typu nezapomněla, nezapomněli, nezapomněly (nikoli nezapoměla, nezapoměli, nezapoměly).
Co je vyvratitelná domněnka : domněnka vyvratitelná – u níž lze prokázat, že presumovaná skutečnost nastala, popř. nenastala, a pak právní domněnka prokázané skutečnosti ustoupí
Kdy se píše byly a byli
Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).
měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.Základní pravidla: V kořenu slova píšeme vždy bě. Skupinu bje píšeme pouze tehdy, když b je součástí předpony. Příklady slov, kde ě je součástí kořenu slova: oběd.
V jakých slovech se píše Jé : Po písmenech b a v se většinou píše ě, např. běh, bělmo, chybět, oběd, oběť, příběh, sběratel, hrabě, na svatbě, hrubě; věc, věda, dřívější, hvězda, povědět, svět, zvěř, v dopravě, dvě, zajímavě. Ve výrazech, které obsahují předponu ob‑ nebo v‑ a jejichž kořen za touto předponou začíná ‑je‑, se píše je, např.