Jak se nazývá krajina téměř bez vlivu člověka?
Podle přítomnosti či nepřítomnosti lidského vlivu rozlišujeme dva základní typy krajin:

  • Přirozená krajina.
  • Kulturní krajina.
  • Přírodní krajina.
  • Obhospodařovaná krajina.
  • Obdělávaná krajina.
  • Příměstská krajina.
  • Městská krajina.
  • Degradovaná (devastovaná) krajina.

Těžební krajina – krajina bývá velmi narušena povrchovou i podpovrchovou těžbou nerostných surovin. Lidé zarovnávají vytěžené prostory, pokrývají je vrstvou půdy a vracejí jim zeleň (rekultivace).Typy krajin:

a) rovina – rovná nebo velice mírně zvlněná krajina, výškový rozdíl je do 30 m. b) pahorkatina – krajina mírně zvlněná, výškový rozdíl je do 150 m. c) vrchovina – krajina vrchů a údolí, výškový rozdíl je do 300 m. d) hornatina – krajina příkrých svahů, hlubokých údolí, výškový rozdíl do 600 m.

Co je to Devastovaná krajina : Devastovaná (zpustošená) kulturní krajina

– je důsledkem intenzivní hospodářské činností značně zpustošená. Původní přírodní složky jsou natolik zničeny, že schopnost samostatné obnovy je nemožná. Náprava je možná pouze dlouhodobými a nákladnými procesy – rekultivace. Rekultivací rozumíme obnovu devastované krajiny.

Co je to příměstská krajina

Příměstská krajina – v současnosti výrazně expandující typ hustě osídlené krajiny. Jemně zrnitá, tvořená velmi různorodou mozaikou ploch zastavěných, obdělávaných a zbytků původních. Druhově bohatá, avšak díky vysokému podílu introdukovaných a invazních druh rostlin i živočichů.

Co je to ekologie krajiny : Krajinná ekologie (též geoekologie nebo ekologie krajiny) je rozsáhlý hraniční obor ekologie a geografie zabývající se studiem komplexní struktury vztahů mezi společenstvy organismů (biocenózami) a podmínkami jejich prostředí v určitém výseku krajiny.

Fragmentace znamená rozdělení přírodních lokalit, či územních celků v krajině na menší a izolovanější jednotky. Jedním z hlavních důvodů fragmentace krajiny je kromě zemědělství a urbanizace především konstrukce a využívání lineární dopravní infrastruktury.

Pahorkatina je geomorfologická jednotka s mírně zvlněným reliéfem a vnitřní výškovou členitostí 30 až 150 m. Vyskytuje se obvykle v nadmořských výškách 200 až 600 m. Pahorkatiny tvoří významnou část povrchu Česka a jsou typické především pro Česko-moravskou subprovincii (soustavu).

Jak se jmenuje krajina s nadmořskou výškou od 200 m

Krajina s nadmořskou výškou do 200 m se nazývá ROVINA Krajinu s nadmořskou výškou od 200 m výše označujeme jako VYSOČINA). Místo, kde se stékají řeky, se jmenuje SOUTOK Okamžitý stav ovzduší na určitém místě v určitém čase je POČASI + 2. Krajinu na obrázcích porovnejte podle výškových rozdílů.Rekultivace je souhrn zásahů, které mají zahladit nežádoucí antropogenní zásahy do krajiny. Nejčastěji je předmětem rekultivace území postižené těžbou nerostných surovin (zbytkové jámy po povrchové těžbě uhlí, výsypky, vytěžené pískovny, kamenolomy, pinky).komponovaná krajina označujeme esteticky výrazné krajinářské úpra- vy, cíleně vytvořené dobově obvyklou formou, které organizují a sjednocují pozemkovou držbu majitele nebo její vybranou část, obvykle území navazující na rezidenční sídlo.

Přírodní krajina je původní krajina, v odlehlých a nepřístupných oblastech, které se vyvíjí bez zásahu člověka. Na jejím vzniku se podílí přírodní krajinotvorné procesy bez lidského vlivu. Vzhled přírodních krajin je výsledkem působení vnitřních a vnějších přírodních činitelů.

Jak dělíme krajinu podle nadmořské výšky : Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé.

Co to je ekolog : Ekolog samostatně a kompetentně metodicky řídí plnění všech povinností vyplývajících z právních a interních předpisů organizace. Koordinuje činnosti v oblasti ochrany životního prostředí a dohlíží na efektivnost využívání zdrojů. Podílí se také na tvorbě strategie a politiky organizace s důrazem na ekologickou stránku.

Co je to Environmentální politika

Environmentální politika je písemné prohlášení podniku o tom, jaké jsou zásady jeho environmentálního chování a z něho plynoucí všeobecné záměry. V souvislosti s celkovou podnikatelskou strategií vytváří rámec pro jeho činnost a další rozpracování do podoby environmentálních cílů a cílových hodnot (kapitola 4.3.3).

Hornatina je typ zemského povrchu s velmi členitým reliéfem. Výšková členitost je 300 až 600 m. V Česku hornatiny zaujímají zpravidla část povrchu v nadmořské výšce 900 až 1 600 m. Hornatiny mají výrazné úpatí vůči sousedním terénním tvarům.Velehornatina je typ georeliéfu s výškovou členitostí nad 600 m a nadmořskou výškou nad 1600 m n. m. Typickými reliéfními plochami ve velehornatinách jsou značně skloněné až velmi příkře skloněné svahy, srázy a stěny, povrchovými útvary pak hory, hřebeny, arety, štíty, tepui, a velehory.

Co je to reliéf zemepis : Reliéf v geografii, též georeliéf, je odborný pojem geografie a geografických disciplín ve věcném významu slovního spojení „tvářnost neboli vzhled povrchu“ (reliéf) Země, v případě užití složeného slova georeliéf s jednoznačným významem spojeným s jeho první částí geo-, týkající se Země.