Variegace neboli panašování je označení pro jev, kdy rostliny částečně, nebo kompletně ztratí zelené barvivo, chlorofyl. Ten potřebují pro fotosyntézu, proces ukládání energie získané ze slunce do cukrů.Panašování (z fr. „panaché“ = pestrý) je výraz používaný v češtině ve dvou významech: v botanice a zahradnictví = variegace, pestrolistost – trvalá změna zbarvení listů nebo i stonků způsobená poruchou tvorby rostlinných barviv. v politice – volební praktika, která umožňuje výběr kandidátů napříč volebním spektrem tj.Panašování neboli variegace
Panašováním tak označujeme části rostlin, které ztrácejí svou obvykle zelenou barvu, místo které se objevují světle bílé nebo nažloutlé až žluté odstíny. Světlé zbarvení je přitom výsledkem úbytku nebo úplného chybění chlorofylu – zeleného barviva.
Co je Variegace : Variegace je proměnlivost v zbarvení či jiné vlastnosti určitého mnohobuněčného organizmu, obvykle vyšších rostlin nebo živočichů. Někdy se jev u živočichů označuje jako mosaicismus.
Co je variegata
Celým svým názvem monstera deliciosa albo variegata je neobyčejně vzácný druh pokojové rostliny s velmi specifickým vzhledem. Jejím původem jsou subtropické pralesy Jižní a střední Ameriky. Charakteristické pro tuto pokojovou rostlinu jsou velké dělené listy s pestrou kombinací zelené a bílé barvy.
Jak namíchat substrát pro monsteru : Jaké poměry Smíchejte jeden díl substrátu pro pokojovky, jeden díl tvořený rašeliníkem a piniovou kůrou a jeden díl perlitu. Já doporučuji také přidat worm hummus v poměru 1:10 jako účinné doplnění živin. Aktivní uhlí je složka pro zlepšení provzdušnění a přidejte ho pouze malé množství.
Dužnatka (Echeveria) je rod rostlin z čeledi tlusticovité. Jsou to sukulenty se silně dužnatými listy a pětičetnými květy v květenstvích různých typů. Plodem je měchýřek. Rod zahrnuje asi 140 až 170 druhů a je rozšířen výhradně v Americe od Texasu až po Argentinu.
Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.
Jak dezinfikovat substrát
Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.Množit echeverie lze listovými i vrcholovými řízky, odnožemi a také výsevem. První tři varianty jsou pro domácí podmínky vhodnější. Řízky nechejte zakořenit na vlhkém písku nebo substrátu.Od jara do podzimu můžeme zalévat každý týden, ale i uprostřed letních veder vydrží tato miniatura bez vody spolehlivě třeba celý měsíc. Echeveria minima je vhodná také k letnění. Na plném slunci a čerstvém vzduchu se její drobné lístky v růžicích semknou, a jejich okraje se ztmavnou.
Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.
Jak vyrobit Vysevni substrát : Poměr: 2 díly jemného písku, 1 díl kompostu, 1 díl perlitu. Důvod: Sukulenty a kaktusy preferují propustnější a méně živný substrát pro zabránění kořenovému hnilobě.
Co můžu pouzit místo dezinfekce : Ruce si lze omýt jakýmkoli konzumním alkoholem, který má alespoň 45 % alkoholu. Meruňkovice, broskvovice, vínovice nebo jiná pálenka stačí. Někdy máte doma i vysokoprocentní líh, ten je dobrý naředit destilovanou vodou. Místo destilované vody můžete použít kondenzovanou voda ze sušičky na prádlo.
Co použít místo dezinfekce
Vévodí alkohol
Samozřejmě alkohol, pokud jej máte vy, nebo někdo blízký u sebe, může pomoci s dezinfekcí rány. Za starých časů, kdy nebyly dostupné chemické prostředky jako dnes, se alkohol k dezinfikování používal tradičně. Alkoholem navíc můžete řešit i vnitřní dezinfekci, pokud pozřete nějaké špatné jídlo.
Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.Rostlina miluje světlé stanoviště, ne však přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu popálit. Naopak nedostatek světla rostlinu oslabuje. Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota, v zimě by však neměla teplota klesnout pod 6 º C.
Proč rostliny potřebuji vodu : Voda je nezbytná pro metabolismus rostliny, je univerzálním rozpouštědlem látek, mediem pro rozvod minerálních látek a organických látek vodivým systémem rostliny, je zdrojem elektronů a protonů v procesu fotosyntézy, má význam při regulaci teploty rostliny.