Základními nezbytnými podmínkami života pro člověka stejně jako pro jiné živé organizmy žijící na naší planetě Zemi je vzduch, voda, potrava, teplo a světlo pocházející ze Slunce.Většina rostlin se nemůže aktivně pohybovat z místa na místo (kvůli kořenovému systému spojenému s podložím). Živočichové naopak: – nejsou schopni fotosyntézy, – živí se jinými organismy, – obvykle se mohou pohybovat, – pečují o svá mláďata (např. savci nebo ptáci).Bez neživé přírody by nebyla možná existence života na Zemi. Neživá příroda poskytuje přírodě živé základní podmínky nezbytné pro život – teplo a světlo, vzduch nezbytný k dýchání, vodu a anorganické látky, které se postupným rozpadem hornin dostávají do půdy a rostliny je posléze přijímají svými kořeny jako živiny.
Co zaručuje pokračování života : Rozmnožování zaručuje pokračování života. Energii potřebnou pro průběh životních dějů získávají organismy dýcháním. Vylučování slouží k průběžnému odstraňování odpadních látek. Předávání vlastností z rodičovských organismů na potomky se nazývá dědičnost.
Čím se liší živé organismy
Mezi projevy života patří charakteristické znaky společné pro všechny organismy. Dynamika, neustálé proměny a výměna látek, energie a informací s prostředím. Reakce na podněty z vnějšího prostředí a přizpůsobení se. Evoluce (vývoj), živé soustavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám.
Jak se dělí živé organismy : Podle společných znaků třídíme živé organizmy do čtyř skupin – bakterie a sinice, houby, rostliny a živočichové.
Všechny živé organismy potřebují pro svůj život vodu a potravu. Voda je neživá přírodnina, kterou organismy přijímají ze svého okolí. V příjmu potravy jsou však mezi rostlinami, živočichy a houbami velké rozdíly.
Mezi projevy života patří výživa (příjem potravy), vylučování, dýchání, rozmnožování, dědičnost, růst a vývin, dráždivost (reakce na podněty) a pohyb.
Jaké jsou základní znaky všech živých organismů
Mezi projevy života patří charakteristické znaky společné pro všechny organismy. Dynamika, neustálé proměny a výměna látek, energie a informací s prostředím. Reakce na podněty z vnějšího prostředí a přizpůsobení se. Evoluce (vývoj), živé soustavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám.Abychom mohli přírodninu označit za živou, za organismus, musí splňovat tyto vlastnosti: Přijímá vodu a další látky. Voda je součástí všech živých organismů. Živočichové a houby potřebují jako zdroj energie a minerálních látek potravu, rostliny potřebují k růstu minerální látky z půdy.ANORGANICKÉ (voda, kyslík, oxid uhličitý, sodík, dusík, vápník, železo, hořčík aj.) FOTOSYNTÉZE; živočichové přijímají živiny v POTRAVĚ (rostliny, maso,..) (růst, pohyb, rozmnožování atd.)
Podle společných znaků třídíme živé organizmy do čtyř skupin – bakterie a sinice, houby, rostliny a živočichové.
Jaké jsou základní znaky života : Mezi projevy života patří charakteristické znaky společné pro všechny organismy. Dynamika, neustálé proměny a výměna látek, energie a informací s prostředím. Reakce na podněty z vnějšího prostředí a přizpůsobení se. Evoluce (vývoj), živé soustavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám.
Jaké jsou základní skupiny organismů : Všechny buněčné organismy se v současné době rozdělují do tří domén (nejvyšší taxon): archea, bakterie a eukarya. Organismy, jejichž tělo tvoří eukaryotní buňky, se třídí na pět říší: chromista, prvoci, houby, rostliny a živočichové.
Jaké jsou vztahy mezi organismy
Biotické faktory vymezují nejrůznější vzájemné vztahy mezi organismy intraspecifické (uvnitř druhu) a interspecifické (mezi jedinci různých druhů). Protože většina vztahů má charakter potravní, vydělují se někdy vztahy trofické. Zvláštní jsou faktory antropogenní.
Druh je soubor populací s jedinečným vývojovým původem a historií, tvořený navzájem si podobnými jedinci, kteří se mezi sebou mohou plodně křížit a jsou reprodukčně izolováni od jiných podobných skupin.Mezi jednobuněčné počítáme bakterie a archea (ačkoliv některé mají sklon k tvorbě plodniček či agregátů, také mnohé sinice jsou spíše mnohobuněčné) a dále mnohá jednobuněčná eukaryota (tzv. protisté) – tedy prvoci, mnohé řasy či houby (např. kvasinky či některé hlenky).
Na co dělíme organismy : Podle společných znaků třídíme živé organizmy do čtyř skupin – bakterie a sinice, houby, rostliny a živočichové.