Těhotenská rýma
Není nijak neobvyklá, až 30 % žen se setká s tímto typem rýmy v těhotenství. Hormonální rýma v těhotenství může být chronická – v tom případě trvá celé těhotenství, častější je ovšem rýma v prvním trimestru a také v období 6 týdnů před porodem. Tyto potíže samovolně odezní do 2 týdnů po porodu.V těhotenství lze doporučit přípravky s látkou tridecanamin adipát či chlorhexidin. Vhodný, a u silnějších bolestí často používaný, je fusafungin, který působí také pouze lokálně. Z kloktadel lze doporučit heřmánkový čaj nebo tinkturu z heřmánku, dále Vincentku, která je nyní dostupná i ve formě tablet.v průběhu těhotenství jsou možnosti léčby bolesti v krku velmi omezené. Doporučuji kloktat solný roztok, Vincentku (či cucat Vincentku pastilky), aplikovat Priessnitzův zábal na krk či sáhnout po přípravku Dr. Weiss STOPKAŠEL Angin-EX bylinný sprej.
Jak zklidnit kašel v těhotenství : Na kašel v těhotenství existuje jen pár možností – jitrocelový sirup, případně po ukončeném 1. trimestru i léčivé přípravky na vykašlávání s ambroxolem (léková forma bez alkoholu např. Mucosolvan sirup či tablety).
Jak se rychle zbavit nachlazení v těhotenství
Rýmu a ucpaný nos lze v těhotenství bezpečně řešit mořskou vodou – roztok může být isotonický (dezinfikuje sliznici, např. Vincentka) i hypertonický (uvolňuje ucpaný nos, např. Vicks mořská voda, Quixx). Další možností jsou olejové kapky Pinosol s léčivými silicemi.
Proč se nesmí kapky do nosu v těhotenství : Účinné látky obsažené v nosních sprejích zužují nosní kapiláry, čímž zajistí oplasknutí sliznice a zprůchodnění nosu. Při častějším používání je zde možné riziko, že se zúží i přívodní cévy k plodu a ten pak nebude dostatečně vyživován a může tak dojít k negativnímu ovlivnění vývoje plodu.
Režimová opatření
- Dostatek tekutin – vhodná je čistá voda nebo bylinné čaje, které podporují dýchací systém.
- Dostatečně větrejte a zvlhčujte vzduch.
- Do zvlhčovače nebo difuzéru můžete přidat 1-2 kapky éterického oleje.
- Vhodné je i napařování nohou či předloktí teplou vodou.
Vhodnými léky na bolest v krku v těhotenství jsou po doporučení lékaře pastilky s účinnou látkou chlorhexidin (např. Septofort), která má desinfekční účinky. Naopak po celé těhotenství se vyhněte pastilkám na bolest v krku obsahujícím znecitlivující a protizánětlivé látky a také jód.
Co proti nachlazení v těhotenství
Z bylinných sirupů při nachlazení lze během těhotenství používat například Stopkašel sirup. Doporučila bych na rýmu spíše nosní přípravky typu hypertonické mořské vody uvolňující rýmu a vedlejší nosní dutiny. Možností léčby zadní rýmy je také provádění výplachů nosu pomocí konvičky.Večer vám pomůže horká lázeň, například doplněná o bylinné extrakty či oleje. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu po celou dobu koupele. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem. Pak už se stačí jen zachumlat do postele a vypotit se.Zvedání a nošení těžkých břemen je rizikové během těhotenství zejména kvůli tlaku, který vzniká ve středu těla. Při zvedání a nošení těžkých věcí se zapojují celé svalové skupiny břišních a zádových svalů (pochopitelně i svalů na končetinách) a na dutinu břišní se vyvíjí tlak.
Inhalace – dejte 1-2 kapky eukalyptu či borovice do horké vody (případně Vincentky). Zakryjte si hlavu ručníkem a pořádně zhluboka dýchejte. Vydržte alespoň 5 minut. U malých novorozenců toto nelze provádět, můžete nechat stát vodu v pokoji a nechat odpařovat, případně léčivé olejíčky nakapat do aromalampy.
Jak se nejrychleji zbavit nachlazení v těhotenství : Rýmu a ucpaný nos lze v těhotenství bezpečně řešit mořskou vodou – roztok může být isotonický (dezinfikuje sliznici, např. Vincentka) i hypertonický (uvolňuje ucpaný nos, např. Vicks mořská voda, Quixx). Další možností jsou olejové kapky Pinosol s léčivými silicemi.
Co rychle pomuze na nachlazení : Jakmile pocítíte první příznaky nachlazení, zamiřte tedy do tepla, vypoťte se, pijte hodně bylinkových čajů a vody, nadopujte se vývarem, medem, křenem a česnekem. Zkuste inhalovat páru. Někomu pomáhá i ten zmiňovaný čaj se slivovicí. Dýchací cesty uvolní také tea tree olej, máta nebo eucalyptus.
Jak si lehnout v těhotenství
V té správné poloze
Většina těhotných žen nedokáže ležet na zádech. Ani odborníci tuto polohu nedoporučují, protože může způsobovat nevolnosti. Mnohem vhodnější je spát na boku, zejména na levém, čímž se dosáhne nejlepší cirkulace krve do dělohy a k miminku.
Co se týče mytí okem a věšení záclon, tak tady je potřeba si uvědomit, že v těhotenství často dochází k výkyvům krevního tlaku, které často vedou k závratím a někdy i mdlobám, proto je dobré, aby se maminky těchto činností vyvarovaly, kvůli riziku případného pádu.Nevhodné jsou hluboké dřepy a předklony (mrtvý tah) a ostatní cviky namáhající silově břicho a pánevní dno. Cviky tlakové, vyžadující zatínání břicha. Ve druhém a hlavně třetím trimestru jsou nevhodné cviky v lehu na zádech a cviky rotační!
Co může ublížit plodu : Právě v tomto období může dojít k nejčastějšímu poškození zárodku a často následnému potratu. Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže.