Jak se nazyva záření Tvorene proudem pozitronu?
Beta záření vzniká při beta přeměnách radioaktivních jader. Při těchto přeměnách zůstává počet nukleonů v jádře stejný, pouze se neutron změní na proton (beta minus přeměna) nebo proton na neutron (přeměny beta plus a elektronový záchyt).Proud částic alfa se nazývá záření alfa a jedná se o ionizující záření vznikající při jaderných reakcích. Částice alfa je tvořena atomem – nejběžnějším izotopem helium-4, z něhož byl odstraněn elektronový obal a je tedy kladně nabitá s elektrickým nábojem +2e.Záření gama, značené řeckým písmenem γ, je vysoce energetické elektromagnetické záření vznikající při radioaktivních a jiných jaderných a subjaderných dějích. Lze ho považovat za záření o energii fotonů nad 10 keV, což odpovídá frekvenci vyšší než 1019 Hz. Vlnová délka tohoto spektra záření klesá pod 124 pm.

Jaké jsou druhy jaderného záření : Existují čtyři druhy radioaktivního záření. Záření α, β a γ jsou záření přírodní, záření neutronové je umělé záření.

Jak se nazývá schopnost prvků vydávat záření

Radioaktivita. Radioaktivita je schopnost některých atomů (radionuklidů) se samovolně přeměňovat na jiné atomy (nuklidy/radionuklidy). Přeměna je doprovázena emisí radioaktivního záření (alfa, beta, gama), štěpných produktů, protonů nebo záchytem elektronu.

Co to je pozitron : Pozitron je elementární částice s nepatrnou hmotností a kladným elementárním nábojem. Představuje kladně nabitý protějšek elektronu. Pozitrony vznikají jen při umělých radioaktivních přeměnách. Zasáhne-li jádro hliníku částice α, přemění se za vyzáření neutronu na izotop fosforu.

Patří sem záření vznikající rozpadem radioaktivních látek alfa (a), beta (b) nebo gama (g), rentgenové záření vznikající dopadem urychlených elektronů na kovovou anodu rentgenky, záření vyvolané částicemi urychlenými v urychlovačích nebo neutronové záření, pocházející například z jaderného reaktoru nebo z některých …

Sievert (značka Sv) je jednotkou ekvivalentní dávky ionizujícího záření (HT), případně dávkového ekvivalentu (H). Je pojmenována po Rolfu Sievertovi, průkopníkovi radiační ochrany.

Co to je foton

Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.Druhy elektromagnetického záření

  • Rádiové záření
  • Mikrovlny.
  • Infračervené záření
  • Viditelné světlo.
  • Ultrafialové záření
  • Rentgenové záření
  • Záření gama.
  • Související články.

Rozlišujeme následující typy radioaktivních přeměn: • přeměna alfa, přeměna beta plus, • přeměna beta minus, • elektronový záchyt, • přeměna s emisí protonů, • přeměna s emisí fragmentů jader.

Becquerel (Bq) je jednotka, ve které se vyjadřuje aktivita radioaktivní látky. Aktivitu 1 Bq má látka, ve které dochází k jednomu radioaktivnímu rozpadu za sekundu.

Jak se nazývá schopnost přitahovat vazebné elektrony : ELEKTRONEGATIVITA X je schopnost atomu přitahovat vazebné elektrony (elek- trony účastnící se vazby).

Co je Antimatter : Antihmota je druh látky, která je složena z antičástic k běžným částicím, tzn. například pozitronů místo elektronů. Obecně antičástice je částice, která má všechny své náboje, například elektrický náboj, vůni či barvu, opačné než daná částice.

Co je to foton a jak vznika

Fotony vznikají mnoha způsoby, například vyzářením při přechodu elektronu mezi orbitálními hladinami, či při anihilaci částic. Speciální přístroje jako maser a laser mohou vytvořit koherentní svazek záření.

Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.Viditelné světlo a blízké infračervené záření je absorbováno a emitováno elektrony v atomech a molekulách, když přecházejí mezi energetickými hladinami. Tato část elektromagnetického spektra se také označuje jako světelné spektrum.

Na co se dělí radioaktivita : Radioaktivita se rozděluje na přirozenou a umělou.