Žaluzie ovládáte buď klikou s převodovkou (ideální v případě větších a těžších žaluzií), nebo šňůrou s brzdou (ideální v případě menších a lehčích žaluzií). Ovládání klikou dále využijete tam, kde nelze zapojit elektroinstalaci, nebo tam, kde by bylo elektrické ovládání zbytečné.Vytažení lamel žaluzie provádějte otáčením kliky směrem doprava. Žaluzie vyjíždí nahoru do bodu, kdy mechanický doraz nebo koncový spínač motoru (v případě ovládání motorem) tento pohyb ukončí. Otáčením kliky opačným směrem žaluzii spouštějte směrem dolů (lamely jsou v pozici zavřeno po celou dobu jejího chodu).V případě, že si sami chcete regulovat přirozené osvětlení, jsou venkovní žaluzie jasnou volbou. Pokud bydlíte v hlučném prostředí nebo máte okna bezprostředně u chodníku, budou z hlediska hluku a bezpečí vhodnější rolety.
Jak umýt venkovni žaluzie : Venkovní žaluzie sklopte do svislé polohy. Opláchněte je vlažnou vodou a omyjte hadříkem či houbou s mýdlovou vodou nebo prostředkem na nádobí. Pokud budete používat houbu, vyhněte se používání hrubé strany, která by mohla žaluzie poškrábat. Umývejte vždy od shora dolů, jedním směrem.
Jak ovládat žaluzie
Vypínač je přimontován na zeď a žaluzii ovládáte stiskem tlačítka nahoru nebo dolů. Druhý je pak motor io na dálkový ovladač. Toto je nejkomfortnější varianta ovládání. Dálkový ovladač můžete přenášet libovolně v místnosti a stiskem tlačítka můžete třeba z gauče regulovat světlo v místnosti.
Jaký kabel pro venkovní žaluzie : Délka instalačního kabelu, který je vyveden ze zdi, musí být min. 500 mm. V případě, že žaluzie bude ovládána dálkovým ovladačem nebo chytrým mobilním telefonem/tabletem, je potřeba el. kabel 3×1,5 CYKY-J.
Pokud nemáte rádi na oknech moc textilu, tedy je pro vás záclona či závěs moc, můžete sáhnout hned po několika variantách. „Do vnitřního látkového stínění patří látkové roletky, plisé, japonské posuvné stěny a vertikální žaluzie. Díky nim zvládnete zastínit i střešní či atypicky tvarovaná okna.
Běžná cena za elektricky ovládanou žaluzii se pohybuje kolem 2300 – 3300 Kč/m2. Za m2 velkoformátové posuvné stěny pak cena kalkulačně vychází na 2 000 Kč. Plně vybavené hliníková žaluzie vybavená Somfy motorem a tichými lamelami Zetta 90, pak vychází na 2 360–4 900 Kč/m2.
Proč venkovní žaluzie
Výhody venkovní stínicí techniky
Poskytne vám dostatek soukromí – stačí stáhnout směrem dolů a je to. V létě ušetříte za klimatizaci – dům se díky venkovní stínicí technice nepřehřeje. V zimě chrání okno před mrazem, sněhem a deštěm – pomáhá udržet teplo v místnosti a nepustí jej ven.Žaluzie můžete čistit buď nasucho, nebo namokro. Suchou cestu za pomoci měkkého hadříku, vysavače nebo prachovky zvolte jen v případě, že z žaluzií chcete odstranit pouze prach, nikoliv mastnotu. Existují také speciální kartáčky a další pomůcky, které zvládnou vyčistit i několik lamel současně.Cena venkovní žaluzie za m
Běžná cena za elektricky ovládanou žaluzii se pohybuje kolem 2300 – 3300 Kč/m2. Za m2 velkoformátové posuvné stěny pak cena kalkulačně vychází na 2 000 Kč. Plně vybavené hliníková žaluzie vybavená Somfy motorem a tichými lamelami Zetta 90, pak vychází na 2 360–4 900 Kč/m2.
Vertikální žaluzie se ovládají pomocí ovládacího řetízku a šňůry se závažím. Zatažením za jeden z pramenů řetízku naklápíte lamely a zatažením za šnůru lamely stáhnete do strany. Před stažením lamel do strany je doporučeno lamely nastavit do kolmé polohy vůči oknu.
Kam umístit ovládání žaluzií : Ovládání pomocí panelu na zdi
Mnohem pohodlnější je ovládání pomocí panelů na zdi. Například v kancelářích pak můžete pomocí jednoho tlačítka vytáhnout nebo zatemnit žaluzie na celém patře. V domácnostech doporučujeme spíše více panelů, klidně pro každou místnost zvlášť.
Jak zapojit kabel v zemi : Vedení kabelů v zemi
Výkop by měl být zbaven kamenů. Kabely by měly být typově přímo určeny k podzemní instalaci a dále by měly být opatřeny speciální ochranou trubicí. Z bezpečnostních důvodů pokládejte kabel s výstražnou páskou (červený, se symbolem pro elektrický proud).
Co do oken místo žaluzií
Předokenní rolety se vyrábí z textilních materiálů, ale i plastů a speciálních potažených tkanin, které jsou schopny blokovat UV záření. Na trhu jsou dostupné různé typy rolet – kazetové a vodící, závěsné, modely den noc, římské rolety, plisé a mini rolety.
Další populární a moderní alternativou jsou rolety. Ty mohou být vnitřní i vnější, přičemž každý typ nabízí různé stupně zatemnění a ochrany soukromí. Vnitřní rolety jsou často vybírány pro jejich schopnost regulovat množství světla vstupujícího do místnosti, a to buď částečným nebo úplným zastíněním.Použitím screenové rolety omezíte prosvit slunečních paprsků do interiéru a nedochází tak k ohřívání místnosti. Ve staženém stavu je však skrz tkaninu vidět do exteriéru, takže zajistí optimální světelné podmínky pro práci i odpočinek.
Jak vybrat venkovní rolety : Zaměřte se na materiál. Moderní venkovní rolety jsou vyráběné z hliníku, který dobře odolává povětrnostním vlivům a izoluje, má vyšší bezpečnost, delší životnost a poskytuje lepší ochranu vůči UV záření. Dalším kritériem je kvalita výroby. Kvalitní výrobek bude dobře plnit svoji funkci a mít vyšší životnost.