Namísto spojení Chrám svatého Víta / Svatovítský chrám se používá i spojení katedrála sv. Víta, svatovítská katedrála. Tato spojení doporučujeme psát s malým písmenem, ale ani užití s písmenem velkým nelze hodnotit jako závažnou pravopisnou chybu.Radnice (zastarale též rathaus) je hlavní sídlo a reprezentační budova městské správy.Staroměstská radnice je tvořena souborem několika historických domů. Svůj počátek nalézá již v roce 1338, kdy se stala sídlem správy Starého Města pražského.
Jak se píše Mestska část : Pokud součástí názvu není, píše se s malým písmenem: sídliště Jižní Město, sídliště Černý Most. Ve spojeních obsahujících výraz čtvrť doporučujeme psát u tohoto slova velké písmeno, pokud je součástí názvu: Tylova Čtvrť, Čtvrť Petra Bezruče, pokud není, je třeba psát písmeno malé: čtvrť Hanspaulka.
Jak se píše chrám svaté Barbory
S malým písmenem zůstávají: obecná pojmenování: dům, restaurace, hotel, chrám… názvy kostelů, bazilik a kaplí: chrám sv. Barbory, bazilika sv.
Jak se píše Východní Čechy : S malým písmenem píšeme: slovo republika/království/emirát v názvech států: Česká republika, Švédské království, Spolková republika Německo, Spojené arabské emiráty. názvy světových stran, pokud netvoří součást oficiálního názvu: jižní Evropa, severní Afrika, východní Čechy, na západ od Řecka.
Magistráty, městské/obecní úřady, zastupitelstva, rady
Pro všechny názvy magistrátů, městských/obecních úřadů, zastupitelstev a rad platí, že s velkým písmenem se píšou tehdy, jestliže je uveden jejich oficiální název, tzn.
Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující: Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.) Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.) Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)
Jaké i se píše ve slově
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.S malým písmenem zůstávají: obecná pojmenování: dům, restaurace, hotel, chrám… názvy kostelů, bazilik a kaplí: chrám sv.Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující:
- Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.)
- Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.)
- Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)
spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Jak se píše vesmír : Velká písmena: geografie, příroda, vesmír
u obou slov, pokud následuje jméno vlastní: Moravskoslezské Beskydy, Divoká Orlice, Bílé Karpaty, Julské Alpy, Vysoké Tatry.
Jak se píše Magistrát města Brna : Podle zákona o obcích č. 128/2000 Sb.
Jak se píše Brno město
statutární město Brno
Základem je zeměpisný název (Brno, Praha, Hradec Králové). Druhý typ názvu vznikne předsunutím výrazů město, statutární (nebo hlavní) město, obec, městys před zeměpisný název: statutární město Brno, hlavní město Praha, obec Semice. Předsunutý výraz se podle zákona o obcích (č. 128/2000 Sb.)
Základní pravidlo ale není složité. Vždy píšeme velké písmeno na začátku věty, zatímco u ostatních slov používáme malá písmena. I u dalších slov věty někdy píšeme velká písmena, například pokud jde o jména. To si ale procvičíme až později.Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).
Jaké i se píše na konci příjmení : měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.