Jak se Oblect na boulder?
Obléct si na boulder můžete v podstatě cokoli, co je vám pohodlné. Pamatujte na to, že se při makání zapotíte. Vhodným materiálem je proto bavlna.Aby se boulder dal považovat za vylezený, je topový chyt nutné kontrolovaně držet oběma rukama. Pokud chcete boulder správně nastoupit, je nutné mít obě ruce na chytech a nohy na stupech. Tedy jednoduše začít z lezecké pozice. Během lezení je pak „povoleno“ používat pouze vaší barvu chytů a stupů.Oděv na stěnu volte pohodlný a takový, který vás nebude nijak omezovat v pohybu (jednoduše kraťasy a tričko). Myslete ale také na to, že lezecké stěny jsou velké prostory, které se, zvláště v zimě, velmi špatně vytápějí a tak na stěnách bývá chladněji. Hodit se tak bude určitě nějaká mikina a přezůvky na jištění.

Co si vzít na boulder : OFF: Hlavně si vemte pohodu a dobrou náladu 🙂 Jinak stačí jakékoliv sportovní oblečení. A vzal bych i nějakou lehčí mikinu. Když jistíš parťáka nebo odpočíváš před výkonem, tak je dobré, když úplně nevychladneš.

Jak cvičit na lezení

Při horolezectví pracujete pouze s váhou vlastního těla. Jako nejlepší varianta tréninku se tedy nabízí kalisthenika. Skvělý je však také CrossFit – ten je totiž zaměřený na kombinaci síly a vytrvalosti a zároveň je při něm kladen důraz na posilování svalů celého těla.

Co si obléct na hory : Při plánování zimní túry v horách nesmíte zapomenout na vhodné oblečení. Naprostou nezbytností je teplé a prodyšné termoprádlo. Přes něj si oblečte mikinu, fleecovou bundu nebo teplý svetr z merino vlny. Pro ochranu před deštěm a větrem přijde vhod trekingová softshellová bunda s membránou.

S lezením je dobré se seznámit nejprve na umělé stěně, postupně přejít na cvičné skalky, až pak se případně pustit do vícedélkových cest na skalách nebo ve velkých horách, případně do lezení v ledu nebo mixových cest. Právě postupný vývoj vašich dovedností a jejich zafixování je tou správnou posloupností.

Vůdcovský uzel

Nejjednodušší uzel na uvázání, ti zručnější jej zvládnou i jenou rukou (anglicky se jmenuje overhand knot). V podstatě jde o jednoduché očko, které můžeme uvázat na kterékoliv části lana nebo smyčky. Dosáhneme tak pevného zafixovaného očka, přes které můžeme fixovat lano v kotevním bodu.

Jak dlouhé lano na stěnu

Délka lana – Na umělou stěnu vám stačí kratší lana s délkou 30 až 50 metrů. Někde jsou zapotřebí i delší lana, minimální délku byste měli najít v provozním řádu lezeckého areálu. V horách či na skalách přijdou vhod lana dlouhá 50 až 60 metrů. Delší kusy využijete například na pískovcových věžích.Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.Jedním z nejdůležitějších faktorů je při výběru bouldermatky její velikost. Musíte ji mít totiž kde skladovat a jak ji převážet. Ideální jsou skladné bouldermatky, ale i tak počítejte s tím, že vám zaberou místa poměrně dost. Bouldermatka by měla být ideálně měkká v dopadové ploše a zpevněná po okrajích.

Většina dětí začíná lézt v průběhu devátého měsíce. Je to ale velice individuální. Není nijak výjimečné, když miminko začne s lezením už v sedmém měsíci, nebo naopak začne lézt až později.

V kolika letech začít cvičit : Přibližně mezi 7 a 12 rokem mohou děti rozvíjet svou sílu, ale pouze za předpokladu správného provádění posilovacích cviků. Cviky je nutné přizpůsobit dětem tak, aby nedocházelo k přetěžování páteře ve svislém směru. Mezi časté cviky patří různá rychlostně silová cvičení: sprinty, skoky, hody, vrhy.

Jak se Oblect v létě na hory : Základem, který byste si měli vzít v létě na hory, je vhodné oblečení. Dovolená v nejteplejších měsících je spojena s holými rameny, holýma nohama a sandály nebo žabkami, ale v horách s takovým oblečením a obuví nepochodíte. Pokud jde o obutí, zvolte trekové boty nad kotníky nebo nižší, tzv. turistické boty (pohorky).

Co vzít s sebou na hory v létě

Co si zabalit na hory v létě

  1. Batoh na hory. Nezáleží, zda se chystáte na několikadenní túru nebo budete mít jednu základnu, ze které budete vyrážet na výlety.
  2. Sportovní oblečení
  3. Oblečení do deště
  4. Teplé oblečení
  5. Vhodná obuv do hor.
  6. Ochrana před sluncem.
  7. Jídlo a pití
  8. Elektronika.


Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.Vyberte si bouldry, které jsou pro vás tak akorát těžké. Neměli byste je vylézt hned na první pokus, ale ani byste neměli příliš bojovat a nakonec odejít bez topu. Mezi jednotlivými pokusy odpočívejte aspoň 5 minut. Nikdy nezkoušejte příliš dlouho jediný boulder.

Jak napnout lano : Rady a doporučení

  1. Odšroubujte napínák na maximální délku.
  2. Nainstalujte napínací kroužek ke kotvě.
  3. Provlékněte lano horním okem/očnicí.
  4. Nainstalujte napínák smyčky na jeho volný konec.
  5. Nastavte požadovanou délku kotevního lana nebo jeho délku postupně upravujte.