Jak se ovládá čtyřkolka?
– Elektrické startování: Pokud je čtyřkolka vybavena elektrickým startováním, je možnost ji nastartovat elektricky tlačítkem na řídítkách, nebo nastartovat a zhasnout motor dálkovým. Elektrické startování nahrazuje pouze manuální startér.U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.Běžné nebržděné vleky za auta mají celkovou homologovanou hmotnost do 750 kg. Ale většina běžných aut umožňuje táhnutí nebržděného přívěsu cca 500 kg. Prázdný vlek má hmotnost kolem 170 kg. To znamená, že za toto auto tento vlek můžeš připojit, ale můžeš na něm vést cca 330 kg.

Jak se rádi na čtyřkolce : Řadí se nejčastěji nožní pákou za součinnosti manuálního ovládání spojky. Tento systém naleznete téměř výhradně u sportovních čtyřkolek. Poloautomatická převodovka – rychlosti u čtyřkolky se řadí nohou, nebo tlačítkem, které se nachází na řidítkách, a to bez nutnosti užití ruční spojky.

Jakou čtyřkolku na silnici

Začneme tedy u přihlášení, čtyřkolky se v ČR registrují buď na žluté, nebo bílé SPZ. Pokud čtyřkolku přihlásíte na žluté značky, nemáte povinnost jezdit na STK, ani nosit při jízdě helmu – což nedoporučujeme. Čtyřkolka se žlutou SPZ také nesmí na silnici 1. třídy a nesmíte s ní překročit rychlost 40 km/h.

Jak často měnit olej ve čtyřkolce : Jak často měnit olej nelze určit všeobecně, doporučená frekvence jeho výměny je dána konstrukcí konkrétního motoru a proto je nutné řídit se doporučeními v uživatelském manuálu. Při běžném používání strojů se však doporučuje olej měnit minimálně 1x za sezónu.

  1. Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte.
  2. Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte.
  3. Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu.
  4. Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy.


Pokud čtyřkolku přihlásíte na žlutou SPZ, zákon neukládá povinnost jezdit na STK a nemusíte mít helmu. Nesmíte ale na silnici 1. třídy a překročit 40 km/h. Dítě jako spolujezdec na čtyřkolce není zákonem zakázáno, ale Ministerstvo dopravy výrazně nedoporučuje!

Kolik km najede čtyřkolka

Obecně ale lze říci, že dobré pneu by měly bez problémů vydržet nejméně 5000 km. Tento údaj se může zdát paradoxně velmi nízký oproti automobilům, ale najet se čtyřkolkou v terénu tento počet kilometrů je úctyhodný výkon, který běžnému uživateli zabere mnoho měsíců až let.Nejrychlejší čtyřkolka

Užívejte si maximální rychlosti až 130 km/hod.Pracovní čtyřkolky s náhonem na všechna čtyři kola pořizujte raději silnější, 4×4 totiž sežere asi 25 % výkonu motoru. Pro představu ovšem můžeme říct, že třístovka bude v pohodě stačit na drobnější práce v lehkém terénu. Vozidla s kubaturou 400 ccm se skvěle hodí na statek, odklízení sněhu nebo popadaných stromů.

Pokud čtyřkolku přihlásíte na žluté značky, nemáte povinnost jezdit na STK, ani nosit při jízdě helmu – což nedoporučujeme. Čtyřkolka se žlutou SPZ také nesmí na silnici 1. třídy a nesmíte s ní překročit rychlost 40 km/h. Navíc není povoleno vozit na ní spolujezdce.

Jak dlouho můžu jezdit bez vymeny oleje : Jaký je ideální interval pro výměnu oleje Ačkoli se v servisních knížkách dočtete něco jiného, doporučení od mechaniků je – olej měňte po zhruba 15 tisících najetých kilometrech. Sváteční řidiči, kteří takovou vzdálenost v průběhu roku ani nenajezdí, by olej měli měnit alespoň jednou za 12 až 18 měsíců.

Jak vymenit olej u čtyřkolky : Výměna oleje předního difenciálu:

  1. postavte čtyřkolku na rovnou plochu a bezpečně jí zajistěte proti pohybu.
  2. pod přední diferenciál umístěte nádobu na vypuštěný olej.
  3. vyšroubujte plnící a vypouštěcí šroub oleje a jejich těsnící podložky a vypusťte olej ze skříně diferenciálu (nechte vykapat po dobu cca 10ti minut)

Co nesmí na dálnici

Na dálnici se může najíždět (a také z dálnice sjíždět) jen na místech k tomu určených; je zde také zakázáno zastavení a stání jinde než na místech označených jako parkoviště; nesmí se zde otáčet, couvat ani vjíždět na střední dělicí pás včetně míst, kde je pás přerušen.

Nesmí svěřit řízení osobě, která k tomu není oprávněná, nesmí ohrožovat ostatní účastníky hlukem, rozstřikováním kaluží, bláta, zbytečným ponecháváním motoru vozidla v chodu a tak dále." To znamená vyhazovat cokoli. Málokoho napadne asi vyhodit sekeru, ale vyhazování zbytků jídla nebo nedopalků je naprosto běžné.Časový poplatek a mýtné (E11a-E11f)

Tyto čtyři značky jsou rovněž dodatkovými tabulkami a s rokem 2020 dojde zejména M v kolečku širšího užití – označují úseky komunikací, které jsou zpoplatněny mýtným (to se týká vozidel nad 3,5 tuny) anebo časovým poplatkem (pro vozidla do 3,5 tuny).

Proč koupit 4×4 : Výhody pohonu 4×4

Oproti klasickému pohonu je největší výhodou lepší trakce, tedy schopnost přenášet hnací sílu z kol na silnici anebo jakýkoli jiný terén. Dochází tedy k efektivnějšímu přenosu výkonu. Vozy s pohonem 4×4 proto mohou být bezpečnější na kluzkém povrchu, což znamená výhodu především za zhoršeného počasí.