Operační odstranění dělohy (hysterektomie) břišní cestou
Operační výkon se provádí v celkové anestezii břišním kožním řezem většinou příčným nad hranicí ochlupení. Výsledkem je odstranění dělohy z její původní lokalizace v malé pánvi, současně mohou být odstraněny vejcovody či vaječníky, event. jiné nemocné orgány.Veškerý odebraný materiál je odeslaný k histologickému vyšetření a výsledek je předán praktickému gynekologovi pacientky, který jej sdělí pacientce nejpozději do 14 dnů od propuštění. Hospitalizace po abdominální hysterektomii trvá 5–7 dnů při optimálním průběhu operace i pooperačního období.Po operaci bývá zavedena krátkodobě drenáž dutiny břišní. Zhojení jizvy nastává zpravidla do 1 týdne. Odstranění přes pochvu (vaginálně) – probíhá obdobně, pochva je po operaci uzavřena jizvou. V průběhu několika pooperačních týdnů může docházet ke zmnoženému výtoku s příměsí krve.
Jak dlouhá je rekonvalescence po odstraneni dělohy : Předpokládaná délka hospitalizace je 2–7 dní. Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce 3–5 týdnů. Během této doby je nutné se tělesně šetřit, nemít pohlavní styk a intenzivně rehabilitovat.
Kdy je nutné odstranit dělohu
Odstranění dělohy (hysterektomii) lze provést v případě různých typů nádorových onemocnění, prekanceróz dělohy nebo děložního hrdla a některých nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se však pouze tehdy, pokud neexistují jiné možnosti léčby nebo pokud se očekává, že jejich výsledky by byly horší.
Jak vypadá vyhřezlá děloha : Příznaky snížené dělohy mohou být různé. Nejčastěji si ho všimneme při každodenní hygieně, kdy se v pochvě objeví malý útvar v podobě růžového balonku. V raném stádiu ho nalezneme pouze odpoledne, kdy už jsou svaly unavené, a lze vrátit zpět. Zase se ovšem objeví a vznikají nepříjemné pocity při sezení a pohybu.
V pooperačním období je třeba dbát na pravidelné vyprazdňování moči a stolice. Optimálně by měla být stolice alespoň jednou za 48 hodin. V případě průjmu, který bývá častější při užívání antibiotik, je vhodné doplnit stravu o tzv. probiotika (zakysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, příp.
V jídelníčku po operaci by neměly chybět bílkoviny kvůli zvýšeným nárokům organismu na hojení operační rány a rekonvalescenci. Pravidelně konzumujte libové maso, ryby, šunku, vejce, mléko a mléčné výrobky.
Jak velký myom se operuje
Management a možnosti léčby na našem pracovišti
Myomy, které nezpůsobují obtíže a nerostou, mohou být jen sledovány a ponechány bez léčby. Pokud však myomy činí ženě obtíže, nebo se zvětšují do velikosti nad 5 cm nebo způsobují celkové zvětšení dělohy do velikosti těhotenství III. lunárního měsíce, je léčba již vhodná.Jestliže vás bolí bříško na pravé straně mírně dole, roztahuje se děloha. Nejedná se o závažný problém. Roztahování dělohy vnímají více prvorodičky nebo štíhlé ženy. Při častých obtížích se raději objednejte k lékaři.Klinické příznaky svědčící pro vzniklou trhlinu děložní zahrnují především náhlou bolest v břiše, po které úplně ustane děložní činnost, děloha je kontrahovaná, dochází ke krvácení do dutiny břišní nebo přes pochvu a objevují se známky hemoragického šoku.
V této indikaci absolvují ženy lázeňskou léčbu formou komplexní péče v délce 28 dní. Na léčbu je nutné nastoupit nejpozději do 3 měsíců od operace.
Jak dlouho trvá bolest po operaci : bolesti po operaci by měly postupně většinou odeznít 24-48 hodin po zákroku.
Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci myomu : Operace a rekonvalescence po operaci
Spočívají v uzávěru tepen vyživujících myom pomocí nevstřebatelných, tělu neškodných částic; výkon trvá obvykle 30 min, rekonvalescence zhruba 1 týden; tyto výkony nejsou vhodné pro ženy plánující těhotenství.
Jak se zbavit myomů bez operace
Na určitou dobu může růst myomů zastavit hormonální antikoncepce, žena díky ní i méně krvácí při menstruaci. Dočasným řešením jsou nejrůznější hormonální léky, ať už v injekcích nebo v tabletkách. Zmírňují příznaky myomů, zabraňují velkým ztrátám krve, bolestem a mohou myomy i dočasně zmenšit.
U zánětu dělohy se setkáváme s tím, že ženy udávají bolesti v podbřišku a v bederní krajině, která je spíše trvalého rázu. Vyskytují se teploty, zimnice a zchvácenost. Dalším příznakem je slabé krvácení nebo špinění mimo menstruační cyklus.Hyperplazie děložní sliznice se zpravidla projevuje abnormalitami děložního krvácení. Především se vyskytuje nepravidelné krvácení, někdy dochází k tzv. spottingu (špinění), nebo může docházet k silnému nebo častému krvácení. Méně často bývá hyperplazie endometria zcela bez projevů.
Jak vypadá prolaps dělohy : Pokles dělohy se projevuje především tlakem v oblasti pánve. Budete cítit těžkost, jež evokuje plnost, jako byste si sedly na pružnou sedačku (taburet, gymnastický míč) a zespoda by vám „ucpala“ poševní vchod. Dostavit se může bolest v kříži, která se uvolní lehnutím na záda.