Do nepříznivých podmínek volte brýle s vyšší světelnou propustností (43 – 100 %), za jasného světla naopak oceníte brýle s nižší světelnou propustností (3 – 42 %). Pro noční lyžování se nejlépe hodí lyžařské brýle se 100 % propustností světla.Lyžařské brýle by měly dokonale sedět na obličeji. Proto je třeba vybrat brýle s odpovídající velikostí rámečku. Některé typy brýlí se vyrábějí ve dvou velikostech, dámské modely jsou samozřejmě i velikostně uzpůsobeny menšímu ženskému obličeji, podobné je to s brýlemi pro děti.Základním pravidlem je, aby lyžařské brýle přes ty dioptrické dobře padly, aby se skla vzájemně nedotýkala. To zlepší i ventilaci vzduchu. Obecně pak platí, že čím kvalitnější (většinou i dražší) lyžařské brýle, tím bude viditelnost lepší a budou se i méně zamlžovat.
Jak čistit lyžařské brýle : Lyžařské brýle se rozhodně nesmí čistit papírovými ubrousky nebo čističem skla. K jejich čištění se používá speciální měkký hadřík, který je většinou zdarma přiložen k nákupu. Nejbezpečnější je vůbec vnitřní část čočky vůbec neotírat, aby nedošlo k poškozená jemné vrstvy proti zamlžování.
Jak si vybrat lyžařské brýle
Lyžařské brýle vybíráme podle citlivosti očí a podle podmínek ve kterých nejčastěji lyžujeme. Zorníky se od sebe rozlišují barevností. Při silném slunečním záření třeba při výšlapech do vysokohorského prostředí je dobré použít zorníky s min 90% barvy .
Jakou barvu lyžařských brýlí : S2 (žluté a oranžové zorníky) – s propustností světla 18-43 % jsou tyto brýle nejvhodnější pro lyžování v mírně zamračených podmínkách. S3 (hnědé, červené, modré a šedé zorníky) – propouští 8-18 % světla, což je dostatečné pro použití za slunečných dnů. S4 (černé zorníky) – poskytují nejvyšší úroveň ochrany.
Nosník by vám měl pohodlně sedět na nose: Nosník vašich brýlí by měl na vašem nose sedět pohodlně a neměl by ani tlačit a ani sjíždět dolů. Dobře padnoucí nosník poskytuje stabilitu a zajišťuje, že je váha brýlí rovnoměrně rozložena.
Nejčastější korekce se pohybují v rozsahu cca do 3 dioptrií oběma směry. Pro tzv. střední krátkozrakost (myopia modica) je typická korekce –3 až –6 dioptrií, jako vysoká (gravis) se hodnotí –6 až –10. Těžká myopie může nabývat hodnot korekce okolo –15 nebo –20 dioptrií, výjimečně ještě více.
Proč se orosí brýle
Proč se brýle zamlžují
Zamlžování brýlí je přirozený fyzikální jev, který vzniká vlivem rozdílné teplotě skla a okolí. Pokud je venkovní teplota 5 stupňů, vaše brýle se tomu přizpůsobí. Při vstupu do vyhřáté místnosti však brýle čelí teplotnímu rozdílu, což se projeví vysrážením vodní páry na povrchu brýlových čoček.Hadřík možno prát v pračce do 40°C, bez použití aviváže a bělidla. Při běžném znečištění stačí vymáchat v ruce. Pokud omylem použijete aviváž, hadřík znovu přepláchněte v čisté vodě. Při prvním praní perte v ruce, barvy mohou trochu pouštět.Kdykoli dostanete úplně nové brýle, které jste předtím nikdy nenosili, budete si na ně muset zvyknout. Někteří lidé potřebují jen pár dní, aby se sžili s novými brýlemi, zatímco jiní potřebují až dva týdny. Takže je úplně normální, vidíte-li pouze obrubu vašich brýlí, když si je nasadíte poprvé.
Skla v polarizačních brýlích mají speciální filtr, který blokuje odražené světlo, díky čemuž bude vaše vidění i za ostrého slunečního svitu čisté. Polarizace totiž zabraňuje nepříjemným odleskům, které vznikají zejména při pohledu na vodní hladinu, mokrou silnici nebo na zasněžené plochy.
Jak poznat spatne brýle : Slzení a pálení očí, bolesti hlavy, napětí v šíji. Tyto nepříjemné příznaky mohou mít společného jmenovatele, kterým je nesprávně korigovaná oční vada. Brýle by měly přesně korespondovat s dioptriemi. Pokud se zrak zhorší byť o dioptrii (či půl), je třeba navštívit optiku a brýlové čočky si nechat vyměnit.
Kolik má zdravé oko dioptrií : Zdravé (emetropické) lidské oko (resp. jeho čočka) má v klidovém stavu optickou mohutnost asi 60 dioptrií, což odpovídá ohniskové vzdálenosti asi 17 mm – v zásadě jde o vzdálenost napříč okem od čočky k sítnici.
Jak vidí člověk s 1 dioptriemi
Čím vyšší je refrakční vada (vyšší dioptrie), tím blíže je daleký bod oku a tím kratší je vzdálenost, na kterou daný člověk vidí ostře. Pokud by měl dotyčný vadu např. -1 dioptrii, viděl by ostře předměty ve vzdálenosti maximálně 1 metr. V případě vady -2 dioptrie to bude 0,5 metru, při -3 dioptriích 0,33 metru atd.
Co se stane, když nemáte odpovídající brýle Když nenosíte brýle (ale měli byste), objeví se takzvané astenopické potíže. Mezi ně patří nejen vyšší únava očí, bolest očí a hlavy, ale také třeba pálení a slzení očí, světloplachost a další problémy. Ty zmizí, pokud začnete nosit vyhovující brýle.Oči si na nové dioptrie zvykají 1 týden. Pokud jste přešli na jiné čočky nebo index, musíte počkat několik dní, než se Vám „přepne také v hlavě“. V prvních dnech je normální pociťovat bolesti hlavy a namáhání očí, slzet nebo dokonce trpět zkresleným viděním (například můžete vidět čtverec jako diamant).
Čím odmastit brýle : Stačí obyčejný saponát, který používáte v kuchyni na nádobí. Ten vám pomůže brýle dokonale odmastit. Jemně rozetřete saponát po brýlových čočkách z obou stran, odstraníte tím mastnotu, otisky prstů a přilepené nečistoty. Prsty na čočku příliš netlačte, pouze jemně jakoby masírujte.