Jak se píše bít?
Bít nepatří mezi vyjmenovaná na příbuzná slova a píšeme ho s měkkým I. Pokud slovo bít vyjadřuje, že někdo nebo něco mlátí, bouchá, dává údery, píšeme ho s měkkým I. Častou pomůckou pro rozlišování těchto slov je, že pokud se jedná o nějaké násilí a mlácení, píše se toto slovo s měkkým I.Vyjmenovaná slova, ve kterých se vždy píše tvrdé Y (včetně slov příbuzných): B: být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit, bydliště, obydlí, bydlo (tj.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Co je to být : Být s „ý“ v základu slova je užíváno ve významu existovat, nacházet se (někde něco je). Je též užíváno jako tzv. sloveso sponové v přísudku či je součástí složitějších slovesných tvarů, např.: dveře jsou otevřeny, poslal jsem apod.

Co to je bít

Bit (z anglického binary digit – dvojková číslice; angl. bit = drobek, kousek, trocha) je základní a současně nejmenší jednotkou dat, používanou především v číslicové a výpočetní technice a v teorii informace, kde je označován i jako shannon (symbol Sh).

Jaké i se píše na konci slovesa : Psaní i/y se tu řídí podle koncovek vzorů: vidím psy, malby (jako pány, ženy); nelétavý pštros, nelétaví pštrosi (jako mladý pán, mladí páni); oni vozí (jako prosí). PAMATUJTE: V tvarech přítomného času sloves zakončených na hlásku i/í se píše vždy měkké i. Např.: on (oni, ony) prosí, sází, myslí.

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Pojďme se tedy podívat, jak je to s kondicionálem v současné češtině. Podmiňovací způsob se tvoří pomocí příčestí činného (minulého) a zvláštních tvarů pomocného slovesa „být“: „bych“, „bys“, „by“ v jednotném čísle a „bychom“, „byste“, „by“ v množném čísle, například „přál bych vám“, „udělali byste“.

Jaké i se píše ve slově hbitě

Přídavné jméno hbitý je definováno jako „rychlý, čilý, mrštný“. Může se vztahovat jak k osobám („hbitý mladík“), tak k abstraktním pojmům („hbitá odpověď“). Z hlediska pravopisu jen připomeňme, že v tomto výrazu píšeme po „b“ měkké „i“, tedy hbitý, nikoli hbytý.Přehled vyjmenovaných slov

B: být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit i bydlet, bydliště, obydlí, bydlo (tj.

be být(17)
apartment byt(1118)
turn out dopadnout (jak); ukázat se (být); vypnout, zhasnout (plyn, světlo apod.)(1183)
come out vyjít najevo (pravda apod.); být publikován (kniha, CD apod.); dopadnout (jak)(1271)
go over jít přes; přezkoumat (dokumenty, problémy apod.); být přijat (publikem apod.)(1295)


Software pro bitcoin (klienty)

Screenshot programu
Vývojář Satoshi Nakamoto
První vydání 3. ledna 2009
Typ softwaru svobodný software, protokol, blockchain, platební systém, měna, rezervní měna, crypto asset, kryptoměna a zákonné platidlo
Web bitcoin.org

Kdy se píše Ovi a ovy : Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jak se píše děti byly : Je totiž potřeba si pamatovat, že zatímco dítě (v jednotném čísle) je rodu středního, děti (v množném čísle) jsou rodu ženského. Tomu odpovídají i zakončení slovesných tvarů. Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).

Jaké i se píše Když se mluví o ženách

Jde‑li o ženy, píšeme v příčestí ‑y: Nechtěly jsme se už hádat s manželi, vyrazily jsme proto na výlet samy. Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.

Spisovná je pouze podoba měli bychom, ale v neformálním projevu se často setkávámi i s tvarem měli bysme. Podoba měli by jsme je hyperkorektní.Slovo „bychom“ je aoristem 1. osoby plurálu od slovesa být. Aorist je archaický slovesný tvar, v češtině používaný do 15. století, který ale postupně vymizel.

Jaké i se píše ve slově Hrabyně : Nejen Přibyslav, ale i mnohá další vlastní jména se píší s tvrdým y, ý: Bydžov, Hrabyně, Přibyslav, Bylany, Byšice, Byzhradec, Kobylisy, Kobylnice, Býkovice, Bystřice, Černobyl – Zbyněk, Zbyšek, Zbyslav aj.