Služba ONLINE OBJEDNÁNÍ NA PRACOVIŠTĚ je k dispozici na webové adrese http://objednani.cssz.cz/. Klienti si mohou rezervovat termín na níže uvedené služby: Žádost o důchod – starobní, invalidní, pozůstalostní Žádost o důchod s mezinárodním prvkem.Od prosince 2023 mohou naši klienti podat svou žádost o důchod (starobní, invalidní i pozůstalostní) prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ „Žádost o důchod online“, a to s využitím své elektronické identifikace.Do ePortálu se můžete přihlásit dvěma hlavními způsoby: prostřednictvím Národní identitní autority (NIA) prostřednictvím datové schránky eportal.cssz.cz Získáte možnost tiskopisy vyplnit a také odeslat online příslušné OSSZ nebo ČSSZ. Často řešené tiskopisy můžete zařadit mezi své oblíbené .
Kam volat na OSSZ : Odbornou pomoc a informace vztahující se ke konkrétní situaci občana poskytnou odborníci kterékoli OSSZ spadající pod příslušnou ÚSSZ v místě jeho bydliště a call centra na telefonním čísle 800 050 248.
Jak se dovolat na ČSSZ
nabízí možnost objednání pro osobní konzultace a pro informativní výpočty starobních důchodů na telefonním čísle +420 257 062 869, a to každý pracovní den od 8 do 12 h, nebo online prostřednictvím internetu.
Co je třeba k žádosti o starobní důchod : Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti.
Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
Co je třeba k přihlášení na sociální pojištění
Registrační formulář můžete příslušné OSSZ:
- odeslat elektronicky jako přihlášený klient prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
- zaslat do datové schránky.
- odeslat elektronicky na adresu e-podatelny podepsaný uznávaným elektronickým podpisem.
- zaslat písemně poštou.
- předat osobně
Oznámit příslušné OSSZ den nástupu zaměstnance do zaměstnání, den skončení zaměstnání se zaměstnancem a další stanovené údaje na předepsaném tiskopisu Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání), a to ve lhůtě 8 kalendářních dnů.Klientské centrum ústředí ČSSZ
Adresa | Křížová 25, 225 08 Praha 5 |
---|---|
Telefon | 800 050 248 |
800 050 248. V rámci urychlení vyřízení Vašeho požadavku vždy uvádějte: variabilní symbol organizace, za kterou podáváte, registrační číslo osoby oprávněné k elektronickému podávání.
Kam volat ohledně nemocenské : Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) umožnila lidem, aby mohli na call centrum pro nemocenské pojištění volat vytočením běžného telefonního čísla. Informační telefonní linka, která se specializuje na poradenství v oblasti dávek nemocenského pojištění, je dostupná nově na telefonním čísle 571 811 081.
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o důchod : Lhůta pro vyřízení činí 90 dnů od sepsání žádosti.
Nedisponuje-li Česká správa sociálního zabezpečení skutečnostmi, které jsou rozhodné pro nárok na důchod, jeho výši či výplatu, můžete být vyzván (stejně tak jako zaměstnavatel či cizí nositel pojištění) k jejich předložení.
Co je potřeba k žádosti o důchod
Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
Předčasný starobní důchod zároveň není možné přiznat zpětně, nejdříve vždy ode dne podání žádosti. K žádosti o důchod budete potřebovat stejné doklady jako pro podání žádosti o řádný důchod, a sice: Doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas, případně povolení k pobytu.K dobrovolnému důchodovému pojištění musíte podat přihlášku u OSSZ, pod kterou spadá místo, kde máte nahlášené trvalé bydliště. Měsíční výše pojistného se určí z vyměřovacího základu, který si daná osoba určí sama, nejméně však může činit jednu čtvrtinu z průměrně mzdy. Z té bude měsíční pojistné činit 28 %.
Kolik se platí sociální pojištění Když nepracuji : Obecně ke všem důvodům dobrovolné účasti na pojištění:
Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2024 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2023, tedy 3 078 Kč.